Službeni glasnik BiH, broj 97/14

Na osnovu člana 107. stav (1) tačka a) Zakona o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", broj 25/06) i člana 17. Zakona o Vijeću ministara Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 30/03, 42/03, 81/06, 76/07, 81/07, 94/07 i 24/08), Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, na prijedlog Vijeća za zaštitu potrošača Bosne i Hercegovine, na 108. sjednici, održanoj 17.09.2014. godine, donijelo je


ODLUKU


O USVAJANJU DRŽAVNOG GODIŠNJEG PROGRAMA ZA ZAŠTITU POTROŠAČA BOSNE I HERCEGOVINE ZA 2014. GODINU


Član 1.
(Predmet odluke)

Ovom Odlukom usvaja se Državni godišnji program za zaštitu potrošača Bosne i Hercegovine za 2014. godinu, koji je dat u prilogu ove Odluke i čini njen sastavni dio.

Član 2.
(Stupanje na snagu)

Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja i objavljuje se u "Službenom glasniku BiH".

VM broj 191/14
17. septembra 2014. godine
Sarajevo


Predsjedavajući
Vijeća ministara BiH
Vjekoslav Bevanda, s. r.




DRŽAVNI GODIŠNJI PROGRAM
ZA ZAŠTITU POTROŠAČA BOSNE I HERCEGOVINE ZA 2014. GODINU


DIO PRVI - OPĆE ODREDBE


Državni godišnji program za zaštitu potrošača Bosne i Hercegovine za 2014. godinu (u daljnjem tekstu: Program) je cjelovit dokument koji kreira politiku zaštite potrošača, definira prioritete, određuje mjere za njihovo ostvarenje u navedenom periodu, te utvrđuje nositelje aktivnosti za ispunjenje planiranih ciljeva i zadataka. Program predstavlja nastavak kontinuiteta koji je uspostavljen Državnim godišnjim programom za zaštitu potrošača BiH za 2009. godinu, od kada se za svaku godinu usvaja poseban Program i objavljuje u "Službenom glasniku BiH".
Članom 76. Glava VI. potpisanog teksta Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Evropskih zajednica i njihovih država članica i Bosne i Hercegovine (SSP) propisano je da će strane sarađivati u cilju usklađivanja standarda za zaštitu potrošača u Bosni i Hercegovini s istim standardima u Zajednici, te da je efikasna zaštita potrošača neophodna kako bi se osiguralo propisno funkcioniranje tržišne ekonomije. Potpisivanjem navedenog sporazuma BiH je preuzela obavezu harmonizacije zakonodavstva s komunitarnim pravom EU, mada je i do momenta potpisivanja SSP-a vršeno preuzimanje direktiva EU iz oblasti zaštite potrošača u pravni sistem BiH.
Savremeno tržište omogućava široku ponudu uz potrebno postizanje visokog i jedinstvenog nivoa zaštite potrošača, kako bismo BiH pripremili za ravnopravno nastupanje na jedinstvenom tržištu EU. To podrazumijeva stvaranje jedinstvene i kvalitetne institucionalne strukture kao temelja provođenja efikasne zaštite potrošača, čime bi BiH pokazala da zaslužuje povjerenje potrošača na konkurentnom unutrašnjem tržištu uz jasna pravila i dosljedno provođenje zakona, bez obzira gdje se potrošač ili privredni subjekt nalaze. Da bi se sve to moglo ostvariti potrebna su i značajna finansijska sredstva koja bi u konačnici dovela do značajne koristi ne samo privrednim subjektima, nego i potrošačima u njihovom svakidašnjem životu, obzirom na veći izbor robe i usluga uz bolji kvalitet i niže cijene.


DIO DRUGI - ZAKONODAVSTVO


Zaštita potrošača dinamično je područje te se samim tim i politika zaštite potrošača ne može definirati na duži period. U skladu s brzim promjenama na tržištu, a koje se posljedično odnose i na potrošače, potrebno je stalno pratiti prioritetna područja koja su važna kod provođenja politike zaštite potrošača.
Donošenjem Zakona o zaštiti potrošača u BiH ("Službeni glasnik BiH", broj 25/06) osigurala se primjerena zaštita potrošačkih interesa prilikom kupnje roba i usluga za lične potrebe. Zakon o zaštiti potrošača u BiH jedan je od propisa kojim je započeo postupak implementacije direktiva EU s područja zaštite potrošača u pravni sistem BiH, kojim se preuzimaju evropski standardi ponašanja na tržištu, kako u pogledu same zaštite potrošača, tako i u pogledu obaveza trgovaca. Obzirom na širinu područja u kojem interesi potrošača dolaze do izražaja ovaj Zakon treba promatrati kao opći propis na području zaštite potrošača, propis kojim je utvrđen okvir sistema zaštite potrošača.
Pored Zakona o zaštiti potrošača u BiH postoji još čitav niz propisa koji su vezani za oblast zaštite potrošača, a koji bi se mogli grupisati prema sektorskom principu. Interesi potrošača štite se još i nizom drugih propisa koji pravno uređuju različita prava potrošača kao što su: propisi iz oblasti obligacionih odnosa, oblasti hrane, veterinarstva, zdravlja bilja nadzora nad tržištem, sigurnosti proizvoda, lijekova i medicinskih sredstava, oblasti konkurencije, zatim čitav set zakona o električnoj energiji državnog i entitetskog nivoa, entitetski zakoni o trgovini, entitetski zakoni o inspekcijama, zakoni i podzakonski akti o poštanskom saobraćaju, propisi različitih nivoa vlasti vezano za komunalne usluge, propisi iz oblasti zdravstvene zaštite, propisi iz oblasti finansijskih usluga, propisi iz oblasti zaštite okoliša itd.


DIO TREĆI - NAČELA I CILJEVI DRŽAVNOG PROGRAMA POGLAVLJE I - Načela politike zaštite potrošača:


a) načelo javnosti, obrazovanja, i obavještavanja - predstavlja pravo građanina na pravovremeno obavještavanje o svojim pravima, kao i o kvalitetu roba i usluga na tržištu, o poduzetim mjerama za zaštitu osnovnih prava potrošača, te s tim u vezi na slobodan pristup podacima o stanju u području zaštite potrošača;
b) načelo cjelovitosti - podrazumijeva harmonizaciju djelovanja svih vladinih i nevladinih subjekata zaštite potrošača u cilju što kvalitetnijeg provođenja politika u oblasti zaštite potrošača;
c) načelo preventivnosti - ima za svrhu svim legalnim sredstvima izbjegavati rizik opasnosti za život i zdravlje, te štetu na strani potrošača. Pod tim legalnim sredstvima podrazumijevamo redovne, organizirane i planirane kontrole roba i usluga.


POGLAVLJE II - Ciljevi i mjere politike zaštite potrošača


Osnovni cilj politike zaštite potrošača je stalno poboljšanje kvaliteta života svih građana BiH, te promocija važnosti zdravlja i sigurnosti potrošača.
Opći ciljevi i mjere zaštite potrošača su:

CILJEVI

MJERE ZA OSTVARENJE CILJEVA

a) osigurati vladavinu prava demokratije i civilnog društva;

daljnje usklađivanje zakonodavstva sa zakonodavstvom EU

1. predlaganje zakonskih i drugih mjera u osiguranju visokog nivoa zaštite zdravlja, sigurnosti, dostojanstva i prava potrošača;

2 udruživanje u udruženja za zaštitu potrošača;

3. pravo na predstavljanje u procesu donošenja odluka

b) stvoriti uslove za efikasno rješavanje uočenih problema na području zaštite potrošača

1. uvođenje odgovarajućih mjera za zaštitu potrošača (inspekcije, sudovi, Ombudsmen) kako bi se sporovi potrošača i trgovaca riješili prije redovnog suda;

2. pojednostavljenje postupka zaštite potrošača pred sudovima

c) osvješćivanje potrošača o njihovom stvarnom položaju na tržištu

1. podrška osnivanju i radu udruženjima i savjetovalištima za zaštitu potrošača;

2. osmišljavanje i provođenje obrazovanja potrošača;

3. primjena osnovnih znanja o zaštiti potrošača u obrazovnim ustanovama

d) osigurati podršku potrošačima u ostvarenju njihovih prava

1. osiguranje djelotvorne saradnje vladinih organa i nadležnih institucija za

provođenje politike zaštite potrošača;

2.uspostavljanje savjetodavne mreže za razvijanje njihove međusobne saradnje

e) međusobna povezanost svih nositelja zaštite potrošača

 jačanje saradnje i razmjena informacija

f) jačanje položaja potrošača na tržištu i podizanje svijesti potrošača u odnosu na njihova prava i ulogu u tržišnoj privredi

obavještavanje potrošača, različiti vidovi savjetovanja i obrazovanja potrošača

g) zaštita zdravlja i sigurnost potrošača

1. uspostavljanje sistema obavještavanja potrošača o sigurnosti proizvoda na tržištu;

2. izrada tehničkih propisa za tehničke zahtjeve za proizvode koji osiguravaju visok nivo zaštite zdravlja i sigurnosti potrošača;

3. saradnja svih organa javne uprave u osiguravanju zaštite zdravlja i sigurnosti potrošača

h) davanje informacija i upoznavanje javnosti o pravima potrošača u BiH

planiranje promotivnih djelovanja na svim nivoima i podsticanje medijske aktivnosti

 


DIO ČETVRTI - NOSITELJI ZAŠTITE POTROŠAČA


Kako bi se osigurala što kvalitetnija realizacija politike zaštite potrošača, neophodno je uključenje niza subjekata koji bi bili odgovorni za njeno provođenje.
Članom 98. tačkama od a) do i) Zakona o zaštiti potrošača u BiH određeni su subjekti odgovorni za zaštitu potrošača u BiH. Pored tih subjekata, u ovom Programu su navedeni i drugi subjekti koji imaju bitnu ulogu u oblasti zaštite potrošača.


POGLAVLJE I - Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Članom 9. Zakona o ministarstvima i drugim organima uprave BiH ("Službeni glasnik BiH", br. 5/03, 42/03, 26/04, 42/04, 45/06, 88/07, 35/09, 59/09 i 103/09) i članom 99. stav (1) tačke a) do e) Zakona o zaštiti potrošača u BiH, određeni su poslovi u oblasti zaštite potrošača koje u okviru svoje djelatnosti obavlja Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa (u daljem tekstu poglavlja: Ministarstvo).
Ministarstvo koordinira izradu Državnog godišnjeg programa za zaštitu potrošača BiH za svaku kalendarsku godinu, počev od 2009. godine, te u saradnji sa svim učesnicima u izradi istog, prikuplja relevantne podatke za njegov sadržaj. Ministarstvo organizira sjednice Vijeća za zaštitu potrošača BiH (Vijeće), pa u vezi s tim obavlja sve poslove koji obuhvataju pripremu materijala za održane sjednice, predsjedavanje sjednicama, dostavu materijala nakon održanih sjednica, te praćenje realizacije donesenih zaključaka. Vijeće za zaštitu potrošača BiH, kao bitan subjekt odgovoran za zaštitu potrošača u BiH, imenuje Vijeće ministara BiH i njegov sastav je određen članom 106. stav (1) Zakona o zaštiti potrošača u BiH. Vijeće čine predstavnici državnih institucija, nadležnih organa entiteta, te predstavnici udruženja za zaštitu potrošača na državnom i entitetskom nivou. Vijeće je imenovano na osnovu Odluke o imenovanju članova Vijeća za zaštitu potrošača Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 89/06, 10/08, 24/09, 63/10, 32/12 i 9/13), a sastaje se najmanje četiri puta godišnje. Poslovi koje Vijeće, u okviru svoje nadležnosti, obavlja propisani su članom 107. navedenog Zakona, a obuhvataju sljedeće aktivnosti: predlaganje na usvajanje Vijeću ministara BiH državnog godišnjeg programa za zaštitu potrošača i praćenje njegovog izvršavanja, utvrđivanje osnove politike za zaštitu potrošača, te usmjeravanje obima djelatnosti koje se finansiraju, odnosno sufinansiraju iz budžeta BiH.
Kroz saradnju i razmjenu informacija s bosanskohercegovačkim državnim i entitetskim institucijama vezanim za oblast zaštite potrošača, kao i nevladinim sektorom, Ministarstvo nastoji uključiti sve odgovorne subjekte u proces uspostave što cjelovitijeg i efikasnijeg sistema zaštite potrošača u BiH. Također, Ministarstvo ima permanentnu saradnju i s relevantnim međunarodnim institucijama pogotovo s Delegacijom EU u BiH, kao prvom kontaktnom tačkom za transmisiju informacija prema Evropskoj komisiji.
Predstavnici Ministarstva učestvuju na različitim konferencijama i stručnim skupovima na temu zaštite potrošača. Ministarstvo također ostvaruje saradnju s akademskom i poslovnom zajednicom po pitanju promoviranja zaštite prava i interesa potrošača.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2014. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R. b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Informacija o izvršenju Državnog godišnjeg programa za zaštitu potrošača BiH za 2013. godinu

 - prikupiti podatke o izvršenju Programa 2013. od institucija koje su učestvovale u izradi istog, te sačiniti Informaciju o izvršenju Državnog godišnjeg programa za zaštitu potrošača BiH za 2013. godinu koju usvaja VM BiH

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH

Kontinuirano

- poboljšanje kvaliteta saradnje između svih institucija - subjekata sistema zaštite potrošača u BiH

2.

Koordinacija aktivnosti izrade Državnog godišnjeg programa za zaštitu potrošača BiH za 2014. godinu

- u saradnji sa svim učesnicima izrade Državnog godišnjeg programa za zaštitu potrošača BiH za 2014. godinu prikupljanje i obrada relevantnih podataka koji bi trebali biti sadržaj navedenog programa

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH

Juni 2014. godine

- podizanje svijesti svih učesnika u izradi Državnog godišnjeg programa za zaštitu potrošača BiH na način da pristupe osmišljavanju realno ostvarivih planova aktivnosti svojih institucija u 2014. godini u oblasti zaštite potrošača

3.

