Službeni glasnik BiH, broj 72/16

Na osnovu člana 17., a u vezi s članom 23. Zakona o Vijeću ministara Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 30/03, 42/03, 81/06, 76/07, 81/07, 94/07 i 24/08) i članom 18. Zakona o ministarstvima i drugim organima uprave Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 5/03, 42/03, 26/04, 42/04, 45/06, 88/07, 35/09, 59/09, 103/09, 87/12, 6/13 i 19/16), Vijeće ministara Bosne i Hercegovine je na 69. sjednici, održanoj 23.8.2016. godine, donijelo


ODLUKU


O SISTEMU KOORDINACIJE PROCESA EVROPSKIH INTEGRACIJA U BOSNI I HERCEGOVINI


POGLAVLJE I. OPĆE ODREDBE

Član 1.
(Predmet)

Odlukom o sistemu koordinacije procesa evropskih integracija u Bosni i Hercegovini (u daljnjem tekstu: Odluka) definiraju se: institucionalni i operativni sistem i način ostvarivanja koordinacije institucija u Bosni i Hercegovini na provođenju aktivnosti vezanih za proces integriranja Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju, zajednička tijela u okviru sistema koordinacije, njihov sastav, te nadležnosti i međusobni odnosi.

Član 2.
(Koordinacija procesa evropskih integracija)

(1) Koordinacija procesa evropskih integracija podrazumijeva aktivnosti koje se provode s ciljem osiguranja što većeg stepena usklađenosti i koherentnosti u radu institucija na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini vezanih za izvršenje ugovornih obaveza iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Evropskih zajednica i njihovih država članica i Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH - Međunarodni ugovori", broj 10/08) (u daljnjem tekstu: Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju), kao i drugih obaveza iz procesa evropskih integracija. Sistemom koordinacije uređuje se i način ostvarivanja komunikacije između institucija u Bosni i Hercegovini, s ciljem osiguranja i iznošenja usaglašenog stava u ime Bosne i Hercegovine u komunikaciji sa institucijama Evropske unije.

(2) Koordinacija procesa evropskih integracija u Bosni i Hercegovini zasniva se na principima poštivanja postojeće unutrašnje pravne i političke strukture u Bosni i Hercegovini i zaštite ustavima definiranih nadležnosti svih nivoa vlasti i njihovih institucija u pojedinim oblastima obuhvaćenim procesom evropskih integracija, osiguranja vidljivosti, te odgovornosti svih nivoa vlasti za blagovremeno i djelotvorno ispunjavanje obaveza iz procesa evropskih integracija iz njihove nadležnosti.

(3) Koordinacija procesa evropskih integracija u Bosni i Hercegovini ostvaruje se na horizontalnom (koordinacija unutar jednog nivoa organizacije vlasti) i vertikalnom nivou (koordinacija između različitih nivoa organizacije vlasti). U skladu sa stavom (2) ovog člana, strukture i modalitete ostvarenja horizontalne koordinacije svaki nivo vlasti uređuje samostalno, u skladu sa svojim ustavnim poretkom i upravno - pravnim specifičnostima, kapacitetima i potrebama, te oni nisu predmet ove odluke.

(4) S ciljem djelotvornog provođenja vertikalne koordinacije procesa evropskih integracija u Bosni i Hercegovini, uspostavljaju se sljedeća zajednička tijela:

a) Kolegij za evropske integracije

b) ministarske konferencije

c) Komisija za evropske integracije

d) radne grupe za evropske integracije

(5) S ciljem nadzora nad provođenjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i osiguranjem funkcionalne povezanosti između tijela unutrašnjeg sistema koordinacije procesa evropskih integracija u Bosni i Hercegovini te djelovanja i zastupanja usaglašenog "jednog glasa" u ime Bosne i Hercegovine, u sastavu zajedničkih tijela između Bosne i Hercegovine i Evropske unije u ime Bosne i Hercegovine djeluju:

a) Stalna delegacija Bosne i Hercegovine u okviru Vijeća za stabilizaciju i pridruživanje;

b) Stalna delegacija Bosne i Hercegovine u okviru Odbora za stabilizaciju i pridruživanje;

c) Stalna delegacija Bosne i Hercegovine u okviru pododborā za stabilizaciju i pridruživanje;

d) stalne delegacije Bosne i Hercegovine u okviru drugih zajedničkih tijela između Bosne i Hercegovine i Evropske unije koja se uspostavljaju u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju.

