Službeni glasnik BiH, broj 74/19

Na osnovu člana 15. stav 2. Zakona o veterinarstvu u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", broj 34/02) i člana 17. Zakona o Vijeću ministara Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 30/03, 42/03, 81/06, 76/07, 81/07, 94/07 i 24/08), Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, na prijedlog Ureda za veterinarstvo Bosne i Hercegovine, na 177. sjednici, održanoj 19. septembra 2019. godine, donijelo je


PRAVILNIK


O MJERAMA ZA SUZBIJANJE I ISKORJENJIVANJE BJESNILA KOD ŽIVOTINJA


Član 1.
(Predmet)

Ovim Pravilnikom se propisuju mjere za suzbijanje i iskorjenjivanje bjesnila kod životinja.

Član 2.
(Definicije)

Za potrebe ovog Pravilnika koriste se sljedeće definicije:

a) sumnja na pojavu bjesnila je slučaj kada, do dobijanja rezultata iz laboratorijа, rezultat kliničkog pregleda i epizootiološkog ispitivanja ukazuje da postoji opasnost od pojave bjesnila,

b) žarište je imanje ili drugo mjesto gdje se nalaze životinje i gdje je jedan ili više slučajeva bolesti službeno potvrđen;

c) zaraženo područje je područje gdje je utvrđeno jedno ili više žarišta i gdje postoji mogućnost širenja zaraze i obuhvata područje u poluprečniku od najmanje tri kilometra od žarišta bolesti;

d) ugroženo područje je područje na koje se zaraza sa zaraženog područja može prenijeti i gdje postoji mogućnost širenja zaraze i obuhvata područje u poluprečniku od najmanje deset kilometara od žarišta bolesti;

e) nadležna tijela su Ured za veterinarstvo Bosne i Hercegovine, Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske i Odjel za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine.

Član 3.
(Identifikacija pasa)

Radi suzbijanja bjesnila kod životinja obаvezno je izvršiti identifikaciju pasa u skladu s odredbama Pravilnika o identifikaciji i vođenju evidencije pasa, mačaka i pitomih vretica u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", br. 96/16 i 34/19).

Član 4.
(Vakcinacija protiv bjesnila)

(1) Svi psi stariji od tri mjeseca moraju biti vakcinirani protiv bjesnila i biti u periodu imuniteta.

(2) Životinja se smatra zaštićenom od bjesnila, u slučaju primarne vakcinacije, kada je protekao 21 dan od dana vakcinacije, prema uputi proizvođača primarne vakcine.

(3) Životinja se smatra zaštićenom od bjesnila od dana revakcinacije, ako je revakcinacija izvršena u roku za vakcinaciju, prema uputi proizvođača kojom je izvršena prethodna vakcinacija.

(4) Ured za veterinarstvo Bosne i Hercegovine, u saradnji s nadležnim tijelima entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, može narediti i vakcinaciju drugih vrsta životinja, uključujući i oralnu vakcinaciju divljih životinja.

Član 5.
(Mjere u slučaju sumnje na bjesnilo)

(1) Nakon postavljanja sumnje da je životinja bijesna, veterinar, iz ovlaštene veterinarske organizacije, mora obaviti klinički pregled životinje, radi utvrđivanja opravdanosti sumnje na bjesnilo.

(2) Ako veterinar iz nadležne, ovlaštene veterinarske organizacije, klinički potvrdi sumnju na bjesnilo, nadležni veterinarski inspektor mora odmah narediti eutanaziju životinje i slanje materijala na laboratorijsko pretraživanje u ovlašteni veterinarski dijagnostički laboratorij.

(3) Pregledu iz stava (1) ovog člana podliježe i svaka životinja koju je bolesna životinja mogla zaraziti.

Član 6.
(Nadzor nad sumnjivim životinjama)

(1) Klinički zdravi psi i mačke koji ozlijede ljude moraju se posmatrati tokom deset dana od strane nadležne ovlaštene veterinarske organizacije. U tom vremenu obavit će se tri klinička pregleda: prvog, petog i desetog dana.

(2) Nakon postavljanja sumnje na bjesnilo, glava ili lešina životinje moraju se poslati na laboratorijsko pretraživanje u ovlašteni veterinarski dijagnostički laboratorij.

Član 7.
(Potvrda slučaja)

Životinja se smatra bijesnom ako se laboratorijskom pretragom, tehnikom imunofluorescentnih antitijela ili biološkim eksperimentom na miševima, utvrdi bjesnilo.