Pripremne aktivnosti na izradi Državnog godišnjeg programa za zaštitu potrošača BiH za 2015. godinu

- u saradnji sa svim učesnicima izrade Državnog godišnjeg programa za zaštitu potrošača BiH za 2015. godinu prikupljanje relevantnih podataka koji bi trebali biti sadržaj navedenog programa

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH

IV. kvartal 2014. godine

 

4.

Organizacija sjednica Vijeća za zaštitu potrošača BiH i aktivno učešće u njegovom radu

- priprema svih materijala za održavanje sjednica, predsjedavanje sjednicama, dostava materijala nakon održanih sjednica te praćenje realizacije donesenih zaključaka

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH

Kontinuirano

- rješavanje problema budžetskih sredstava neophodnih za rad Vijeća za zaštitu potrošača BiH, te aktivan pristup svih članova Vijeća prilikom realizacije zaključaka sjednica

5.

Aktivna saradnja i razmjena infomacija i podataka sa svim subjektima u BiH odgovornim za zaštitu potrošača, s ciljem njihovog aktivnog uključivanja u proces uspostave što cjelovitijeg i efikasnijeg sistema zaštite potrošača u BiH

 - uspostava svih vidova saradnje s ostalim institucijama i nevladinim sektorom vezanim za oblast zaštite potrošača,

- organizacija tematskih okruglih stolova iz oblasti zaštite potrošača

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH

Kontinuirano

 

6.

Savjetodavni servis za potrošače

- kontinuirano pružanje savjeta i stručnih mišljenja na upite fizičkih i pravnih lica putem telefona, elektronske pošte i putem pisanih odgovora

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH

Kontinuirano

 

7.

Saradnja s akademskom i poslovnom zajednicom

- predavanja na fakultetima,

- učešće na seminarima privrednih komora

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH

Kontinuirano

- saradnja s akademskom i poslovnom zajednicom u cilju promocije politike zaštite potrošača

 


U sastavu Ministarstva su i dvije upravne organizacije - Ured za veterinarstvo i Uprava BiH za zaštitu zdravlja bilja, čija uloga i značaj su pobliže opisani u daljnjem nastavku ovog Programa.


POGLAVLJE II - Ured za veterinarstvo BiH


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Ured za veterinarstvo BiH (u daljnjem tekstu poglavlja: Ured) ima ulogu krovne i koordinirajuće ustanove veterinarske službe u BiH. Uloga Ureda u zaštiti potrošača prevashodno je bazirana na zaštiti zdravlja potrošača. Vezano za to, Ured u skladu sa svojim mandatom, između ostalog, vrši praćenje epidemiološke situacije u državi i svijetu, uključujući praćenje pojave zoonoza, donosi programe/odluke u cilju provođenja mjera praćenja, suzbijanja, kontrole i iskorjenjivanja zaraznih bolesti, donosi i finansira provođenje plana praćenja rezidua, donosi uslove koje moraju ispunjavati objekti koji se bave klanjem životinja, obradom, preradom i uskladištenjem proizvoda životinjskog porijekla, donosi uslove koji moraju ispunjavati ovlaštene dijagnostičke veterinarske laboratorije, te vrši kontrolu uvoza i izvoza živih životinja i proizvoda životinjskog porijekla.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2014. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Kontrola i prevencija zaraznih bolesti

- donošenje godišnje Naredbe o mjerama kontrole zaraznih i parazitarnih bolesti životinja i njihovom provođenju i finansiranju u 2014. godini

Ured za veterinarstvo BiH, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i Odjel za poljoprivredu Brčko Distrikta BiH;

31.01.2014.g.

- kontrola provođenja Naredbe, koju vrše nadležni vetrinarski inspekcijski organi

2.

Donošenje propisa o kontroli bolesti

- donošenje i objavljivanje propisa o kontroli pojedinih bolesti od nacionalnih interesa

Ured za veterinarstvo BiH

Kontinuirano

 

3.

Sprječavanje unošenja zaraznih bolesti u BiH

- donošenje određenih zakonskih i podzakonskih propisa o zabrani uvoza pošiljki životinjskog porijekla radi sprječavanja unošenja zaraznih bolesti u BiH u slučaju pojave istih.

Ured za veterinarstvo BiH

Kontinuirano

 

4.

Kontrola uvoznih pošiljki

- kontrola svih pošiljki živih životinja, proizvoda životinjskog porijekla, veterinarskih lijekova, stočne hrane i otpadaka (nusproizvoda) životinjskog porijekla na

graničnim veterinarskim prijelazima koje se uvoze u BiH,

- primjena odredbi Rješenja o nepostojanju VZ smetnji za uvoz izdanom od strane Ureda za veterinarstvo,

- uzorkovanje uvoznih pošiljki.

Ured za veterinarstvo BiH (granični veterinarski inspektori, kontrola na graničnim veterinarskim prijelazima), nadležni veterinarski inspekcijski organi, Republička uprava za inspekcijske poslove RS, Federalna uprava za inspekcijske poslove, Inspektorat Brčko Distrikta BiH (kontrola u unutrašnjem prometu)

Kontinuirano

- po potrebi pojačati veterinarsko inspekcijske kontrole i češće vršenje uzorkovanja

5.

Zaštita zdravlja potrošača u unutarnjem prometu/ proizvodnji

- donošenje godišnjeg plana praćenja rezidua za 2014 godinu,

Ured za veterinarstvo BiH, Ministarstvo poljoprivrede,

31.03.2014.

- kontrola provedbe plana praćenja rezidua

- kontrola sirovina i proizvoda životinjskog porijekla u objektima za klanje životinja, proizvodnju, obradu, preradu i skladištenje proizvoda životinjskog porijekla.

- kontrola roba životinjskog porijekla u unutrašnjem prometu

šumarstva i vodoprivrede RS, Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i Odjel za poljoprivredu Brčko Distrikta BiH;

nadležni veterinarski inspekcijski organi entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

6.

Jačanje kapaciteta laboratorija

- organizacija zajedničkih sastanaka u cilju unaprjeđenja rada u skladu sa standardom,

- organizacija seminara za laboratorijsko osoblje,

- kandidiranje nabavke laboratorijske opreme

Ured za veterinarstvo BiH, nadležni organi entiteta i Brčko Distrikta;

Institut za akreditaciju BiH i ovlaštene veterinarske laboratorije

Kontinuirano

- izrada operativnih procedura u samim laboratorijama i podnošenje zahtjeva za akreditaciju

7.

Suzbijanje Bruceloze u 2014. god.

- vakcinacija i identifikacija malih preživara od 3 do 6 mjeseci

Ured za veterinarstvo BiH, nadležne veterinarske službe i institucije na entitetskom nivou, operativne veterinarske službe i referentne laboratorije

Kontinuirano

- poboljšati kontrolu provođenja vakcinacije,

- povećati broj edukativnih regionalnih sastanaka

8.

Ispunjavanje uslova u objektima za klanje životinja, proizvodnju, obradu preradu i skladištenje proizvoda životinjskog porijekla

- registracija i odobravanje objekata koji se bave klanjem životinja, proizvodnjom, obradom preradom i skladištenjem proizvoda životinjskog porijekla, te kontinuirana kontrola istih,

- brisanje iz registra objekata koji ne ispunjavaju uslove.

Ured za veterinarstvo BiH, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i Odjel za poljoprivredu Brčko Distrikta BiH;

nadležni veterinarski inspekcijski organi entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

- provođenje službenih kontrola u odobrenim objektima

 


POGLAVLJE III - Uprava BiH za zaštitu zdravlja bilja


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Uprava BiH za zaštitu zdravlja bilja (u daljnjem tekstu poglavlja: Uprava) predstavlja centralno tijelo za zaštitu zdravlja bilja i nadležna je za koordinaciju i kontakte u vezi pitanja koja se odnose na zaštitu bilja u BiH. Primarni zadatak Uprave je spriječiti unošenje i širenje štetnih organizama u BiH te njihovo suzbijanje u skladu s Međunarodnom konvencijom o zaštiti bilja (IPPC).
Glavni cilj uspostavljanja fitosanitarne službe je osiguranje jasnog lanca kontrole i brze razmjene informacija o pojavi i rasprostranjenosti nekog štetnog organizma bilja. Svi resursi Uprave u protekloj godini preusmjereni su na izradu nedostajućih podzakonskih akata za omogućavanje implementacije zakona iz fitosanitarne oblasti koji su doneseni na nivou BiH.
U Odjelu za zaštitu zdravlja bilja vrši se jedna od najznačajnijih aktivnosti Uprave, a to je implementacija Pravilnika o listama štetnih organizama, listama bilja, biljnih proizvoda i reguliranih objekata ("Službeni glasnik BiH", broj 48/13) tj. Priloga V. dio A odjeljak. U skladu s tim, redefiniran je Objedinjeni spisak roba koje podliježu kontroli fitosanitarne inspekcije pri uvozu i time je haramoniziran s odgovarajućim spiskom roba u EU. Također, počela je puna implementacija Liste IV. dio A Odjeljak I. Pravilnika o listama štetnih organizama, listama bilja, biljnih proizvoda i reguliranih objekata. Program posebnog nadzora (sistemske kontrole) nad karantinskim štetnim organizmima na krompiru u BiH koji je neophodno provoditi u kontinuitetu, provodi se od 2011. godine, a nastavlja se i u 2014. godini. Poseban nadzor se provodi s ciljem utvrđivanja prisustva, odnosno odsustva (detekcije) karantinskih štetnih organizama krompira na mjestima ulaska pošiljki krompira, koje se uvoze u BiH, te na mjestima proizvodnje sjemenskog i merkantilnog krompira.
Odjel za sjeme i sadni materijal i zaštitu novih sorti poljoprivrednog bilja obavlja sljedeće aktivnosti: priprema pravne propise iz oblasti sjemenarstva i rasadničke proizvodnje, propisuje uslove za uvoz i stavljanje u promet, pripremu za stavljanje u promet i proizvodnju sjemena i sadnog materijala poljoprivrednog bilja, uslove za upis dobavljača u centralni registar dobavljača, kao i postupak upisa sorti u Sortnu listu, te uslove za dodjelu oplemenjivačkog prava i zaštitu novih sorti. Sve ove aktivnosti Uprava obavlja u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH.
Odjel za fitofarmaceutska sredstva obavlja sljedeće aktivnosti: koordinira i sarađuje s entitetima i Brčko Distriktom BiH u vezi zadataka i ovlaštenja iz oblasti fitofarmaceutskih sredstava koja su propisana Zakonom o fitofarmaceutskim sredstvima BiH i imlementacije odredbi donesenih podzakonskih akata, koordinira poslove oko pripreme ocjene dokumentacije i vodi postupak izdavanja dozvola za uvoz fitofarmaceutskih sredstava, prati stanje na području prometa odnosno upotrebe fitofarmaceutskih sredstava i sarađuje pri pripremi mjera, te usvaja program u vezi mjera za pravilnu upotrebu fitofarmaceutskih sredstava i sarađuje kod uvođenja načela dobre poljoprivredne prakse i integralne zaštite biljaka.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2014. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Osigurana proizvodnja krompira po procedurama i standardima koje propisuje EU

- provođenje posebnog nadzora nad karantinskim štetnim organizmima na krompiru;

- implementacija Programa posebnog nadzora (sistemske kontrole) nad karantinskim štetnim organizmima na krompiru u BiH

Uprava BiH za zaštitu zdravlja bilja i nadležni organi entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

- zaštita zdravlja bilja i osiguranje uslova za nesmetanu trgovinu krompira;

- podizanje svijesti svih zainteresiranih strana;

Osiguranje neophodnih finansijskih sredstava;

- osiguranje izvoza krompira kako u zemlje EU tako i u zemlje regiona koje nisu članice EU

2.

Osiguranje uslova za vršenje zdravstvene kontrole bilja, biljnih proizvoda i drugih reguliranih objekata koji se uvoze u BiH na graničnim prijelazima s fitosanitarnom inspekcijom

 

- Pravilnik o minimalnim uslovima za vršenje zdravstvene kontrole bilja, biljnih proizvoda i drugih reguliranih objekata koji se uvoze u BiH na graničnim prijelazima s fitosanitarnom inspekcijom

Uprava BiH za zaštitu zdravlja bilja i nadležni organi entiteta i Brčko Distrikta BiH

Mart 2014. godine (kontinuiran proces)

- osigurati finansijska sredstva i kadrovsko jačanje nadležnih institucija u vrhu zaštite zdravlja bilja i osiguranja uslova za bolju i efikasniju kontrolu bilja, biljnih proizvoda i drugih reguliranih objekata koji se uvoze u BiH

3.

Jačanje kapaciteta kontrole kvaliteta sjemena i sadnog materijala koji se proizvodi, uvozi i stavlja u promet u BiH

- implementacija postojećih podzakonskih akata;

- teoretske i praktične obuke za fitosanitarne inspektore;

- obuka osoblja u cilju podizanja kvaliteta standarda za kontrolu kvaliteta sjemena;

- uvođenje sistema kontrole proizvodnje i deklarianja/certificiranja sjemena i sadnog materijala

Uprava BiH za zaštitu zdravlja bilja i nadležni organi entiteta i Brčko Distrikta BiH i laboratorijsko osoblje

Kontinuirano

- ojačati kapacitete laboratorija za sjeme i sadni materijal;

- povećati broj fitosanitarnih inspektora u unutrašnjosti;

- provoditi obuke službenika i inspekcijskog osoblja

4.

Praćenje i usaglašavanje legislative i uspostavljanje sistema certifikacije sjemena i sadnog materijala

- uspostavljanje organa za potvrđivanje i nabavka neophodne opreme za uspostavljanje sistema certifikacije sjemena i sadnog materijala poljoprivrednog bilja u BiH

Uprava BiH za zaštitu zdravlja bilja i nadležni organi entiteta i Brčko Distrikta BiH i laboratorijsko osoblje

Kontinuirano

- formiranje organa za potvrđivanje;

- provođenje teoretske i praktične obuke

5.