Član 3.
(Način odlučivanja)

(1) Način odlučivanja u svim tijelima koja se uspostavljaju u skladu sa članom 2. stav (4) ove odluke je konsenzus. Institucije na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini obavezne su osigurati učešće svojih predstavnika na sjednicama tijela koja se uspostavljaju u skladu s članom 2. stav (4) ove odluke, pod uslovom da se pozivi za sjednice obavezno dostavljaju svim članovima tijela najkasnije pet radnih dana prije datuma održavanja sjednice.

(2) Kvorum za održavanje sastanaka i usvajanje odluka u tijelima iz člana 2. stav (4) ove odluke obavezno čine ovlašteni: a) predstavnik Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, b) predstavnik Vlade Republike Srpske, c) predstavnik Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, d) predstavnici svih 10 vlada kantona, e) predstavnik Vlade Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, a u skladu sa ustavnim nadležnostima za materiju koja se razmatra na sjednici, odnosno koja je predmet odluke.

(3) Sve odluke usvojene u različitim tijelima u sistemu koordinacije mogu biti preispitane pred višim tijelom u sistemu koordinacije u roku od 10 dana od njihovog donošenja, a od strane ovlaštenih predstavnika Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, predstavnika Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, predstavnika Vlade Republike Srpske, predstavnika svih 10 vlada kantona i predstavnika Vlade Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, a u skladu sa ustavnim nadležnostima za materiju koja se razmatra na sjednici, odnosno koja se preispituje.

(4) U slučajevima kada neko od tijela u sistemu koordinacije ne usaglasi poziciju o određenom pitanju, isto će biti upućeno višem nivou u sistemu koordinacije zaključno s Kolegijem za evropske integracije, koji se sastaje i djeluje u skladu s članom 4. ove odluke.

POGLAVLJE II. KOLEGIJ ZA EVROPSKE INTEGRACIJE

Član 4.
(Kolegij za evropske integracije)

(1) Kolegij za evropske integracije je najviše političko tijelo u sistemu koordinacije procesa evropskih integracija u Bosni i Hercegovini, koje osigurava usaglašenost stavova o ključnim, strateškim i političkim pitanjima u oblasti evropskih integracija te, u krajnjoj instanci, otklanja evenutalne zastoje u ispunjavanju obaveza iz procesa integracije Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju.

(2) Kolegij za evropske integracije uspostavlja se na konstituirajućoj sjednici koju saziva predsjedavajući Kolegija za evropske integracije u dogovoru sa zamjenicima predsjedavajućeg Kolegija za evropske integracije, najkasnije u roku od 20 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.

(3) Članovi Kolegija za evropske integracije su:

a) predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine

b) zamjenici predsjedavajućeg Vijeća ministara Bosne i Hercegovine

c) predsjednik Vlade Federacije Bosne i Hercegovine

d) dva člana Vlade Federacije Bosne i Hercegovine

e) predsjednik Vlade Republike Srpske

f) dva člana Vlade Republike Srpske

g) gradonačelnik Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine

h) predsjednici vladâ kantona.

(4) Predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, predsjednici vladа entiteta, kantona i gradonačelnik Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, u slučaju spriječenosti, mogu ovlastiti člana Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, odnosno člana vladâ entiteta, kantona i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, da u punom kapacitetu i s punim pravima i obavezama učestvuje na sastanku Kolegija, izuzev prava predsjedavanja. U slučaju zastupanja, predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, predsjednici vladâ entiteta, kantona i gradonačelnik Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine dužni su o tome u pisanoj formi izvijestiti sve članove Kolegija za evropske integracije najkasnije 24 sata prije održavanja sjednice Kolegija za evropske integracije.