Član 8.
(Mjere u slučaju utvrđivanja bjesnila)

Kad se utvrdi bjesnilo i dok traje opasnost od bjesnila, u zaraženom i ugroženom području moraju se narediti ove mjere:

a) zatvaranje životinja za koje se sumnja da su bijesne;

b) zatvaranje pasa mlađih od tri mjeseca;

c) držanje pasa i mačaka pod kontrolom, pri čemu psi moraju biti označeni i držani na povocu i s brnjicom;

d) zabrana prometa pasa i mačaka;

e) provjera postupaka što ih je poduzeo držalac životinja i utvrđivanje mogućeg kontakta zaražene životinje s drugim životinjama ili ljudima, na koje se bjesnilo može prenijeti;

f) zaštitna vakcinacija pasa, a prema potrebi i drugih na bjesnilo primljivih životinja;

g) eutanazija nevakciniranih pasa i mačaka, te napuštenih pasa i mačaka;

h) organizirano proređivanje populacije lisica, a po potrebi i drugih divljih životinja;

i) eutanazija životinja oboljelih od bjesnila i životinja koje je ugrizla bijesna životinja, a životinje vakcinirane protiv bjesnila koje je ugrizla bijesna životinja stavljaju se pod pojačani nadzor u trajanju od šest mjeseci, i u tom periodu je vlasnik životinje dužan veterinarskoj organizaciji prijaviti promjene zdravstvenog stanja nadziranih životinja;

j) eutanazija životinja koje su bile u dodiru s bijesnom životinjom, tj. životinja sumnjivih na bjesnilo ili vakcinacija tih životinja, ako na njima nema ugriza (osim nevakciniranih pasa i mačaka) i njihovo držanje u karanteni šest mjeseci;

k) eutanazija životinja za koje se sumnja da su bijesne, a promijenile su ponašanje svojstveno svojoj vrsti;

l) zabrana iznošenja životinjskih proizvoda, životinjskih sirovina i predmeta kojima se bjesnilo može prenijeti iz zaraženog dvorišta i drugih mjesta;

m) zabrana skidanja kože s lešina pasa, mačaka, lisica, vukova i ostalih krznaša.

Član 9.
(Izuzetak za radne pse)

Izuzetno od odredbe člana 8. tačka c) ovog Pravilnika, izvan naseljenih mjesta mogu se slobodno kretati: psi čuvari stada na ispaši uz stado, službeni psi policije i oružanih snaga, psi spasilačkih ekipa i psi vodiči slijepih osoba, ako je nakon vakcinacije proteklo vrijeme stvaranja imuniteta.

Član 10.
(Zabrana lova)

Pri utvrđivanju bjesnila divljači, lov te divljači može se zabraniti na određeno vrijeme.

Član 11.
(Dezinfekcija)

Dezinfekcija prostorija i prostora u kojima se nalazi bijesna ili na bjesnilo sumnjiva životinja, te pribora koji je bio u dodiru s takvom životinjom, obavlja se svakodnevno, do ubijanja životinja ili do prestanka posmatranja na bjesnilo sumnjive životinje, nakon čega se obavlja završna dezinfekcija.

Član 12.
(Uvjeti za izložbe)

Na izložbama i svim drugim oblicima okupljanja pasa i mačaka mogu učestvovati samo psi i mačke s potvrdom o obavljenoj zaštitnoj vakcinaciji protiv bjesnila, ako je nakon vakcinacije proteklo vrijeme stvaranja imuniteta.

Član 13.
(Završne mjere)

Smatra se da je bjesnilo prestalo ako su obavljene sve naređene mjere, ako je obavljena završna dezinfekcija i ako je od tada prošlo tri mjeseca, za koje vrijeme nije utvrđen ni jedan slučaj bjesnila životinja na tom području.

Član 14.
(Prestanak važenja)

Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o mjerama za suzbijanje i iskorjenjivanje bjesnila kod životinja ("Službeni list SFRJ", broj 39/88), koji je preuzet Uredbom sa zakonskom snagom o preuzimanju i primjenjivanju saveznih zakona koji se u Bosni i Hercegovini primjenjuju kao republički zakoni ("Službeni list BiH", br. 2/92 i 13/94).

Član 15.
(Stupanje na snagu)

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

VM broj 133/19
19. septembra 2019. godine
Sarajevo


Predsjedavajući
Vijeća ministara BiH
Dr. Denis Zvizdić, s. r.

Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!