Jačanje i dalje usklađivanje zakonodavnog okvira koji regulira pravilnu upotrebu fitofarmaceutskih sredstava u cilju smanjenja mogućeg onečišćenja okoliša i zaštite zdravlja ljudi i životinja

- implementacija Pravilnika o uvjetima koje moraju ispunjavati pravna i fizička lica za promet fitofarmaceutskih sredstava ("Službeni glasnik BiH", broj 51/11); - implementacija Pravilnika o dužnostima korisnika fitofarmaceutskih sredstava ("Službeni glasnik BiH", broj 101/12)

Uprava BiH za zaštitu zdravlja bilja i nadležni organi entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

- intenzivirati aktivnosti na upisu pravnih i fizičkih lica koja se bave prometom fitofarmaceutskih sredstava u Registar pravnih i fizičkih lica;

- izbor i ovlaštenje vršitelja obuke korisnika;

- implementacija obuke korisnika fitofarmaceutskih sredstava

6.

Uspostavljanje jedinstvenih procedura za stavljanje fitofarmaceutskih sredstava na tržište

- usvajanje Pravilnika o potrebnoj dokumentaciji za ocjenu fitofarmaceutskih sredstava i Pravilnika o jedinstvenim načelima za ocjenjivanje fitofarmaceutskih sredstava;

- objava Pravilnika o razvrstavanju, pakovanju, obilježavanju i opremanju fitofarmaceutskih sredstava sa uputom za primjenu

Uprava BiH za zaštitu zdravlja bilja i nadležni organi entiteta i Brčko Distrikta BiH

Januar - juni 2014. godine

- osigurati implementaciju pravilnika koji su usklađeni s Uredbom 1107/2009 kojom se propisuju uslovi za stavljanje fitofarmaceutskih sredstava na tržište

 


POGLAVLJE IV - Ombudsmen za zaštitu potrošača u BiH


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Institucija Ombudsmena za zaštitu potrošača u BiH (u daljnjem tekstu poglavlja: Institucija ombudsmena) uspostavljena je s ciljem promocije dobrog i efikasnog provođenja politike zaštite potrošača u BiH.
Institucijom Ombudsmena upravlja Ombudsmen za zaštitu potrošača, koji zastupa interes potrošača u svim sektorima poslovanja, donosi preporuke, smjernice i druge pojedinačne i opće pravne mjere. Ovlašten je da izdaje instrukcije za prestanak provođenja aktivnosti koje su u suprotnosti s potrošačkom legislativom, te pred nadležnim sudom pokreće postupak u slučajevima naknade štete u ime zaštite kolektivnih interesa potrošača. Opći zadatak Institucije ombudsmena je zaštita i unaprjeđenje položaja potrošača u bosanskohercegovačkom društvu, a posebno vezano za specifične tržišne aktivnosti usmjerene prema potrošačima. Zaštita potrošača ostvaruje se kroz nadziranje, komunikaciju i preventivne radnje u cilju osiguranja osnovnih prava potrošača na tržištu, te promocije jednakosti među potrošačima i u odnosu na poslovanje.
Institucija ombudsmena treba osigurati opću pravnu pomoć u smislu sprječavanja narušavanja pojedinačnih i kolektivnih prava potrošača, te djelovati u cilju njihove eliminacije i usklađivanja s odredbama Zakona o zaštiti potrošača, Zakona o obligacionim odnosima, Zakona o hrani, Zakona o općoj sigurnosti proizvoda i svih drugih propisa koji pružaju veći stepen zaštite potrošača. U skladu s tim, propisane nadležnosti Institucije ombudsmena odnose se na: rješavanje žalbi potrošača, pružanje informacija potrošačima organiziranim u udruženjima i Savezu udruženja potrošača BiH i njihovo educiranje, saradnju s medijima o svim pitanjima potrošača, sigurnost proizvoda, kvalitetu proizvoda te uticaj na zdravlje i okoliš, zaštitu ekonomskog interesa potrošača sudjelovanjem u svojstvu umješača u raspravama koje se vode kod sektorskih regulatornih tijela.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2014. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Informiranje potrošača i podrška udruženjima potrošača

- informiranje putem medija, izdavanje različitih publikacija i brošura

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- uzajamne posjete, okrugli stolovi, seminari

2.

Praćenje i predlaganje aktivnosti kompanija - potrošač

- provedba potrošačke legislative

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- odgovori na upite poslovne zajednice

3.

Analiza tržišta po pitanju kršenja potrošačkih prava

- jačanje saradnje s inspekcijskim organima

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- pregovori, preporuke i smjernice u posebnim sektorima

4.

Zaprimanje i odlučivanje po pojedinačnim pritužbama potrošača

- djelovanje prema poslovnoj zajednici u smislu poštivanja potrošačkih prava

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- u skladu s pravilima rada poduzeti potrebne aktivnosti

5.

Predlaganje rješavanja potrošačkih sporova putem mehanizama za alternativno rješavanje sporova (ARS)

- iniciranje donošenja procedura ARS

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- učešće u radu Radne grupe za rješavanje zaostalih komunalnih predmeta

6.

Saradnja s Ombudsmenima za ljudska prava s prioritetom na pitanja iz oblasti ekonomskih usluga od općeg interesa

- postizanje jedinstvenog stava i mišljenja za bolje i brže rješavanje značajnih pitanja za potrošače

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- uzajamne posjete, zajednički stav o problemima iz oblasti javnih usluga

7.

Prijedlozi i inicijative za poboljšanje Zakona o zaštiti potrošača u BiH i druge potrošačke legislative

- otvoriti raspravu s udruženjima potrošača o predloženim izmjenama zakona

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- šire raspraviti pojedinačne prijedloge i dati zajednički stav

8.

Istraživanje drugih mjera organa vlasti na zaštitu potrošača

 

- učešće u javnoj raspravi za propise iz oblasti potrošačke legislative

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- donošenje podzakonskih akata pružatelja usluga

9.

Saradnja s obrazovnim institucijama u oblasti prava potrošača

- nastavak saradnje s obrazovnim institucijama

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- edukacija i promocija politike zaštite potrošača

10.

Izdavanje instrukcija u okviru nadležnosti Ombudsmena

- primjena mjere za postupanje u skladu sa Zakonom o zaštiti potrošača u BiH

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Po ukazanoj potrebi

- instrukcije za prestanak aktivnosti koje su suprotne potrošačkoj legislativi

11.

Praćenje realizacije izdatih Instrukcija

- insistirati na implementaciji izdatih instrukcija

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- redovno izvještavanje

12.

Zaštita kolektivnih interesa potrošača

- praćenje pokrenutih sudskih postupaka, te učešće u istim kao aktivno legitimiran subjekt;

- pokretanje novih postupka pred nadležnim sudom;

- inicijativa za usaglašavanje propisa iz javnih i bankarskih usluga sa Zakonom o zaštiti potrošača u BiH

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- tužbe za naknade štete nanesene kolektivnom interesu potrošača nadležnim regulatorima

13.

Predlaganje mehanizama za efikasno konsultiranje i predstavljanje potrošača u donošenju odluka iz komunalnog sektora

- inicirati aktivno učešće udruženja potrošača ili relevantnog nositelja zaštite potrošača u postupku donošenja odluka

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- uspostava regulatora za komunalne djelatnosti ili verifikacija učešća predstavnika udruženja potrošača

14.

Jačanje saradnje s udruženjima potrošača i drugim srodnim udruženjima

- pružanje stručne podrške udruženjima u njihovim aktivnostima

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- stručna mišljenja, prezentacije i drugi materijali

 


POGLAVLJE V - Konkurencijsko vijeće


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Članom 98. tačka d) Zakona o zaštiti potrošača BiH Konkurencijskom vijeću je deklarativno dodijeljena nadležnost u oblasti zaštite potrošača. Na osnovu člana 106. istog Zakona u radu Vijeća za zaštitu potrošača BiH učestvuje i jedan predstavnik Konkurencijskog vijeća. Prema tome, Konkurencijsko vijeće BiH ima značajan ali direktan doprinos u pravnoj zaštiti potrošača. Svojim djelovanjem, odnosno provođenjem zadataka propisanih članom 25. Zakona o konkurenciji ("Službeni glasnik BiH", br. 48/05, 76/07 i 80/09) stvara uslove za fer i efikasnu konkurenciju na tržištu BiH, što dovodi do razvoja nacionalne ekonomije, a potrošačima omogućava širi izbor roba i usluga uz povoljnije cijene i druge pogodnosti. Unaprjeđenje primjene principa slobodne tržišne konkurencije te sprječavanje da određeni privredni subjekti imaju nepravedno povoljniji položaj u odnosu na druge, između otalog, doprinosi stvaranju povoljnijeg položaja krajnjih potrošača, prije svega kroz kvalitetnije i jeftinije proizvode i usluge na tržištu, a što dugoročno treba osigurati povećanje blagostanja građana BiH.
Eliminiranje zabranjenog konkurencijskog djelovanja privrednih subjekata u cilju zaštite i održanja slobodne tržišne konkurencije, te uspostavljanje jedinstvenih i transparentnih kriterija za sve privredne subjekte na tržištu predstavlja osnovni zadatak Konkurencijskog vijeća BiH. On će biti ostvaren provođenjem sljedećih aktivnosti: sprječavanjem zaključivanja sporazuma kojima se ograničava konkurencija na tržištu, eliminacijom zloupotrebe dominantnog položaja privrednih subjekata, kontrolom pripajanja, spajanja i preuzimanja privrednih subjekata (tzv. koncentracije) na relevantnom tržištu, te davanjem mišljenja i preporuka o bilo kojem aspektu konkurencije, po službenoj dužnosti ili na zahtjev državnog organa, privrednog subjekta ili udruženja.
Promocija tržišne konkurencije ("Competition Advocacy") provodi se objavljivanjem odluka na web stranici institucije i u službenim glasnicima u BiH, davanjem intervjua medijima, organiziranjem stručnih skupova, te priustvovanjem istim, učestvovanjem na seminarima, izdavanjem publikacija i slično.
Na ovaj način Konkurencijsko vijeće BiH učestvuje u pravnoj zaštiti potrošača odnosno osigurava da cijene roba i usluga nisu proizvod monopolističkog, dominantnog ili nekog drugog oblika zabranjenog konkurencijskog djelovanja već zakonitosti tržišta BiH.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2014. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Primjena Zakona o konkurenciji i podzakonskih akata čijom primjenom će se poboljšati status svih sudionika na tržištu, a najviše potrošača kroz niže cijene i veći kvalitet proizvoda i usluga u sektorima prisutnim na tržištu BiH

- provođenje postupaka pred Konkurencijskim vijećem

- aktivno provođenje istraga, kako bi se otklonile prakse, koje narušavaju tržišnu konkurenciju, i na taj način nanose štetu potrošačima

Konkurencijsko vijeće

Kontinuirano

- podizanje nivoa svijesti, znanja i informiranja kako potrošača tako i sudionika na tržištu.

- IPA projekat "Support to the implementation of competition regulation in BiH and further strengthening of competition policy" (uključujući i komponentu državne pomoći; početak januar 2014. godine

 


POGLAVLJE VI - Agencija za sigurnost hrane BiH


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Agencija za sigurnost hrane BiH (u daljnjem tekstu poglavlja: Agencija) predstavlja nacionalni autoritet za sigurnost i kvalitet hrane, te primjenu međunarodnih sporazuma i međunarodnih konvencija iz oblasti sigurnosti hrane i hrane za životinje. U cilju zaštite zdravlja potrošača Agencija obavlja aktivnosti i zadatke za koje je nadležna u skladu sa Zakonom o hrani ("Službeni glasnik BiH", broj 50/04). Te aktivnosti podrazumijevaju sljedeće:
- iniciranje i izrada propisa iz oblasti sigurnosti hrane koji u cilju usklađivanja s EU legislativom i standardima Codex Alimentarius; u 2014. godini planirana je izrada određenog broja podzakonskih propisa, a imajući u vidu česte izmjene i dopune EU legislative, krizne situacije, hitne slučajeve, te zahtjeve proizvođača, privrednih komora i nadležnih institucija, službenici Agencije su obavezni pratiti sva nova naučna saznanja i preporuke naučnih panela, novonastale izmjene zakonodavstva EU, te poduzimati hitne aktivnosti na usklađivanju kako bi BiH išla u korak s EU trendovima; na taj način Agencija doprinosi zaštiti zdravlja potrošača, te zaštiti interesa proizvođača, a također dopirinosi i otklanjanu tehničkih barijera za izvoz robe porijeklom iz BiH na međunarodno tržište;
- implementacija "Programa kontrole ostataka pesticida u i na hrani biljnog i životinjskog porijekla u Bosni i Hercegovini 2013 – 2015. godina";
- saradnja s nadležnim institucijama BiH, entiteta i Brčko Distrikta BiH;
- saradnja s međunarodnim institucijama iz oblasti sigurnosti hrane (Codex Alimentarius komisija, NATO grupa za javno zdravstvo, hranu i vodu, Svjetska zdravstvena organizacija, IPA, TAIEX, RASFF i WHO/FAO INFOSAN mreža, EFSA)
- saradnja s laboratorijama za kontrolu hrane - prikupljanje i analiza podataka o rezultatima laboratorijskih analiza hrane, prikupljanje podataka o kapacitetima laboratorija, te priprema procesa ovlašćivanja laboratorija;
- saradnja s nadležnim inspekcijskim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH, te uključenost istih posebno u oblast EU RASFF sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje, WHO/FAO INFOSAN mreže, kao i po obavijestima izvan navedenih sistema;
- organizacija edukacija iz oblasti sigurnosti hrane, informativno djelovanje u cilju obavještavanja javnosti o stanju u oblasti sigurnosti hrane, učešće predstavnika Agencije na okruglim stolovima, radionicama i simpozijima u organizaciji udruženja potrošača, kao i uključenje predstavnika udruženja potrošača u edukativne radionice koje organizira Agencija;
- izrada vodiča/smjernica na temu "Pružanje informacija potrošačima".


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2014. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Zaštita zdravlja potrošača

- iniciranje i izrada provedbenih akata Zakona o hrani kojima se reguliraju pitanja zdravstvene ispravnosti i kvaliteta hrane kao i obaveze subjekata u poslovanju s hranom

Agencija za sigurnost hrane BiH u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

- jačanje međusobnog razumijevanja i unaprjeđenje saradnje svih nositelja zaštite potrošača

2.