(5) U skladu sa iskazanom potrebom i u zavisnosti od pitanja koja su predmet razmatranja Kolegija, njegovoj sjednici na usaglašen poziv predsjedavajućeg i zamjenika predsjedavajućeg Kolegija, mogu prisustvovati i drugi resorno nadležni ministri, odnosno rukovodioci institucija sa svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini u svojstvu izvjestilaca prema tematskim oblastima, odnosno tačkama dnevnog reda i u skladu sa ustavnim nadležnostima za oblast koja se razmatra. Pozvani izvjestioci iz Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, vladâ entiteta, kantona i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine nemaju pravo glasa u Kolegiju.

(6) Funkciju predsjedavajućeg Kolegija za evropske integracije obavlja predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, a funkciju njegovih zamjenika predsjednici vladâ entiteta. Predsjedavajući Kolegija zakazuje sastanke uz prethodnu saglasnost njegovih zamjenika.

(7) Sjednice Kolegija za evropske integracije saziva predsjedavajući Kolegija na vlastitu ili inicijativu bilo kojeg drugog člana Kolegija. U slučaju spriječenosti predsjedavajućeg, sjednicom Kolegija predsjedavaju njegovi zamjenici. Sjednice Kolegija za evropske integracije održavaju se najmanje dva puta godišnje, a po potrebi i češće. Poziv za sjednicu Kolegija obavezno se dostavlja svim članovima Kolegija najkasnije pet radnih dana prije dana održavanja sjednice.

(8) Članovi Kolegija obavezni su da prezentiraju usaglašen stav u ime nivoa vlasti koji predstavljaju.

(9) Kolegij će formirati Savjetodavno tijelo sastavljeno od savjetnika za evropske integracije čija je uloga da pruža političko - stručnu podršku radu Kolegija i ministarskim konferencijama, osigurava komunikaciju između političkog i tehničkog nivoa u sistemu koordinacije, te priprema prijedloge mogućih rješenja za otklanjanje zastoja koji eventualno nastanu u ispunjavanju obaveza Bosne i Hercegovine u oblasti evropskih integracija. Svaki član Kolegija imenovat će po jednog predstavnika u Savjetodavno tijelo. Način rada i sastav Savjetodavnog tijela bit će reguliran poslovnikom o radu Kolegija.

(10) Funkciju sekretarijata, odnosno sekretara Kolegija obavlja Direkcija za evropske integracije.

(11) Kolegij za evropske integracije donosi poslovnik o radu kojim se reguliraju sva tehnička pitanja vezana za način njegovog rada. Nacrt poslovnika o radu Kolegija za evropske integracije izrađuje Direkcija za evropske integracije i dostavlja ga svim članovima Kolegija najkasnije u roku od 15 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.

POGLAVLJE III. MINISTARSKE KONFERENCIJE

Član 5.
(Ministarske konferencije)

(1) Ministarske konferencije su tijela u sistemu koordinacije procesa evropskih integracija u Bosni i Hercegovini čijim djelovanjem se osigurava sveobuhvatan i ujednačen pristup nadležnih institucija sa svih nivoa vlasti u pojedinim sektorskim oblastima obuhvaćenim procesom evropskih integracija.

(2) Ministarske konferencije sastoje se od resorno nadležnih ministara iz Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, vlada entiteta, vlada kantona i predstavnika Vlade Distrikta Brčko Bosne i Hercegovine, u skladu s njihovim ustavnim nadležnostima za materiju koja se razmatra ili za oblast za koju je ministarska konferencija formirana.

(3) Ministarske konferencije doprinose prevladavanju eventualnih zastoja u ispunjavanju obaveza Bosne i Hercegovine u procesu evropskih integracija, te procesu programiranja pomoći Evropske unije, a koji nisu mogli biti riješeni u okviru tehničkih i operativnih tijela u sistemu koordinacije. S ciljem realizacije obaveza koje proističu iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, ministarske konferencije definiraju zajedničke smjernice i platforme za djelovanje operativnih i tehničkih tijela u sistemu koordinacije u pojedinačnim sektorskim oblastima obuhvaćenim procesom pristupanja Evropskoj uniji.

