Službeni glasnik BiH, broj 90/16

Na osnovu člana 17. Zakona o Vijeću ministara Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 30/03, 42/03, 81/06, 76/07, 91/07, 94/07 i 24/08) i čl. 13. i 23. Okvirnog zakona o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih ili drugih nesreća u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", br. 50/08), a u vezi sa Zaključkom Predsjedništva Bosne i Hercegovine broj 17-50-1-1393-5/16 od 05.04.2016. godine i Zaključkom Vijeća ministara Bosne i Hercegovine broj 05-07-1-619-8/16 od 04.03.2016. godine, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, na 75. sjednici održanoj dana 28.09.2016. godine, donijelo je


ODLUKU


O PRIHVATANJU ORGANIZACIJE I IZVOĐENJA NATO EADRCC VJEŽBE OTKLANJANJA POSLJEDICA KATASTROFE "BOSNA I HERCEGOVINA 2017" U EAPC FORMATU


Član 1.
(Predmet Odluke)

(1) Prihvata se organizacija i izvođenje međunarodne vježbe otklanjanja posljedica katastrofe "Bosna i Hercegovina 2017", u formatu Sjevernoatlantskog partnerskog vijeća (EAPC), na inicijativu Sjevernoatlantskog saveza (u daljem tekstu: NATO), koja će biti izvedena u periodu 10. - 16. 09. 2017. godine na širem području Tuzlanskog kantona u Federaciji Bosne i Hercegovine.

(2) Predmetnom Odlukom utvrđuju se pitanja lokacije vježbe, svrhe, ciljeva, dizajna, formata, budžeta i obaveza strana - Bosne i Hercegovine i NATO-a.

(3) Predmetna pitanja o planiranju i organizaciji vježbe sadržana su u Planu vježbe, koji se detaljno razrađuje tokom planskih konferencija za vježbu u Bosni i Hercegovini.

Član 2.
(Svrha i ciljevi)

(1) Vježba se organizira u svrhu provjere sposobnosti civilnih i vojnih struktura u Bosni i Hercegovini za planiranje velikih vježbi, resursa kao i provjere kapaciteta za odgovor na nesreće prirodnog i antropološkog porijekla, sadržane u scenariju vježbe, i međunarodnu pomoć.

(2) Ciljevi vježbe se odnose na provjeru kapacitiranosti i planskih dokumenata za urgentno postupanje nadležnih civilnih organa, pomoć i podršku Oružanih snaga Bosne i Hercegovine civilnim strukturama, otklanjanje posljedica nesreće i organizaciju prijema međunarodne pomoći po međunarodnom mehanizmu prijema međunarodne pomoći i podrške države domaćina.

Član 3.
(Format i struktura učešća)

(1) U skladu sa formatom civilnog planiranja za vanredne situacije NATO-a vježba "Bosna i Hercegovina-2017" je civilnog karaktera uz učešće, pomoć i podršku Oružanih snaga Bosne i Hercegovine i vojnih organizacija drugih država, u ukupnom broju od cca. 1.000 učesnika, pri čemu je oko 500 međunarodnih učesnika iz država Euroatlanstkog partnerskog vijeća NATO-a, kao i NATO struktura, EUFOR-a i drugih međunarodnih organizacija, a ostalo su učesnici i osoblje podrške države domaćina iz Bosne i Hercegovine.

(2) Obavezuje se Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Ministarstvo) da u saradnji sa nadležnim ministarstvima Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, uključenim nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine i NATO-om izvrši adekvatno planiranje i popunu utvrđene strukture vježbe za koordinaciju i kontrolu, planiranje odgovora na situacije iz scenarija i podrške države domaćina u prijemu međunarodne pomoći u skladu sa utvrđenim formatom iz stava 1. člana 3. i utvrđenim troškovima vježbe iz člana 5. ove Odluke.

Član 4.
(Obaveze strana)

(1) NATO kao inicijator vježbe i nosilac cjelokupne koordinacije međunarodnog učešća u vježbi:

a) komunicira sa državama NATO i partnerskih inicijativa i organizacija i omogućava im kroz NATO strukture odgovarajući angažman u skladu sa izraženom spremnosti za učešće i drugu vrstu doprinosa vježbi,

b) olakšava i učestvuje u planiranju i pripremama vježbe, njenoj izvedbi i evaluaciji,

c) finansira vlastito učešće u vježbi, učešće država partnerskih inicijativa,

d) te u saradnji sa štabom NATO u Sarajevu i Ministarstvom provodi planirane aktivnosti za pripremu i izvedbu vježbe i realizaciju budžetskih obaveza NATO-a.