Procjena rizika porijeklom iz hrane u cilju zaštite zdravlja potrošača

- praćenje rizika porijeklom iz hrane

Agencija za sigurnost hrane BiH u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

- osnivanje naučnih odbora i naučnog vijeća Agencije

3.

Jačanje kapaciteta laboratorija u cilju kontrole zdravstvene ispravnosti hrane

- proces ovlašćivanja laboratorija u cilju službene kontrole hrane

Agencija za sigurnost hrane BiH u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

 

4.

Informiranje javnosti

- pružanje pravovremenih, objektivnih i tačnih informacija javnosti u vezi s rizicima porijeklom iz hrane

Agencija za sigurnost hrane BiH u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

- edukacija iz oblasti komunikacije rizika

5.

Podizanje nivoa znanja iz oblasti sigurnosti hrane

- edukacija i doedukacija svih učesnika u sistemu sigurnosti hrane (organiziranje edukativnih skupova, radionica i simpozija)

Agencija za sigurnost hrane BiH u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

- učešće eminentnih stručnjaka iz oblasti sigurnosti hrane EU i BiH

6.

Jačanje saradnje s domaćim institucijama

- ostvarivanje saradnje s nadležnim institucijama BiH, entiteta i BD BiH u smislu odazivanja na inicijative kao i pružanje vlastitog doprinosa od strane svih subjekata odgovornih za zaštitu potrošača

Agencija za sigurnost hrane BiH u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

- osiguranje dodatnih finansijskih sredstava za povezivanje i funkcionalno jačanje mreže institucija koje moraju efikasno djelovati u procesu zaštite zdravlja i interesa potrošača

7.

Jačanje saradnje s međunarodnim institucijama

- učešće u međunarodnim projektima (IPA, Svjetska banka, WHO/FAO, EFSA)

Agencija za sigurnost hrane BiH u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

 

8.

Promotivne aktivnosti u u cilju zaštite zdravlja i interesa potrošača

- priprema, izrada i štampanje edukativnih materijala (letaka, brošura, vodiča); medijska prezentacija uloge, značaja i aktivnosti Agencije

Agencija za sigurnost hrane BiH u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

 

 


POGLAVLJE VII - Agencija za nadzor nad tržištem BiH


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Uloga Agencije za nadzor nad tržištem BiH (u daljnjem tekstu poglavlja: Agencija) u oblasti zaštite potrošača primarno se odnosi na podizanje nivoa zaštite zdravlja i sigurnosti potrošača u području sigurnosti proizvoda. U cilju osiguranja visokog nivoa zdravlja i sigurnosti potrošača, životinja, biljaka, imovine i okoliša Agencija, u skladu sa Zakonom o nadzoru nad tržištem u BiH ("Službeni glasnik BiH", br. 45/04, 44/07 i 102/09), koordinira i usklađuje aktivnosti sistema nadzora nad tržištem u BiH, osigurava sljedeće: identičnu provedbu propisa o sigurnosti proizvoda, unificirane procedure za postupanje po prigovorima potrošača koji se odnose na sigurnost proizvoda, te primjenu naučnih znanja i iskustava dobre prakse u oblasti sigurnosti proizvoda. Agencija također sudjeluje u izradi propisa o sigurnosti proizvoda, informira javnost i druge zainteresirane strane o aktivnostima nadzora nad tržištem te ostvaruje međunarodnu saradnju u oblasti sigurnosti proizvoda i nadzora nad tržištem.
Agencija zajedno s inspekcijskim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH provodi aktivnosti reaktivnog i proaktivnog nadzora sigurnosti neprehrambenih potrošačkih proizvoda na tržištu BiH. U okviru reaktivnog nadzora, u saradnji s poslovnim subjektima, provode se aktivnosti na povlačenju s tržišta i povratu od potrošača nesigurnih proizvoda kao i druge korektivne mjere. U okviru proaktivnog nadzora realiziraju se projekti nadzora za grupe proizvoda obuhvaćene Zakonom o općoj sigurnosti proizvoda, Zakonom o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjenjivanju usklađenosti, te podzakonskim aktima donesenim na osnovu ovih zakona. Agencija putem svoje web stranice informira javnost o nesigurnim proizvodima koji su pronađeni na tržištu BiH u okviru provedbe proaktivnog i reaktivnog nadzora. Početkom 2013. godine Agencija je objavila i drugo izdanje Biltena o nesigurnim proizvodima pronađenim na tržištu BiH u cilju što bolje informiranosti potrošača. Također, Agencija redovno prevodi i objavljuje na svojoj web stranici RAPEX obavijesti o opasnim proizvodima pronađenim na tržištu EU. U cilju unaprjeđenja sadržaja i objavljivanja informativnih i instruktivnih tekstova isključivo za potrošače, izvršeno je redizajniranje internet stranice Agencije, te otvaranje facebook i twitter računa kako bi se omogućila interakcija svih zainteresiranih strana.
U oblasti međunarodne saradnje, u okviru PROSAFE-a Agencija sudjeluje u zajedničkim aktivnostima nadzora s državama članicama EU, zatim u regionalnom projektu nadzora kojeg finansira njemačka organizacija GIZ, te u regionalnom IPA 2011 projektu "Quality Infrastructure in the Western Balkans and Turkey". Nastavljeno je i s realizacijom twinning projekta IPA 2009 "Podrška Agenciji za nadzor nad tržištem BiH i sistema nadzora nad tržištem".


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2014. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Podizanje nivoa sigurnosti i zdravlja djece kao najosjetljivije potrošačke grupe

- provedba projekta nadzora proizvoda za djecu na osnovu Zakona o općoj sigurnosti proizvoda i podzakonskih akata:

dječiji bicikli,

dječije hodalice,

dječija odjeća s vrpcama i vezicama

dječija oprema na igralištima;

- provedba projekata nadzora dječijih kupki i šampona na osnovu Pravilnika o uslovima u pogledu zdravstvene ispravnosti predmeta opće upotrebe koji se mogu stavljati u promet ("Službeni list SFRJ", br. 26/83, 61/84, 56/86, 50/89 i 18/91)

Agencija za nadzor nad tržištem BiH u saradnji s inspekcijskim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

01.04. do 30.11. 2014. godine

- obuke inspektora od strane Agencije u cilju provedbe projekata nadzora

2.

Podizanje nivoa sigurnosti i zdravlja potrošača

- provedba projekata nadzora stolica za vanjsku upotrebu na osnovu Zakona o općoj sigurnosti proizvoda;

Agencija za nadzor nad tržištem BiH u saradnji s inspekcijskim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

01.06. do 30.09.2014. godine

- obuke inspektora od strane Agencije u cilju provedbe projekata nadzora

- provedba projekata nadzora ručnih električnih vibracionih brusilica i motornih makaza za živicu u skladu s Naredbom o sigurnosti mašina ("Službeni glasnik BiH", broj 04/10);

01.04. do 30.06.2014. godine

- provedba projekata nadzora za plutajuća pomagala za učenje plivanja, zaštitne rukavice i zaštitne kacige u skladu s Naredbom o ličnoj zaštitnoj opremi ("Službeni glasnik BiH", broj 75/10);

01.05. do 30.11.2014. godine

- provedba projekata nadzora električnih kvarcnih sobnih grijalica, električnih pegli i električnih produžnih kablova u skladu s Naredbom o električnoj opremi namijenjenoj za upotrebu unutar određenih naponskih granica ("Službeni glasnik BiH", broj 98/09);

01.02. do 30.04.2014. godine

- provedba projekta nadzora za crijep od gline i maltere za malterisanje u skladu s zakonima o građevinskim proizvodima u FBiH i RS;

01.09. do 30.11.2014. godine

- provedba projekta nadzora aparata za gašenje požara u skladu s Naredbom o opremi pod pritiskom ("Službeni glasnik BiH", broj 52/11);

01.10. do 30.11.2014. godine

- provedba reaktivnog nadzora u skladu sa Zakonom o općoj sigurnosti proizvoda i Zakonom o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjenjivanju usklađenosti ("Službeni glasnik BiH", broj 45/04) i odgovarajućim podzakonskim aktima;

Kontinuirano

- rješavanje prigovora potrošača koji se odnose na sigurnost proizvoda.

Kontinuirano

3.

Unaprjeđenje sistema nadzora nad tržištem i edukacija stručnog osoblja u području sigurnosti proizvoda i zaštite potrošača

- učešće u zajedničkim aktivnostima nadzora s državama članicama EU u okviru PROSAFE i regionalnom zajedničkom projektu nadzora koji implementira GIZ;

- provedba projekta IPA 2009 "Podrška Agenciji i sistemu nadzora nad tržištem"

Agencija za nadzor nad tržištem BiH Agencija u saradnji s inspekcijskim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

Kontinuirano do aprila 2014. godine (planirani završetak projekta)

- usvajanje najboljih praksi nadzora nad tržištem država članica EU

4.

Informiranje potrošača o nesigurnim proizvodima

- objavljivanje informacija o nesigurnim proizvodima pronađenim na tržištu BiH putem svoje web stranice, Facebook i Twitter računa i Biltena o nesigurnim proizvodima, izrada brošura, uputa i drugih dokumenata, prevođenje i objavljivanje RAPEX obavijesti;

- održavanje seminara, okruglih stolova i obuka za udruženja za zaštitu potrošača i druge zainteresirane strane

Agencija za nadzor nad tržištem BiH

Kontinuirano

 

5.

Podizanje svijesti potrošača o značaju njihovog informiranja o nesigurnim proizvodima

- organiziranje kampanje podizanja svijesti potrošača širom BiH uključujući postavljanje bilborda, plakata, promociju putem TV i radio emisija te internet portala

Agencija za nadzor nad tržištem BiH

Početak aktivnosti planiran u aprilu 2014. godine

 

 


POGLAVLJE VIII - Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Nadležnost u oblasti lijekova i medicinskih sredstava koji se proizvode i upotrebljavaju u BiH dodijeljena je Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH (u daljnjem tekstu poglavlja: Agencija) u skladu sa Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima BiH ("Službeni glasnik BiH", broj 58/08). Uloga Agencije u sistemu zaštite potrošača, kao i svrha njenog osnivanja, ostvaruje se provođenjem sljedećih aktivnosti: zaštitom i promocijom zdravlja kroz osiguranje kvalitetnih, sigurnih i djelotvornih lijekova i medicinskih sredstava za upotrebu u humanoj medicini; uspostavom jedinstvenog, funkcionalnog i koordiniranog regulacijskog sistema lijekova i medicinskih sredstava uz nadzor jedinstvenog tržišta lijekova i medicinskih sredstava, te osiguranje njihove dostupnosti na cijeloj teritoriji BiH; ostvarivanjem saradnje i pružanjem stručne pomoći državnim i entitetskim ministarstvima nadležnim za poslove zdravstva prilikom pripreme prijedloga i provođenja nacionalne politike lijekova i medicinskih sredstava; predlaganjem donošenja novih kao i izmjene postojećih zakonskih propisa iz ove oblasti, te usklađivanjem istih s međunarodnim standardima.
Pored postojećih propisa, Agencija je tokom 2013. godine donijela sljedeće podzakonske akte koji se na indirektan način odnose na zaštitu potrošača, tj. pacijenata: Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o sadržaju i načinu označavanja vanjskog i unutrašnjeg pakovanja lijeka ("Službeni glasnik BiH", broj 36/13) i Pravilnik o dobroj distributivnoj praksi lijekova za humanu upotrebu ("Službeni glasnik BiH", broj 75/13).


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2014. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera zapoboljšanje

1.

Unaprjeđenje zaštite javnog zdravlja stanovništva BiH osiguranjem kvalitetnih i sigurnih lijekova i medicinskih sredstava

- implementacija podzakonskih akata, te usklađivanje s EU propisima koji se direktno odnose na oblast zaštite potrošača, u kontekstu lijekova i medicinskih sredstava

Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH

Kontinuirano

- usklađivanje propisa sa zakonodavstvom EU i kontinuirana saradnja i pružanje stručne pomoći državnim i entitetskim ministarstvima nadležnim za poslove zdravstva

2.

Edukacija stručnog osoblja Agencije iz oblasti zakonodavstva EU

- izrada programa edukacija i njihova implementacija

Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH

Kontinuirano

 

3.

Jačanje saradnje s međunarodnim institucijama nadležnim za oblast lijekova i medicinskih sredstava

- izrada programa edukacija i njihova implementacija

Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH

Kontinuirano

- posjete međunarodnim institucijama i agencijama nadležnim za oblast lijekova i medicinskih sredstava

4.

Izmjena Pravilnika o vrsti, visini i načinu plaćanja troškova za obavljanje poslova Agencije

- priprema prijedloga s metodologijom

Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH

 

 

5.

Implementacija Pravilnika o načinu kontrole cijena, načinu oblikovanja cijena lijekova i načinu izvještavanja o cijenama lijekova

- reguliranje tržišta lijekova kroz implementaciju Pravilnika i definiranje maksimalne veleprodajne cijene lijeka

Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH

Kontinuirano

 

 


POGLAVLJE IX - Agencija za statistiku BiH


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Dosadašnji doprinos Agencije za statistiku BiH (u daljnjem tekstu poglavlja: Agencija) radu VZZP BiH uglavnom čini proizvodnja statističkih podataka, koji se odnose na potrošnju domaćinstava u BiH, te izračunavanje indeksa potrošačkih cijena. Agencija je u 2011. godini, po treći put, provela opsežnu Anketu o potrošnji domaćinstava, na osnovu koje su proizvedeni podaci o: veličini i strukturi ukupne potrošnje, odnosno izdacima za potrošnju prema glavnim socioekonomskim i geografskim karakteristikama domaćinstava, potrošnji iz vlastite proizvodnje, prihodima domaćinstava, te životnom standardu i socijalnoj uključenosti stanovništva u BiH. Pored podataka iz Ankete, Agencija kontinuirano, u mjesečnoj dinamici, proizvodi i indeks potrošačkih cijena. Taj indeks je jedan od osnovnih makroekonomskih indikatora koji služi kao mjera inflacije u zemlji, za usklađivanje plaća i zarada u skladu s kolektivnim ugovorima, za usklađivanje penzija i socijalnih davanja, te u druge svrhe. Agencija predstavlja isključivi, dakle jedini izvor relevantnih i na međunarodnim standardima zasnovanih podataka o indeksima potrošačkih cijena i mjeri inflacije u zemlji.
U toku je izrada kompletne publikacije "Anketa o potrošnji domaćinstava 2011. god.", čija se objava očekuje do kraja januara 2014. godine. Naredna Anketa o potrošnji domaćinstava planirana je u 2015. godini. U drugoj polovini 2014. godine očekuje se početak priprema za novu anketu (izrada i dizajn upitnika i metodologije), a potom i štampanje obrazaca, instruktaža anketara i ostalog osoblja za terenski rad. Anketa će početi u januaru 2015. godine, trajat će 12 mjeseci i vršit će se na teritoriji cijele BiH. Rezultati Ankete o potrošnji domaćinstava u BiH u 2015. godini će biti dostupni sredinom 2016. godine.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2014. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Proizvoditi podatke koji se mogu koristiti za zaštitu potrošača u smislu da ti podaci daju sliku stvarne situacije bosansko-hercegovačkog stanovništva s aspekta veličine i strukture potrošnje i njihovih potreba, prihoda i siromaštva kao i njihovih socio-ekonomskih i demografskih karakteristika.