(4) Na svojoj prvoj sjednici Kolegij za evropske integracije pokreće inicijativu za uspostavljanjem sektorski koncipiranih ministarskih konferencija u skladu s poglavljima pravne tečevine Evropske unije, te u skladu sa ustavnim nadležnostima pojedinih nivoa vlasti za oblast za koju se ministarska konferencija uspostavlja. Najkasnije u roku od 20 dana od dana pokretanja inicijative za uspostavljanjem ministarske konferencije, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, entitetske vlade, Vlada Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine i kantonalne vlade dužne su usvojiti jednoobrazno uputstvo kojim se uređuje predmet djelovanja ministarske konferencije, kao i međusobni odnosi, prava i obaveze u okviru ministarske konferencije koja se uspostavlja.

(5) Jednoobrazno uputstvo kojim se definira uspostavljanje ministarske konferencije u pojedinim sektorskim oblastima, te uređuju pitanja iz stava (4) ovog člana izrađuje Direkcija za evropske integracije najkasnije u roku od 10 radnih dana od dana stupanja na snagu ove odluke, te uputstvo dostavlja Kolegiju za evropske integracije na prethodno odobravanje, a potom prosljeđuje Vijeću ministara Bosne i Hercegovine i vladama entiteta, kantona i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine iz stava (4) ovog člana na konačno usvajanje.

(6) Predsjedavajućeg ministarske konferencije i njegova dva zamjenika biraju njeni članovi u skladu s odredbama člana 3. ove odluke na prvoj sjednici ministarske konferencije.

(7) Sjednice ministarskih konferencija održavaju se po potrebi, u skladu s dinamikom rada tehničkih i operativnih tijela u sistemu koordinacije procesa evropskih integracija u Bosni i Hercegovini. Sjednicu ministarske konferencije, na vlastitu ili inicijativu bilo kojeg njenog člana, saziva njen predsjedavajući. U slučaju odsustva predsjedavajućeg, sjednicu mogu sazvati i sjednicom kopredsjedavati zamjenici predsjedavajućeg. Poziv za sjednicu ministarske konferencije obavezno se dostavlja svim članovima ministarske konferencije najkasnije pet radnih dana prije dana njenog održavanja.

(8) U slučaju spriječenosti, član ministarske konferencije ovlastit će svog zastupnika koji će u punom kapacitetu učestvovati u radu ministarske konferencije.

O ovakvim situacijama, član ministarske konferencije dužan je pisanim putem upoznati predsjedavajućeg i zamjenika predsjedavajućeg ministarske konferencije najkasnije dva dana prije održavanja sjednice ministarske konferencije. Ovlašteni zastupnik člana ministarske konferencije nema pravo predsjedavanja ministarskom konferencijom.

(9) U slučaju da ministarska konferencija ne može zauzeti stav o određenom pitanju, predsjedavajući konferencije dato pitanje prosljeđuje Kolegiju za evropske integracije da usaglasi njegovo iješenje. Upućeni zahtjev sadržava obrazloženje spornog pitanja i prijedloge mogućih modela za njegovo rješavanje razmatrane na sjednici ministarske konferencije.

(10) Funkciju sekretara ministarske konferencije obavlja imenovano lice iz institucije predsjedavajućeg, u saradnji s Direkcijom za evropske integracije.

(11) Sva ostala tehnička pitanja vezana za način rada ministarskih konferencija bit će regulirana jedinstvenim poslovnikom o radu koji, uz prethodno odobrenje Kolegija za evropske integracije, usvaja svaka pojedinačna ministarska konferencija na svojoj konstituirajućoj sjednici. Direkcija za evropske integracije dužna je nacrt jedinstvenog poslovnika o radu ministarskih konferencija dostaviti Kolegiju za evropske integracije najkasnije u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.

POGLAVLJE IV. KOMISIJA ZA EVROPSKE INTEGRACIJE

Član 6.
(Komisija za evropske integracije)

(1) Komisija za evropske integracije (u daljnjem tekstu: Komisija) je tijelo zaduženo za opću, tehničku, operativnu i metodološku koordinaciju s ciljem osiguranja što višeg stepena sveobuhvatnosti u radu nadležnih institucija na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini u oblasti evropskih integracija.