(2) Bosna i Hercegovina preuzima sljedeće obaveze:

a) osigurava učešće u planiranju i izvršenju preuzetih obaveza pripreme i izvedbe vježbe uključenih nadležnih ministarstava i drugih nadležnih organa Bosne i Hercegovine, Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, po utvrđenom formatu, organizacijskim i finansijskim mogućnostima njihovog učešća,

b) osigurava uspostavu efikasne organizacije za realizaciju priprema i izvedbe vježbe iz propisima utvrđenog mehanizma prijema međunarodne pomoći i podrške države domaćina,

c) omogućava potpunu sigurnost tokom vježbe i bezbjednost učesnika,

d) pruža sve potrebne usluge i olakšice u dolasku u Bosnu i Hercegovinu, prijemu, boravku i povratku međunarodnih učesnika iz Bosne i Hercegovine,

e) preuzima finansijske obaveze iz budžeta vježbe po paritetu utvrđenom od NATO-a i izvršava finansijske obaveze Bosne i Hercegovine iz budžeta vježbe.

(3) Nosilac aktivnosti planiranja, koordinacije priprema i izvođenja vježbe i koordinacije provođenja obaveza iz stava 2. člana 4. ove Odluke je Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine.

Član 5.
(Troškovi vježbe)

(1) Budžet vježbe, shodno projekciji troškova vježbe, iznosi ukupno 676.460 KM, u kojem Bosna i Hercegovina participira iznosom od 475.554 KM, a NATO participira iznosom od 200.902 KM.

(2) Obavezuje se Ministarstvo finansija i trezora Bosne i Hercegovine da u saradnji i po zahtjevu Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine osigura pokriće troškova vježbe shodno naznačenom iznosu participacije iz Dokumenta okvirnog budžeta institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine u periodu 2017. – 2019. godine, a Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine da planira i osigura sredstva u budžetu za 2017.godinu i izvrši budžet vježbe, o čemu podnosi izvještaj.

(3) Kontribucija ministarstava i drugih organa uprave Bosne i Hercegovine u pripremama i izvedbi vježbe je minimalna, te se uključena nadležna ministarstva i organi uprave Bosne i Hercegovine obavezuju da po planiranom angažmanu planiraju u budžetu sredstva za pokriće dnevnica angažiranog osoblja i, po mogućnosti, pokriće troškova upotrebe i amortizacije prevoznih sredstava i teške mehanizacije za pripremu vježbe dok su troškovi goriva i slične potrebe pokrivene budžetom vježbe.

(4) Entitetske uprave civilne zaštite i Odjel javne sigurnosti Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine po Okvirnom planu vježbe nemaju većih finansijskih izdataka u vježbi, pa se preporučuje vladama Federacije Bosne i Hercegovine, Tuzlanskog kantona, Republike Srpske i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine da planiraju sljedeće finansijske obaveze:

a) pokriće dnevnica učesnika i angažmana osoblja podrške i javnih servisa tokom priprema i izvedbe vježbe,

b) pokriće troškova goriva tokom konferencija i priprema vježbe, dok su troškovi tokom vježbe obezbjeđeni u budžetu vježbe,

c) eventualno dobrovoljno pokriće troškova dijela kulturnih događaja tokom vježbe, u cilju promocije lokacije domaćina vježbe, kao i eventualno provjeravanje operativnih sposobnosti timova prije vježbe i omogućavanje olakšica ili sufinansiranje pri zakupu prostora na lokacijama izvedbe vježbe, u skladu sa finansijskim mogućnostima.

Član 6.
(Prelazne odredbe)

Ministarstvo će do kraja 2016. godine zaključiti Memorandum o razumijevanju, kojim će biti utvrđene obaveze strana predviđene ovom Odlukom.

Član 7.
(Izvještavanje)

Po završetku vježbe i njene evaluacije, Ministarstvo će dostaviti izvještaj Vijeću ministara Bosne i Hercegovine o realizaciji ove Odluke.

Član 8.
(Stupanje na snagu)

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objave u "Službenom glasniku BiH".

VM broj 257/16
28. septembra 2016. godine
Sarajevo


Predsjedavajući
Vijeća ministara BiH
Dr. Denis Zvizdić, s. r.

Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!