- pripremiti metodološki i organizacijsko provođenje Ankete o potrošnji domaćinstava u BiH u 2015. godini (APD 2015).

Agencija za statistiku BiH i entitetski zavodi za statistiku

Sredina 2016. za objavu finalnih rezultata APD 2015.

- u svrhu zaštite potrošača u BiH više koristiti podatke oficijelne statistike, posebno one koje proizilaze iz ankete o potrošnji domaćinstava te statistike cijena i životnog standarda

2.

Redovno, u mjesečnoj dinamici, proizvoditi i objavljivati podatke o inflaciji u BiH i prosječnim cijenama proizvoda i usluga po gradovima.

- redovno izračunavati i objavljivati indeks potrošačkih cijena za BiH po Međunarodnoj klasifikaciji finalne potrošnje prema namjeni (COICOP)

Agencija za statistiku BiH i entitetski zavodi za statistiku

Kontinuirano

- u svrhu zaštite potrošača u BiH više koristiti podatke oficijelne statistike, posebno one koje proizilaze iz ankete o potrošnji domaćinstava te statistike cijena i životnog standarda

 


POGLAVLJE X - Regulatorna agencija za komunikacije BiH


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


U okviru svog mandata, Regulatorna agencija za komunikacije BiH (u daljnjem tekstu poglavlja: RAK) ohrabruje uspostavljanje konkurentnog sektora komunikacija orjentiranog ka tržištu, štiteći interese svih korisnika komunikacijskih usluga, prije svega u smislu nediskriminatorskog pristupa usluzi, kvaliteta i cijena usluga, te podržava uvođenje novih tehnologija i usluga u skladu s potrebama korisnika.


PODRUČJE EMITIRANJA


Na osnovu Pravila o distribuciji audiovizuelnih medijskih usluga i medijskih usluga radija, ciljevi RAK-a u oblasti zaštite potrošača su da osigura pristup uslugama distribucije audiovizuelnih medijskih usluga i medijskih usluga radija za sve korisnike na transparentnoj, objektivnoj i nediskriminatornoj osnovi, da zaštiti interese svih korisnika usluga, te da približi nivo kvaliteta u pružanju usluga s općeprihvaćenim standardima u EU.
Pretplatnici imaju pravo podnijeti prigovor RAK-u u vezi s uslugom distribucije. Na osnovu Pravilnika o rješavanju kršenja uslova dozvola i propisa Regulatorne agencije za komunikacije BiH ("Službeni glasnik BiH", broj 18/05), RAK provodi procedure utvrđivanja kršenja pravila, prikuplja relevantna izjašnjenja od pružatelja usluga, te na osnovu utvrđenog činjeničnog stanja izriče mjere iz svoje nadležnosti. U skladu sa Zakonom o komunikacijama, te Pregledom povreda i kazni koje izriče RAK ("Službeni glasnik BiH", broj 35/09), mjere se kreću u rasponu od obustave postupka, usmenog i pismenog upozorenja, izricanja novčanih kazni, pa do suspenzije i oduzimanja dozvole.
Na osnovu Kodeksa o audiovizuelnim medijskim uslugama i medijskim uslugama radija, Kodeksa o komercijalnim komunikacijama i ostalim pravilima, ciljevi RAK-a u oblasti zaštite potrošača su da osigura svim gledateljima učešće u programima putem pozivanja ili slanja poruka na transparentnoj, objektivnoj i nediskriminatornoj osnovi bez obmanjivanja publike s jasnim informacijama o učestvovanju u takvim programima.


PODRUČJE TELEKOMUNIKACIJA


U 2013. godini usvojen je određen broj propisa kojima se uređuju pitanja od značaja za zaštitu potrošača u oblasti telekomunikacija, i to: Pravilo 68/2013 o obavljanju djelatnosti davatelja fiksnih javnih telefonskih usluga ("Službeni glasnik BiH", broj 28/13) i Pravilo 69/2013 o uslovima pružanja javnih telekomunikacijskih usluga i odnosima s krajnjim korisnicima ("Službeni glasnik BiH", broj 28/13). Urađen je i Preglednik usklađenosti poslovanja operatora telekomunikacija, kao metodološki predložak koji je distribuiran svim operatorima u BiH. Na temelju popunjenih obrazaca Preglednika, Agencija će utvrđivati usklađenost općih uslova poslovanja sa Zakonom o komunikacijama i važećom sekundarnom regulativom RAK-a. Opći uslovi poslovanja su po svome sadržaju usko vezani za postupke i načine ostvarivanja prava korisnika telekomunikacijskih usluga (uslovi realizacije usluga, tipski ugovori, cjenovnici i dr.). Pored navedenog, sačinjen je i prijedlog Odluke za implementaciju Univerzalnog servisa u BiH, koji je dostavljen Vijeću ministara BiH na razmatranje i usvajanje, čime bi položaj korisnika telekomunikacijskih usluga trebao biti unaprijeđen za određene benefite.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2014. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

EMITOVANJE

Promoviranje pravične konkurencije u cilju ostvarenja maksimalne dobiti za korisnike u smislu izbora, cijene, i kvaliteta usluga;

Osigurati pristup uslugama distribucije audiovizuelnih medijskih usluga i medijskih usluga radija za sve korisnike na transparentnoj, objektivnoj i nediskriminatornoj osnovi;

Zaštititi interese svih korisnika usluga, te približiti nivo kvaliteta u pružanju usluga s općeprihvaćenim standardima u EU;

Osigurati poštivanje odredbi Kodeksa o audiovizuelnim medijskim uslugama i medijskim uslugama radija, Kodeksa o komercijalnim komunikacijama kao i ostalim propisima Agencije, a koji se direktno tiču zaštite potrošača;

Osigurati poštivanja principa poštene konkurencije koji naće štetiti interesima potrošača, s posebnim osvrtom na poštivanje odredbi koje se tiču zaštite maloljetnika

- nastavak praćenja poštivanja odredbi Pravila o dozvolama za distribuciju audiovizuelnih medijskih usluga i medijskih usluga radija, kao i odredbi Kodeksa o audiovizuelnim medijskim uslugama i medijskim uslugama radija i Kodeksa o komercijalnim komunikacijama koje se odnose na pružanje usluge, zaprimanje i postupanje po prigovorima građana.

RAK -Sektori iz oblasti emitiranja

Kontinuirano

- poboljšanje saradnje i koordinacije s institucijama koje su direktno nadležne za provođenje Zakona o zaštiti potrošača u BiH

2.

TELEKOMUNIKACIJE

Promoviranje principa korektnosti i ispravnosti u pružanju javnih telekomunikacionih usluga s ciljem da korisnik dobije uslugu koja odgovara kvalitetu i cijenu kakvom je usluga predstavljena korisniku kada je reklamirana

- provjera pravne usaglašenosti Općih uslova poslovanja svih operatora telekomunikacija sa Zakonom o komunikacijama, pravilima RAK-a i uslovima dozvola;

- donošenje odgovarajućeg provedbenog akta kojim će se urediti postupak vršenja tehničkih mjerenja ili provjera kod prigovora korisnika na kvalitet, obračun ili sadržaj usluge;

- nabavka mjernih uređaja za kontrolu brzine Interneta;

- organiziranje nenajavljenih kontrola kvaliteta usluga na adresama krajnjih korisnika

RAK - Sektori iz oblasti telekomunikacija

Kontinuirano

- poboljšanje saradnje i koordinacije s institucijama i udruženjima koji su direktno nadležni za provođenje državnih i entitetskih propisa iz oblasti zaštite prava potrošača,

- postavljanje mjernog uređaja za kontrolu brzine Interneta na web stranicu RAK-a

 


POGLAVLJE XI - Institut za intelektualno vlasništvo BiH


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Institut za intelektualno vlasništvo BiH (u daljnjem tekstu poglavlja: Institut) obavlja zakonodavne i stručne poslove iz područja zaštite prava intelektualnog vlasništva. U okviru nadležnosti Institut provodi postupke za priznanje prava industrijskog vlasništva (patent, žig, industrijski dizajn i geografska oznaka) u BiH i u inostranstvu, odobrava obavljanje djelatnosti kolektivnog ostvarivanja autorskog prava i srodnih prava i vrši nadzor nad radom udruga za kolektivno ostvarivanje autorskog prava i srodnih prava. U okviru poslova u području zaštite prava industrijskog vlasništva bitan segment djelovanja predstavlja informacijska djelatnost obzirom da Institut vodi registre-javne knjige o prijavljenim i priznatim pravima industrijskog vlasništva u BiH u elektronskoj formi, te vezano za to, predstavlja ovlaštenu instituciju za izradu rešeršnog izještaja o navedenim pravima u BiH. Također je bitna i saradnja s drugim državnim institucijama u cilju osiguranja efikasne provedbe prava intelektualnog vlasništva.
U sistemu zaštite intelektualnog vlasništva učestvuju i druge državne institucije i to: Uprava za indirektno oporezivanje, tržišne inspekcije FBiH, RS i BD BiH, redovni sudovi, uključujući i Sud BiH, porezna uprava, policija, udruge za kolektivno ostvarivanje autorskog i srodnih prava, te zastupnici za zaštitu industrijskog vlasništva. Djelovanje navedenih subjekata usmjereno je na otkrivanje djela puštanja u promet krivotvorene robe odnosno neovlašteno vršenje usluga u pravnom prometu, suzbijanje i sprječavanje ulaska takve robe u trgovačke kanale u BiH, sprječavanje djela nelojalne konkurencije, poduzimanje odgovarajućih mjera i pokretanje postupaka protiv njihovih počinitelja, te zastupanje u postupcima zaštite prava industrijskog vlasništva pred Institutom i drugim upravnim i sudskim organima.
U sistemu zaštite potrošača u BiH Institut djeluje u okviru svoje nadležnosti, u kom cilju pruža informacijske i servisne usluge zainteresiranim licima i institucijama. Saradnja s institucijama za provedbu prava intelektualnog vlasništva ostvaruje se pružanjem relevantnih informacija o sticanju, ostvarivanju i prometu prava intelektualnog vlasništva u BiH, o važećim pravima domaćih i inostranih pravnih i fizičkih lica u BiH i o drugim podacima, zavisno od zahtjeva i potreba odgovarajućeg lica odnosno institucije.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2014. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Podsticanje razvoja modernog sistema intelektualnog vlasništva

- moderniziranje sistema za procesuiranje zahtjeva za priznanje prava industrijskog vlasništva (patent, žig, industrijski dizajn, oznaka geografskog porijekla) uključujući i digitalizaciju procesa;

- provedba postupka po zahtjevima za evidenciju i deponiranje autorskih djela i predmeta srodnih prava;

- provedba upravnog postupka po zahtjevu za izdavanje dozvole za kolektivno ostvarivanje autorskog i srodnih prava, uključujući i kontrolu nad radom organizacija za kolektivno ostvarivanje autorskog i srodnih prava

Institut za intelektualno vlasništvo BiH

Kontinuirano

 

2.

Jačanje institucionalnih kapaciteta Instituta

- izrada informaciono komunikacione osnove (ICT) za provedbu novih sistema za procesuiranje zahtjeva za priznanje prava industrijskog vlasništva (software za procesuranje prijava patenata i žigova)

Institut za intelektualno vlasništvo BiH

Kontinuirano

 

 


POGLAVLJE XII - Institut za mjeriteljstvo BiH


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Institut za mjeriteljstvo BiH (u daljnjem tekstu poglavlja: Institut), prema članu 15. Zakona o mjeriteljstvu BiH ("Službeni glasnik BiH", broj 19/01) imenuje mjeriteljske laboratorije i centre za verifikaciju mjerila koji vrše verifikacije mjernih uređaja u sklopu zakonskog mjeriteljstva. U direktnoj vezi sa zaštitom potrošača je okvir zakonskog mjeriteljstva u kojem se nalaze mjerni uređaji koji se koriste za mjerenje mase (vage), energije (el. energija, grijanje, plin i sl.) i vode, oblast predpakiranih proizvoda, kao i oblast kontrole plemenitih metala. Ovu djelatnost Institut, kao i entitetske institucije i imenovane laboratorije, kontinuirano obavljaju prema Zakonu.
Mjeriteljski sistem BiH također čine i laboratorije koje su imenovane od strane Instituta, a čiji rad se direktno reflektira na oblast zaštite potrošača. U te laboratorije spadaju: imenovane laboratorije za mjerenje protoka vode, imenovane laboratorije za masu, imenovane laboratorije za mjerenje protoka plina i imenovane laboratorije za mjerenje električne energije.
Uloga Instituta naglašena je i u članu 23. Zakona o zaštiti potrošača u BiH, u kojem se spominju neto mase proizvoda te u članu 35. istog Zakona koji propisuje mjerenja potrošnje energije i vode.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2014. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Učešće u radu ekspertnog tima za preuzimanje Direktive 2004/22/EC o mjernim instrumentima u zakonodavstvo BiH

- izrada pravilnika i drugih podzakonkih akata;

- dodatna obuka i specijalizacija zaposlenika Instituta kako bi se što adekvatnije odgovorilo na postavljene zadatke

Institut za mjeriteljstvo BiH

Kontinuirano

 

2.