(2) U ostvarivanju svog djelokruga Komisija posebno:

a) prati ispunjavanje obaveza iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kao i drugih obaveza iz procesa evropskih integracija;

b) sarađuje s članovima Stalne delegacije Bosne i Hercegovine u okviru Odbora za stabilizaciju i pridruživanje u kontekstu njihove pripreme i učešća članova Stalne delegacije na sastancima Odbora, te osiguranja jedinstvenih stavova koje su članovi Stalne delegacije Bosne i Hercegovine na sastancima Odbora obavezni zastupati;

c) na općem nivou, koordinira i usmjerava rad radnih grupa za evropske integracije;

d) raspravlja o svim otvorenim pitanjima i utvrđuje smjernice rada u procesu evropskih integracija na operativno-tehničkom i metodološkom nivou;

e) blisko sarađuje s ministarskim konferencijama u vezi sa svim otvorenim pitanjima u procesu evropskih integracija.

Član 7.
(Sastav Komisije)

(1) Stalni članovi Komisije su:

a) direktor Direkcije za evropske integracije;

b) po jedan predstavnik vlada entiteta koji je u ime vlade entiteta zadužen za poslove koordinacije procesa evropskih integracija;

c) po jedan predstavnik vladâ kantona, koji je u ime vladâ kantona zadužen za poslove koordinacije procesa evropskih integracija;

d) jedan predstavnik Vlade Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine koji je u ime Vlade Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine zadužen za poslove koordinacije procesa evropskih integracija;

e) imenovano lice u ime Direkcije za evropske integracije, u svojstvu sekretara Komisije.

(2) Dopunski članovi Komisije su:

a) predsjedavajući radnih grupa za evropske integracije;

b) po jedno imenovano lice u ime institucija s nivoa Bosne i Hercegovine, entiteta, kantona i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine zaduženih za davanje mišljenja, odnosno ocjenu usklađenosti akata s pravnom tečevinom Evropske unije;

c) po jedan član Koordinacionog odbora IPA-e s nivoa Bosne i Hercegovine, entiteta, kantona i Distrikta Brčko Bosne i Hercegovine;

d) predstavnici drugih institucija sa svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini, u skladu s pitanjima koja su predmet razmatranja Komisije;

e) predstavnici nevladinog sektora i akademske zajednice, u skladu s pitanjima koja su predmet razmatranja Komisije.

(3) Dopunski članovi u radu Komisije učestvuju po pozivu predsjedavajućeg, a na osnovu prethodno osigurane saglasnosti svih njenih stalnih članova.

(4) Svi nadležni nivoi vlasti u Bosni i Hercegovini će najkasnije u roku od 10 dana od dana stupanja na snagu ove odluke Direkciji za evropske integracije dostaviti imenovanja svojih predstavnika u Komisiji.

(5) Vijeće ministara Bosne i Hercegovine donosi odluku o uspostavljanju Komisije za evropske integracije, na prijedlog Direkcije za evropske integracije, a nakon dostavljanja imenovanja predstavnika svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini u skladu sa stavom (4) ovog člana, najkasnije u roku od 20 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.

(6) Stručnu i tehničku podršku radu Komisije pruža Direkcija za evropske integracije.

Član 8.
(Način rada Komisije)

(1) Sastanke Komisije saziva predsjedavajući, na vlastitu ili inicijativu bilo kojeg njenog stalnog člana.

(2) Komisija se sastaje po potrebi, a najmanje jednom u dva mjeseca.

(3) Funkciju predsjedavajućeg Komisije obavlja direktor Direkcije za evropske integracije, a funkciju njegovih zamjenika predstavnici vladâ entiteta koji su zaduženi za poslove koordinacije procesa evropskih integracija. U slučaju spriječenosti predsjedavajućeg, sjednicom Komisije predsjedavaju njegovi zamjenici. Poziv za sjednice se obavezno dostavlja svim stalnim članovima Komisije najkasnije pet radnih dana prije dana održavanja sjednice Komisije.

(4) Funkciju sekretara obavlja imenovano lice iz Direkcije za evropske integracije.