Priprema nacrta pravilnika za pojedina mjerila na osnovu objavljenih podzakonskih akata u 2012. godini

- izrada pravilnika i mjeriteljskih uputstava;

- edukacija i obuke uposlenih Instituta

Institut za mjeriteljstvo BiH

Kontinuirano

 

3.

Podizanje kompetencija referentne laboratorije za plemenite metale i referentne materijale Instituta u cilju ostvarivanja sljedivosti ispitivanja predmeta od plemenitih metala

- dokazivanje komptencija kroz učešće u međunarodnim PT ciklusima (planirano 5),

- završiti postupak akreditacije prema BAS EN ISO /IEC 17025

Institut za mjeriteljstvo BiH

Kontinuirano

 

4.

Podizanje kompetencija imenovanih laboratorija koje vrše poslove verifikacije mjernih instrumenata

- implementacija zahtjeva predviđenih podzakonskim aktima donesenih krajem 2012. godine

Institut za mjeriteljstvo BiH i imenovane laboratorije

Kontinuirano

 

5.

Jedinstvena baza podataka tipskih odobrenja na nivou BiH

- objavljivanje na web stranici Instituta izdatih tipskih odobrenja

Institut za mjeriteljstvo BiH

Kontinuirano

 

6.

Uspostavljanje kontinuiranog nadzora nad mjerilima koja su u upotrebi kod komunalnih preduzeća

(vodomjeri, plinomjeri, mjerila el.energije, toplotna energija, parking satovi)

- provođenje redovnih i vanrednih nadzora nad mjerilima u upotrebi

Institut za mjeriteljstvo BiH, entitetski zavodi za mjeriteljstvo i tržišne inspekcija

Kontinuirano

 

7.

Stavljanje u operativni rad laboratorija koje čine etalonsku bazu;

Dokazivanje kompetencija laboratorija iz oblasti temperature, električnih veličina, vremena i frekvencije

- treninzi za oblast vlažnosti, temperature,električnih veličina, vremena i frekvencije;

- pisanje tehničkih procedura kalibracije; - priprema za "peer review" i publikovanje kalibracijskih i mjernih kapaciteta (CMC) predmetnih laboratorija u KCDB bazu podataka u BIPM-u

Institut za mjeriteljstvo BiH

Kontinuirano

 

8.

Podizanje svijesti o ulozi i značaju mjeriteljstva

- organiziranje okruglih stolova ili radnih skupova;

- izdavanje biltena;

- redovno ažuriranje web stranice Instituta;

- obilježavanje dana mjeriteljstva

Institut za mjeriteljstvo BiH i nadležne institucije, predstavnici potrošača

Kontinuirano

- potreban zajednički nastup svih institucija koje čine infrastrukturu kvaliteta

 


POGLAVLJE XIII - Institut za standardizaciju BiH


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Institut za standardizaciju BiH (u daljnjem tekstu poglavlja: Institut) u skladu sa svojim nadležnostima obavlja sljedeće aktivnosti: predlaže strategiju standardizacije u BiH, priprema i publikuje bosanskohercegovačke standarde, zastupa i predstavlja BiH u evropskim, međunarodnim i drugim nacionalnim organizacijama za standardizaciju, te obavlja poslove koji proizilaze iz međunarodnih sporazuma o članstvu u tim organizacijama. Institut također učestvuje u pripremi tehničkih propisa, razvija i uspostavlja informacijski sistem o standardima BiH, te organizira i provodi specijalističko obrazovanje kadrova u području standardizacije.
Standardizacija u BiH uspostavljena je prema principima međunarodne i evropske standardizacije, a to su sljedeći principi: dobrovoljnost, konsenzus, uključivanje svih zainteresiranih strana, javnost rada, razvoj tehnike i koherentnost. Uključivanjem predstavnika potrošača u proces standardizacije, odnosno u proces planiranja, pripreme i donošenja standarda, potrošači, kao zainteresirana strana, ostvaruju mogućnost artikuliranja svojih interesa, te upoznavanja sa zahtjevima standarda koje proizvodi i usluge moraju zadovoljiti.
U cilju ostvarenja kontakta s potrošačima, njihovog informiranja i podsticanja na saradnju, Institut kontinuirano obavlja aktivnosti kao što su: redovno dostavljanje Glasnika Instituta udruženjima potrošača koji su članovi Saveza udruženja potrošača BiH, objavljivanje na web stranici Instituta informacija o radu i dešavanjima u Institutu, te postavljanje publikacija u vezi sa zaštitom potrošača, pozivanje predstavnika potrošača da prisustvuju na skupovima koji su od interesa za potrošače. Na taj način potrošačima se omogućava da prate kretanja u standardizaciji, te delegiraju svoje predstavnike u postojeća stručna tijela za donošenje standarda ili u stučna tijela koja se tek trebaju formirati.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2014. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Usvajanje harmoniziranih EN standarda koji podržavaju Direktive novog i globalnog pristupa (primjena harmoniziranih standarda omogućava zadovoljenje propisanih sigurnosnih zahtjeva u direktivama za proizvode i usluge)

- planirati donošenje harmoniziranih i drugih standarda u godišnjim planovima rada tehničkih komiteta i radnih grupa

Institut za standardizaciju BiH (tehnički komiteti i radne grupe kao radna tijela Instituta)

Kontinuirano

- upućivanje inicijative Institutu za donošenje standarda za područja koja su prioritetna za BiH

- veće uključivanje zainteresiranih strana u radna tijela Instituta kako bi sva područja standardizacije bila pokrivena (npr. predstavnici resornih ministarstava, predstavnici potrošača, industrije, naučnih ustanova, itd.)

2.

Stvaranje uslova za jedinstveni ekonomski prostor na kojem bi bh. potrošači bili zaštićeni i imali ravnopravan status s potrošačima u regionu, Evropi i svijetu

- pratiti rad međunarodnih i evropskih tijela za standardizaciju i usklađivati BAS standarde s evropskim i međunarodnim standardima

Institut za standardizaciju BiH (tehnički komiteti i radne grupe kao radna tijela Instituta)

Kontinuirano

- veće uključivanje zainteresiranih strana

3.

Uključivanje predstavnika udruženja potrošača u rad radnih tijela Instituta za donošenje standarda (tehničke komitete i radne grupe)

- informirati udruženja potrošača kada se formiraju tehnički komiteti kako bi predložili svoje predstavnike da učestvuju u radu

Institut za standardizaciju BiH i udruženja potrošača

Kontinuirano

- jačanje saradnje

4.

Obuka potrošača vezana za rad na bh. standardizaciji, međunarodnoj standardizaciji (COPOLCO) i evropskoj standardizaciji (ANEC)

- objavljivati korisne informacije za potrošače u Glasniku Instituta, na web stranici Instituta, te pozivati potrošače da učestvuju na seminarima, radionicama i sl.

Institut za standardizaciju BiH i predstavnici udruženja potrošača

Kontinuirano

- jačanje saradnje

 


POGLAVLJE XIV - Institut za akreditiranje BiH


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Institut za akreditiranje BiH (u daljnjem tekstu poglavlja: BATA) je nadležan za provođenje Sistema akreditiranja BiH (SABIH). U okviru SABIH mogu se akreditirati sljedeća tijela za ocjenjivanje usaglašenosti (TOU): ispitne laboratorije, kalibracijske laboratorije, medicinske laboratorije, inspekcijska tijela, tijela koja obavljaju certificiranje proizvoda, tijela za certificiranje osoblja i tijela za certificiranje sistema upravljanja.
BATA će prihvatiti zahtjeve za akreditaciju svakog od gore navedenih TOU s područja BiH ukoliko je isto registrirano za navedenu djelatnost i ukoliko njegove aktivnosti spadaju u područje rada BATA. BATA je bilateralni potpisnik EA MLA sporazuma u područjima ispitivanja (BAS EN ISO/IEC 17025), kalibriranja (BAS EN ISO/IEC 17025) i inspekcije (BAS ISO/IEC 17020), te potpisnik ILAC MRA u navedenim područjima.
BATA ne prihvaća zahtjeve za akreditaciju TOU sa sjedištem van BiH. Ukoliko TOU sa sjedištem u BiH imaju lokaciju u nekoj od susjednih država, BATA će prihvatiti zahtjev i akreditiranje izvesti u skladu sa EA 2/13, EA Cross Frontier Policy for Cooperation between Members, IAF GD 3, Guidance on Cross Frontier Accreditation i Regulation (EC) No 765/2008, odnosno u skladu sa svojom politikom prekogranične akreditacije koja uvažava sve pomenute dokumente.
Zakonom o akreditiranju BiH ("Službeni glasnik BiH", broj 19/01) definirano je da u području obaveznog ocjenjivanja usklađenosti, organ nadležan za izdavanje odgovarajućih propisa mora obavezano tražiti mišljenje BATA-e koje se odnosi na uslove imenovanja odgovarajućih tijela, proceduru imenovanja i nadzor nad imenovanim tijelima.
BATA je potpisivanjem bilateralnog sporazuma sa EA osigurala da su rezultati laboratorija i inspekcijskih tijela akreditiranih od BATA-e prihvaćeni u cijelom svijetu, odnosno da potrošači, proizvođači i druge zainteresirane strane mogu imati povjerenje u rad istih.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2014. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Održavanje statusa bilateralnog potpisnika EA MLA u relevantnim područjima i promoviranje značaja ovog sporazuma

- kontinuirana obuka (usavršavanje) svih učesnika u provođenju postupka akreditiranja;

- obuka potencijalnih podnositelja zahtjeva za akreditiranje

BATA, savjetodavno vijeće za akreditiranje, tehnički komiteti, ocjenjivači i eksperti BATA-e

Kontinuirano

 

 


POGLAVLJE XV - Federalno ministarstvo trgovine


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Federalno ministarstvo trgovine, koje je u skladu s članom 98. stav 1. tačka e) Zakona o zaštiti potrošača u BiH jedan od subjekata nadležnih za zaštitu potrošača u BiH, u svom Planu rada za 2014. godinu je kao jedan od strateških ciljeva utvrdilo unaprjeđenje zaštite prava i ekonomskih interesa potrošača. Radi ostvarivanja navedenog cilja, Federalno ministarstvo trgovine je u 2014. godini planiralo poduzeti sljedeće aktivnosti: usklađivanje zakonodavstva, jačanje administrativnih kapaciteta, podizanje javne svijesti o potrošačkim pravima, te davanje podrške radu i razvoju udruženja za zaštitu potrošača u Federaciji BiH.
Programski zadatak koji se odnosi na jačanje kapaciteta udruženja za zaštitu potrošača bit će realiziran davanjem stručne i finansijske podrške udruženjima. Prepoznavši značaj saradnje s udruženjima za zaštitu potrošača u Federaciji BiH, kao važnim dijelom civilnog društva, Federalno ministarstvo trgovine iz budžeta Federacije BiH redovno osigurava finansijska sredstva za podršku njihovog rada. Provođenjem određenih programskih aktivnosti nastoji se povećati nivo javne svijesti i znanja o potrebi zaštite potrošača u Federaciji BiH.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2014. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača:


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Usklađivanje s komunitarnim pravom EU, entitetsko usklađivanje

- izrada Prednacrta zakona o zaštiti potrošača u Federaciji BiH

Federalno ministarstvo trgovine

Juni 2014. godine

 

2.

Povećanje transparentnosti raspodjele sredstava za finansijsku podršku udruženjima za zaštitu potrošača u FBiH;

Normativno uređenje kriterija raspodjele sredstava

- izrada Pravilnika o davanju finansijske podrške udruženjima za zaštitu potrošača u FBiH

Federalno ministarstvo trgovine

Juni 2014. godine

 

3.

Podizanje javne svijesti o potrošačkim pravima

- organiziranje seminara, okruglih stolova, medijska prezentacija sadržaja iz područja zaštite potrošača uz angažiranje relevantnih stručnjaka iz pojedinih oblasti

Federalno ministarstvo trgovine

Kontinuirano

 

4.

Podrška radu i poticanje razvoja i djelovanja udruženja za zaštitu potrošača u FBiH

- pružanje finansijske i stručne podrške udruženjima za zaštitu potrošača u FBiH

Federalno ministarstvo trgovine

Kontinuirano

 

5.

Aktivno djelovanje prema poslovnoj zajednici s ciljem poštivanja zakona

- poduzimanje propisanih mjera u slučajevima pritužbi potrošača

Federalno ministarstvo trgovine

Kontinuirano

 

6.

Unaprjeđenje saradnje s ostalim nositeljima zaštite potrošača

- razmjena informacija i zajedničke aktivnosti na dosljednoj primjeni Zakona o zaštiti potrošača u BiH i drugih zakona i propisa koji su povezani s ovom oblasti

Federalno ministarstvo trgovine

Kontinuirano

 

 


POGLAVLJE XVI - Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Zakonom o zaštiti potrošača u Republici Srpskoj ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 06/12) regulirana su brojna pitanja koja se tiču zaštite interesa potrošača. Zakonom su utvrđeni subjekti odgovorni za zaštitu potrošača na republičkom nivou koji imaju obavezu da u svojim aktima, kojima se definiraju politike i programi rada, uključe i zahtjeve iz oblasti zaštite prava potrošača. Zakonom je propisana obaveza donošenja Programa zaštite potrošača kojeg usvaja Vlada Republike Srpske na period od dvije godine. Ministarstvo je imalo ulogu koordinatora izrade prvog Programa za zaštitu potrošača Republike Srpske za 2013/14. godinu. Programom su utvrđeni ciljevi politike zaštite potrošača, način i dinamika ostvarivanja ciljeva, subjekti ovlašteni za realizaciju programa, finansijska sredstva i drugi elementi značajni za ostvarivanje zaštite potrošača.
Programom su određeni prioriteti na području zaštite potrošača, koji su u skladu s preuzetim obavezama iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Evropske unije i Bosne i Hercegovine. Čitav proces jačanja sistema zaštite potrošača zavisit će od spremnosti svih nositelja zaštite potrošača na izvršavanju utvrđenih zadataka i poštivanju predviđenih rokova.
Pretpostavka je da će realizacija ovog Programa uticati na jačanje administrativne zaštite potrošača, podizanje javne svijesti o značaju zaštite potrošača, te na jačanje uloge potrošača pri ostvarivanju i zaštiti njihovih prava.
Ministarstvo ima aktivnu saradnju s udruženjima potrošača iz Republike Srpske, a osnovni cilj te saradnje je pružanje pomoći potrošačima u ostvarivanju njihovih prava i interesa. Ministarstvo pruža finansijsku podršku udruženjima putem sufinansiranja materijalnih troškova ili finansiranjem projekata iz oblasti zaštite potrošača. Ministarstvo prati rad postojećih i podržava osnivanje novih udruženja, te istovremeno podiže kvalitet njihovog rada putem organiziranja tematskih konferencija ili okruglih stolova. U Republici Srpskoj djeluje sedam udruženja za zaštitu potrošača upisanih u evidenciju. Ta udruženja Ministarstvo finansijski podržava iz vlastitih sredstava budžeta.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2014. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Unaprjeđenje zaštite potrošača RS;

Usaglašavanje s Direktivom o vremenskom korištenju nepokretnosti u turizmu; preciziranje pojma nedostatka na proizvodu

- izmjene i dopune Zakona o zaštiti potrošača u RS

Ministarstvo trgovine i turizma RS

April-juni 2014. godine

- poboljšanje implementacije Zakona o zaštiti potrošača u RS

2.

Praćenje rada udruženja za zaštitu potrošača

- evidentiranje prigovora kršenja potrošačkih prava koji su upućeni udruženjima potrošača

Ministarstvo trgovine i turizma RS, udruženja potrošača

Kontinuirano

- analiza i vrjednovanje rada i učinaka udruženja potrošača

3.

Poboljšanje uslova za rad i djelovanje udruženja potrošača

- finansiranje rada udruženja potrošača kroz sufinansiranje materijalnih troškova

Ministarstvo trgovine i turizma RS

Kontinuirano

- podsticanje razvoja i djelovanja udruženja potrošača

4.

Podizanje javne svijesti potrošača o pravima i njihovoj zaštiti

- finansiranje projekata iz oblasti zaštite potrošača

Ministarstvo trgovine i turizma RS u saradnji s udruženjeima za zaštitu potrošača u RS

Juli-septembar 2014. godine

- informiranje potrošača o načinu ostvarivanja njihovih prava

5.

Uspostavljanje i unaprjeđivnje saradnje između nositelja zaštite potrošača i davatelja usluga od općeg ekonomskog interesa

- organiziranje tematskih konferencija s nositeljima zaštite potrošača na teme iz oblasti usluga od općeg ekonomskog interesa

Ministarstvo trgovine i turizma RS u saradnji s nositeljima zaštite potrošača- davatelji usluga

Kontinuirano

- identificiranje problema s kojim se potrošači susreću i traženje načina za njihovo riješavanje u praksi

 


POGLAVLJE XVII - Vlada Brčko Distrikta BiH


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Uloga Odjela za privredni razvoj, sport i kulturu kao i drugih odjela i institucija Vlade Brčko Distrikta BiH u sistemu zaštite potrošača određena je u Poglavlju IV. Zakona o javnoj upravi Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik Brčko Distrikta BiH", br. 19/07, 2/08 i 43/08) kao i članom 98. tačka e) Zakona o zaštiti potrošača u BiH.
Odjel za privredni razvoj, sport i kulturu, između ostalog, prati i unaprjeđuje stanje u oblasti zaštite potrošača, te sarađuje s udruženjima za zaštitu potrošača iz BD BiH, Federacije BiH i Republike Srpske. U nadležnosti odjela prate se cijene životnih namirnica i naftnih derivata u Brčko Distriktu BiH.
Odjel za privredni razvoj, sport i kulturu je tokom 2013. godine uspostavilo Savjetodavni servis za potrošače, te na zahtjev potrošača, telefonski i putem elektronske pošte pruža besplatne savjetodavne usluge. Na zahtjeve privrednih subjekata (pravnih lica) i fizičkih lica, Odjel za privredni razvoj, sport i kulturu daje stručna mišljenja u pismenoj formi, vezano za pojedine odredbe Zakona o zaštiti potrošača u BiH i Zakona o trgovini.
Odjel za stručne i administrativne poslove izvršava stručne, administrativne i druge poslove iz nadležnosti Vlade Brčko Distrikta BiH, koji, između ostalog, obuhvataju odnose sa udruženjima, fondacijama, nevladinim organizacijama i mjesnim zajednicama. U budžetu Brčko Distrikta BiH se predlažu i osiguravaju sredstva za finansiranje ili sufinasiranje planova i programa rada, kao i projekata udruženja građana i fondacija Brčko Distrikta BiH, koji dobrim dijelom doprinose razvoju civilnog društva i unaprjeđenju života u lokalnoj zajednici.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2014. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Provođenje projekata u vezi informiranja i edukacije potrošača u cilju zaštite prava potrošača

- organiziranje okruglih stolova, radio emisija uz angažiranje relevantnih stručnjaka iz oblasti zaštite potrošača, štampanje i distribucija brošura na temu zaštite potrošača;

- osiguranje finansijskih sredstava u budžetu BD BiH za 2014. godinu za provođenje projekata povjerenih udruženjima za zaštitu potrošača BD BiH, te pružanje tehničke podrške udruženjima

Nadležni odjeli i institucije Vlade Brčko Distrikta BiH u sistemu zaštite potrošača u saradnji s udruženjima za zaštitu potrošača u BD BiH

Kontinuirano

- jačanje saradnje svih nositelja zaštite potrošača kroz planiranje ciljeva, zadataka i sredstava za njihovu realizaciju.

2.

Savjetodavni servis za potrošače

- pružanje savjeta i stručnih mišljenja na upite fizičkih i pravnih lica putem telefona, elektronske pošte i putem pisanih odgovora

Odjel za privredni razvoj, sport i kulturu

Kontinuirano

 

 


POGLAVLJE XVIII - Federalna uprava za inspekcijske poslove Federacije BiH


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


U sastavu Federalne uprave za inspekcijske poslove nalazi se Inspektorat tržišno-turističke inspekcije u kojem poslove iz svoje nadležnosti obavljaju 26 tržišnih i 3 turističko-ugostiteljska inspektora. Ove dvije inspekcije vrše nadzor nad primjenom Zakona o zaštiti potrošača u BiH kao i drugih propisa koji se odnose na obavljanje djelatnosti trgovine, trgovinskih usluga, obrta, ugostiteljske i turističke djelatnosti, kojima su u obavljanju propisani uslovi za pružanje usluga krajnjem potrošaču.
Razlozi poteškoća s kojima se u svom radu suočavaju tržišna i turističko-ugostiteljska inspekcija su sljedeći: nemogućnost primjene spornih odredbi Zakona o zaštiti potrošača u BiH kao i drugih propisa kojima se štite prava potrošača; nedovoljna opremljenost laboratorija uređajima, instrumentima i pomoćnim sredstvima za uzimanje uzoraka proizvoda u cilju provjere da li ispunjavaju propisane uslove kvaliteta, te ispitivanje sigurnosnih zahtjeva propisanih za neprehrambene proizvode; nemogućnost osiguranja potrebnog iznosa sredstava za troškove laboratorijskih ispitivanja proizvoda; nedovoljan broj akreditiranih laboratorija za laboratorijsko ispitivanje validnosti rezultata izvršenih ispitivanja za proizvode koji se stavljaju u promet na tržište BiH kao i za proizvode namijenjene za izvoz.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2014. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Jačanje discipline u primjeni propisa iz oblasti zaštite potrošača

- vršiti kontrole po Planu i programu rada za 2014. godinu (kontinuirane kontrole, povremene kontrole, kontrole po potrebi i kontrole po zahtjevima potrošača, udruženja potrošača i drugih nositelja zaštite potrošača

Federalni organ tržišne i turističko-ugostiteljske inspekcije

Kantonalni organi tržišne i turističko-ugostiteljske inspekcije

Kontinuirano

- jačanje saradnje svih nositelja zaštite potrošača

2.

Laboratorijsko ispitivanje proizvoda radi provjere da li ispunjavaju propisane standarde i uslove kvaliteta, te sigurnosne zahtjeve neprehrambenih proizvoda u prometu

- na mjestima carinjenja pri uvozu, te na mjestima proizvodnje i u prometu uzimati uzorke za laboratorijsko ispitivanje i dostavljanje istiih u ispitne laboratorije

Federalni organ tržišne i turističko-ugostiteljske inspekcije

Povremena provjera koja ovisi o odobrenim sredstvima za ovu namjenu, te obavezna provjera za proizvode koji senzorski ne ispunjavaju uslove

- veća finansijska sredstva

3.

Ostvariti veću saradnju sa svim nositeljima zaštite potrošača

- razmjena raspoloživih informacija sa svim nositeljima zaštite potrošača

Federalni organ tržišne i turističko-ugostiteljske inspekcije i Kantonalni organi tržišne i turističko-ugostiteljske inspekcije

Kontinuirano

- primjena propisanih obaveza svih nositelja zaštite potrošača

4.

Informiranje potrošača

- putem medija informirati potrošače o izvršenim inspekcijskim nadzorima nad primjenom propisa kojima su propisana prava potrošača

Federalni

organ tržišne i turističko-ugostiteljske inspekcije i

Kantonalni organi tržišne i turističko-ugostiteljske inspekcije

Po potrebi

- o utvrđenom stanju u prometu roba i usluga na tržištu BiH pravovremeno informirati potrošače

5.

Efikasnost u nadzoru nad primjenom propisa

- pokretati inicijativu za izmjenu i dopunu zakona i podzakonskih propisa,

- očitovati se s primjedbama i prijedlozima na tekst prijedloga za izmjene i dopune propisa,

- učestvovati u izradi propisa

Federalni organ tržišne i turističko-ugostiteljske inspekcije

Po potrebi

- na zahtjeve obrađivača propisa aktivno učestvovati u njihovoj izradi

6.

Edukacija i podizanje svijesti potrošača

- odgovarati na upite potrošača i davati im upute na koji način mogu ostvariti svoja prava,

- odazivati se na pozive za učešće na okruglim stolovima i na pozive medija za učešće u emisijama koje su namijenjene potrošačima

Federalni organ tržišne i turističko-ugostiteljske inspekcije i Kantonalni organi tržišne i turističko-ugostiteljske inspekcije

Po potrebi

- veća angažiranost svih učesnika u zaštiti potrošača

 


POGLAVLJE XIX - Republička uprava za inspekcijske poslove Republike Srpske


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Republička uprava za inspekcijske poslove vrši nadzor i kontrolu nad primjenom propisa iz oblasti zaštite potrošača i lojalne konkurencije. Kontrolu obavljaju inspekcije koje se nalaze u sastavu Inspektorata Republike Srpske i organa lokalne samouprave. Probleme u radu inspekcijskih organa predstavljaju: nedostatak laboratorija za ispitivanja određenih vrsta roba, neosposobljenost laboratorija za utvrđivanje određenih vrlo značajnih parametara i nedovoljna tehnička opremljenost organa lokalne uprave za brzu razmjenu informacija.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2014. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Jačanje discipline u primjeni propisa iz oblasti zaštite potrošača

- redovne i vanredne kontrole (planirane kontrole i kontrole po dojavama i reklamacijama potrošača)

Inspektorat RS i inspekcije u sastavu organa lokalne samouprave

Kontinuirano

- jačanje saradnje svih nositelja zaštite potrošača kroz planiranje ciljeva, zadataka i sredstava za njihovu realizaciju

2.

Laboratorijska provjera usaglašenosti proizvoda s definiranim zahtjevima

- uzorkovanje i dostavljanje na laboratorijsko ispitivanje

Inspektorat RS i inspekcije u sastavu organa lokalne samouprave i ovlaštene laboratorije

Povremeno prema procjeni rizika i u skladu s raspoloživim finansijskim sredstvima

- jačanje laboratorijskih kapaciteta i veća finansijska sredstva

3.

Jačanje komunikacije i razmjena informacija sa svim nositeljima zaštite potrošača

- saradnja s udruženjima potrošača i drugim nadležnim institucijama;

- razmjena informacija putem međunarodnih sistema za brzo obavještavanje (RASFF, RAPEX...)

Inspektorat RS i inspekcije u sastavu organa lokalne samouprave

Kontinuirano

- održavanje stalne komunikacije i intenziviranje iste u određenim okolnostima

4.

Informiranje potrošača

- medijsko predstavljanje planiranih i realiziranih inspekcijskih aktivnosti

Inspektorat RS i inspekcije u sastavu organa lokalne samouprave

Povremeno po potrebi

- objektivno i pravovremeno informiranje

5.

Potpuno primjenjivi propisi

- davanje mišljenja i inicijativa za izmjenu propisa iz oblasti zaštite potrošača

Inspektorat RS i inspekcije u sastavu organa lokalne samouprave

Po potrebi

- bolja saradnja između predlagača propisa i inspekcijskih organa

6.

Edukacija i podizanje svijesti potrošača

- učešće u kampanjama

Nadležni organi

Po potrebi

- veća učestalost i obuhvatnost provođenja kampanja putem masovnih sredstava informiranja

 


POGLAVLJE XX - Inspektorat Brčko Distrikta BiH


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


U okviru Inspektorata Brčko Ditrikta BiH nadzor nad primjenom propisa iz oblasti zaštite potrošača obavljaju sljedeće inspekcije: tržišna, poljoprivredna, zdravstvena, sanitarna, veterinarka, saobraćajna, građevinska, inspekcija za puteve, elektroenergetska, termoenergetka, inspekcija zaštite na radu i komunalna inspekcija. Nedostatak laboratorija za ispitivanje određenih vrsta roba, neosposobljenost laboratorija za utvrđivanje određenih vrlo značajnih parametara, nedovoljna finansijska sredstva, te nedostatak propisa iz ove oblasti predstavljaju probleme s kojima se Inspektorat suočava u svom radu.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2014. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Jačanje društvene discipline i odgovornosti u primjeni propisa čime se postiže zaštita potrošača i smanjuje nelojalna konkurencija

- vršenje inspekcijskog nadzora uz davanje prioriteta manje uređenim oblastima

- po potrebi usmjeravanje nadzora prema oblastima s pojavom većeg rizika;

- pored proaktivnog, vršit će se i reaktivni nadzor koji obuihvata aktivnosti pokrenute na osnovu prigovora potrošača, obavijesti i informacija od nadležnih agencija

Nadležne inspekcije u sastavu Inspektorata Brčko Distrikta BiH

Kontinuira-no

- usklađivanje propisa s propisima EU

- donošenje novih, te izmjene i dopune postojećih pravnih propisa u cilju podizanja kvaliteta zaštite potrošača

- jačanje laboratorijskih kapaciteta i ovlašćivanje laboratorija za pojedina ispitivanja

- saradnja između svih nositelja aktivnosti zaštite potrošača

- provođenje akcija uzorkovanja pojedinih vrsta roba na tržištu

 


POGLAVLJE XXI - Udruženja potrošača


Udruženja potrošača u BiH predstavljaju vrlo bitan subjekt u sistemu zaštite potrošača jer imaju ulogu posrednika između potrošača i nadležnih organa, inspekcija i drugih subjekata kojima je zakonom propisana obaveza zaštite potrošača. Njihova nadležnost propisana je članom 112. Zakona o zaštiti potrošača u BiH. Djeluju kao neprofitne i nevladine organizacije koje imaju svojstvo pravnog lica, te se kao takve ne mogu baviti privrednom djelatnošću. Sve svoje aktivnosti usmjeravaju isključivo na zaštitu pojedinačnih i zajedničkih interesa potrošača. Udruženja potrošača imaju pravo na učešće pri dodjeljivanju javnih poslova za oblast zaštite potrošača na način kako je propisano članovima 113.,114. i 115. Zakona o zaštiti potrošača u BiH. Udruženja potrošača u BiH su različito organizirana na različitim nivoima, počev od općinskog, kantonalnog, entitetskog nivoa, nivoa Brčko Distrikta BiH, te na nivou BiH. Krovno udruženje je Savez udruženja potrošača Bosne i Hercegovine (SUP BiH), koji je osnovan u septembru 2004. godine i registriran u Ministarstvu pravde BiH. Svrha Saveza je da osigura pomoć svojim članicama i osigura zaštitu interesa potrošača u BiH, ali i da predstavlja udruženja na internacionalnom nivou. Članstvo u Savezu je otvoreno pod jednakim uslovima prema svim udruženjima potrošača. U budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2014. godinu nisu planirana sredstva za finansiranje udruženja potrošača. Entiteti i Brčko Distrikt BiH izdvajaju značajna finansijska sredstva za finansiranje udruženja potrošača.


Planirane aktivnosti SUP BiH u 2014. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Jačanje kapaciteta

- redovna Skupština Saveza;

Članice Saveza

Mart 2014. godine

- uključivanje Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa i članova Vijeća za zaštitu potrošača BiH u radionice

- minimalno četiri sjednice Upravnog odbora;

Kvartalno

- minimalno četiri Radionice za članice Saveza;

Kvartalno

- uspostava Ureda Saveza, nabavka minimuma uredske opreme i zapošljavanje sekretara Saveza

Mart 2014. godine

2.

Informiranje i edukacija potrošača u BiH

- studijsko putovanje u/iz susjednih zemalja

Upravni odbor Saveza i Vijeće za zaštitu potrošača BiH

Juni 2014. godine

 

- Konferencija o zaštiti prava potrošača u BiH

Upravni odbor Saveza

Septembar 2014. godine

3.

Harmonizacija propisa kojima se unaprjeđuje zaštita potrošača u BiH

- utvrđivanje i analiza nedostataka Zakona o zaštiti potrošača u BiH u cilju unaprjeđenja istog;

Članice Saveza - Radne grupe

Kontinuirano

- podrška članova Vijeća za zaštitu potrošača BiH

- izrada pregleda propisa kojima se reguliraju sljedeće oblasti: pružanje komunalnih i ostalih usluga od općeg interesa; proizvodnja i stavljanje u promet hrane, prava osiguranika i pružanje zdravstvenih usluga

 

 

4.

Monitoring primjene Zakona o zaštiti potrošača BiH

- izrada metodologije za praćenje pojava narušavanja prava potrošača

Članice Saveza - Radne grupe

Kontinuirano

- podrška članova Vijeća za zaštitu potrošača BiH

5.

Jačanje medijske prezentacije rada Saveza i njegovih članica

- izrada programa promocije i lobiranja

Članice Saveza - Radne grupe

Kontinuirano

- podrška medija kao nositelja zaštite potrošača

6.

Saradnja s drugim nevladinim organizacijama, udruženjima potrošača u zemlji i drugim državama, te saradnja s fondacijama

- markiranje asocijacija potrošača iz drugih zemalja s kojima bi prioritetno trebalo uspostaviti saradnju

- traženje fondacija

Članice Saveza - Radne grupe

Kontinuirano

- podrška Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa i Ministarstva civilnih poslova

 


POGLAVLJE XXII - Obrazovne institucije i mediji


Pravo na obrazovanje o pitanjima potrošača i pravo na informiranost su osnovna i neotuđiva prava potrošača koja su im data članom 3. tačke b) i d) Zakona o zaštiti potrošača u BiH. Članom 116. istog Zakona određeni su i načini obrazovanja potrošača kao što su: a) putem posebnih kurseva, seminara i savjetovanja; b) sredstava javnog informiranja (TV, radio, štampa); c) specijalnih publikacija za obrazovanje potrošača.
Osim navedenih, ukazuje se potreba i za novim modelima edukacije potrošača kao što je, između ostalog, i dopuna nastavnog programa u obrazovnim institucijama materijom iz oblasti zaštite potrošača koja ima za krajnji cilj kvalitetno obrazovanje o pravima, obavezama i zaštiti potrošača. Potpuna i pravovremena informiranost potrošača je nemoguća bez aktivne uloge svih sredstava javnog informiranja (TV, radio, štampa), kao najefikasnijeg načina obavještavanja potrošača o proizvodima i uslugama koje koriste ili će koristiti.


DIO PETI - OKVIRNI OBIM FINANSIJSKIH SREDSTAVA ZA OSTVARIVANJE ZADATAKA IZ PROGRAMA


Realizaciju prethodno navedenih zadataka (u tabelama), a čiji je cilj promocija dobrog i efikasnog provođenja politike zaštite potrošača, nadležni organi vrše u sklopu svojih redovnih aktivnosti. Organi uprave zaduženi za pojedine zadatke iz Programa predvidjeli su finansiranje izvršavanja zadataka redovnim budžetskim sredstvima koja su planirana u budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2014. godinu (Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, Uprava BiH za zaštitu zdravlja bilja, Ombudsmen za zaštitu potrošača u BiH, Agencija za lijekove i medicinska sredstva, Agencija za sigurnost hrane BiH, RAK, Agencija za statistiku BiH, Institut za mjeriteljstvo, Institut za standardizaciju itd.) i budžetima entiteta i Brčko Distrikta BiH.
Pojedini organi uprave sa specifičnim aktivnostima su planirali sredstva za posebne namjene.
Ured za veterinarstvo BiH je planirao finansijska sredstva za 2014. godinu:
- za provođenje monitoringa bolesti kod salmonidnih i ciprinidnih vrsta riba 51.520,00 KM,
- za provođenje monitoringa bolesti Avijarne influence kod peradi 32.000,00 KM,
- za provođenje plana praćenja rezidua 400.000,00 KM i
- za provođenje službenih kontrola u registriranim i odobrenim objektima 35.000,00 KM.
Planirane aktivnosti Instituta za intelektualno vlasništvo finansiraju se iz redovnih budžetskih sredstava ali i iz sredstava EPO-a (Evropske patentne organizacije) utvrđenih bilateralnim programom saradnje s Institutom za intelektualno vlasništvo BiH i sredstava WIPO (Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo).
Planirani zadaci Agencije za nadzor nad tržištem BiH se realiziraju iz redovnih budžetskih sredstava i sredstava osiguranih iz fonda IPA 2009.
Agencija za statistiku BiH je planirala za provođenje Ankete o potrošnji domaćinstava u BiH oko 1 milion KM (iznos se troši tokom perioda od 2 godine i pokriva sve aktivnosti statističkih institucija od pripreme ankete do objave rezultata). Za izradu Indeksa potrošačkih cijena u BiH Agencija za statistiku je planirala 25.000,00 KM mjesečno (pokriva sve troškove od prikupljanja podataka o oko 21000 potrošačkih cijena za oko 650 proizvoda i usluga u 12 gradova BiH do objave podataka o inflaciji).
Inspekcijski nadzor u Federaciji BiH se finansira iz budžeta FBiH i budžeta organa nižih nivoa vlasti. U Programu i Planu rada Inspektorata tržišno-turističke inspekcije za 2014. godinu previđa se osiguravanje sredstava za ispunjenje zadataka: za laboratorijska ispitivanja kvaliteta proizvoda u unutrašnjem prometu roba i usluga potrebno je osigurati 100.000,00 KM za planiranih 500 uzoraka; za laboratorijska ispitivanja sigurnosih zahteva neprehrambenih proizvoda potrebno je osigurati 20.000,00 KM za ispitivanja i provjeru 10 uzoraka; za troškove opreme, uređaja te instrumenata i drugih sredstava za uzimanje uzoraka radi slanja na laboratorijske analize potrebno je obezbjediti 14.200,00 KM.
Inspekcijski nadzor u Republici Srpskoj se finansira iz budžeta Republike Srpske i budžeta organa lokalne samouprave. Budžetom Republike Srpske za 2014. godinu su za Republičku upravu za inspekcijske poslove planirani troškovi laboratorijske analize uzoraka proizvoda s tržišta i redovnih monitoringa.
Inspektorat Brčko Distrikta BiH svoje aktivnosti vrši na osnovu redovnih budžetskih sredstava koja su planirana za 2014. godinu.
Obzirom da je veliki broj budžetskih korisnika na državnom, entitetskom i nižim nivoima vlasti uključen u ostvarenje ovog Programa i njegovih planiranih ciljeva, veoma je teško odrediti u apsolutnom iznosu okvirni obim finansijskih sredstava, koji bi bio dovoljan za njegovu realizaciju. Zbog toga bi koncept, po kojem su sami nositelji aktivnosti planirali zadatke i rokove za njihovo izvršenje, trebao biti polazni osnov za konkretiziranje obima finansijskih sredstava za ostvarivanje zadataka iz Programa.


DIO ŠESTI - OKVIRNI OBIM FINANSIJSKIH SREDSTAVA ZA PODSTICANJE RAZVOJA I DJELOVANJA UDRUŽENJA ZA ZAŠTITU POTROŠAČA


Odlukom Vijeća ministara BiH o osnovnim kriterijima za dodjeljivanje grant podrške za svaku kalendarsku godinu uvrštena je odredba prema kojoj će udruženja za zaštitu potrošača moći aplicirati za dodjelu sredstava iz tekuće rezerve budžeta BiH. Nadležna entitetska ministarstva iz vlastitog budžeta izdvajat će dio sredstava za podsticanje razvoja i djelovanja udruženja za zaštitu potrošača u cilju obrazovanja i osvješćivanja potrošača o njihovom stvarnom položaju i snazi na tržištu. U budžetu Federacije BiH za 2014. godinu Federalno ministarstvo trgovine je osiguralo grant sredstva za podršku udruženjima potrošača u iznosu od 75.000,00 KM. U budžetu Republike Srpske za 2014. godinu Ministarstvo trgovine i turizma RS je osiguralo grant sredstva za podršku udruženjima za zaštitu potrošača u iznosu od 100.000,00 KM. Odjel za privredni razvoj, sport i kulturu je prilikom izrade prijedloga budžeta Brčko Distrikta BiH za 2014. godinu planirao grant sredstva za Udruženje građana "Zaštita potrošača" Brčko Distrikta BiH (za rad i materijalne troškove), u iznosu od 4.250 KM.
Osim finansijske, udruženjima za zaštitu potrošača bit će pružena i tehnička pomoć, te u cilju što kvalitetnijeg informiranja i edukacije potrošača i trgovaca o njihovim pravima i obavezama, u skladu sa Zakonom o zaštiti potrošača u BiH, pomoć u organizaciji seminara, okruglih stolova, radio i TV emisija, uz angažiranje relevantnih stručnjaka iz pojedinih oblasti koje su vezane za oblast zaštite potrošača, štampanju i distribuciji brošura na temu zaštite potrošača, organiziranju predavanja u školama i drugim vidovima aktivnosti.


DIO SEDMI - ZAKLJUČAK


Ovim Programom određeni su okviri prioriteta politike Bosne i Hercegovine na području zaštite potrošača za 2014. godinu. Osiguranje primjerenog funkcioniranja tržišta ovisit će o razvoju upravne infrastrukture kako bi se osigurao nadzor nad tržištem i provedba zakona na tom području. Razvoj otvorenog dijaloga svih interesnih grupa u društvu sa svrhom osiguranja jasnoće, konzistentnosti postupanja i razumijevanja u definiranju interesa potrošača, cilj je Bosne i Hercegovine. On će se ostvariti daljnjim usklađivanjem preuzetih obaveza, vlastitih mogućnosti i interesa. Čitav proces ovisi o spremnosti svih ključnih sektora, od osposobljenosti cjelokupnog sistema za proces prilagođavanja standardima EU, preko obrazovanja ljudskih potencijala u državnoj upravi i pravosuđu do jedinstvene, kvalitetno osposobljene, osviješćene i obaviještene javnosti. Uspjeh provedbe ovoga Programa, u prvom redu, ovisit će o spremnosti svih ključnih nositelja zaštite potrošača za izvršavanje utvrđenih zadataka i poštivanje navedenih rokova.


Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!