(5) U slučaju spriječenosti, stalni član Komisije može imenovati zamjenika koji će, u punom kapacitetu, izuzev prava predsjedavanja, učestvovati na sastanku Komisije. Stalni član je o tome dužan pisanim putem obavijestiti predsjedavajućeg i zamjenike predsjedavajućeg Komisije najkasnije dva dana prije dana održavanja njenog sastanka.

(6) Komisija usvaja poslovnik o radu kojim se reguliraju sva tehnička pitanja vezana za njen rad. Direkcija za evropske integracije dostavlja Komisiji nacrt njenog poslovnika o radu najkasnije 30 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.

POGLAVLJE V. RADNE GRUPE ZA EVROPSKE INTEGRACIJE

Član 9.
(Radne grupe za evropske integracije)

(1) Radne grupe za evropske integracije (u daljnjem tekstu: radne grupe) predstavljaju operativna tijela u sistemu koordinacije koja djeluju u skladu sa smjernicama koje definira Komisija.

(2) Radne grupe uspostavljaju se u skladu s pravnom tečevinom Evropske unije, te u skladu s tematskim poglavljima i članovima Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

(3) Radne grupe čine predstavnici nadležnih institucija sa svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini, u skladu s njihovim ustavnim nadležnostima za oblasti za koje se radne grupe uspostavljaju.

(4) Inicijalnu identifikaciju nadležnih institucija sa svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini čiji će predstavnici učestvovati u radu radnih grupa sačinjava Komisija za evropske integracije, te istu prosljeđuje nadležnim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini s ciljem potvrđivanja te identifikacije.

(5) Imenovanje svojih članova radnih grupa obavljaju identificirane nadležne institucije na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini, te njihova imenovanja prosljeđuju Komisiji na konačno objedinjavanje liste imenovanih predstavnika u radnim grupama.

(6) Nakon zaprimljenih imenovanja iz stava (5) ovog člana, Direkcija za evropske integracije dostavlja prijedlog Vijeću ministara Bosne i Hercegovine koje donosi odluku o uspostavljanju radnih grupa najkasnije u roku 40 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.

(7) U zavisnosti od potreba rada radne grupe, predsjedavajući radne grupe, uz saglasnost njegovih zamjenika, može pozvati predstavnike drugih institucija sa svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini, nevladinih organizacija, naučne i stručne radnike i sve druge koje nisu članovi radne grupe da učestvuju u njenom radu.

(8) Radne grupe zadužene su za:

a) tehničku finalizaciju pisanog materijala koji institucije u Bosni i Hercegovini izrađuju za potrebe informiranja Evropske komisije i drugih institucija Evropske unije, te tehničku finalizaciju drugih materijala koji proizilaze iz obaveza prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju i u procesu evropskih integracija;

b) participaciju u procesu programiranja sredstava pomoći Evropske unije, primarno u kontekstu identifikacije potreba za osiguranjem finansijske i tehničke podrške Evropske unije institucijama u Bosni i Hercegovini u realizaciji njihovih obaveza u okviru evropskog integracionog procesa;

c) utvrđivanje potrebe za prevođenjem pravne tečevine Evropske unije, u saradnji sa institucijama na svim nivoima vlasti koje se bave prevođenjem u oblasti evropskih integracija;

d) utvrđivanje potrebe za organiziranjem obuka i edukacija u pojedinačnim oblastima ili pitanjima pravne tečevine Evropske unije, u saradnji sa institucijama na svim nivoima vlasti zaduženim za poslove organizacije i koordinacije procesa obuka i edukacija;

e) razmjenu pozitivnih iskustava i dobre prakse između resorno nadležnih institucija na svim nivoima vlasti s ciljem efikasne realizacije obaveza iz procesa evropskih integracija;

f) u okviru pretpristupnih pregovora, radne grupe, uz njihovo kadrovsko jačanje, obavljat će funkciju pregovaračkih timova u ime Bosne i Hercegovine po pojedinačnim oblastima pravne tečevine Evropske unije;

g) radne grupe svojim djelovanjem ni na koji način ne mogu nadomjestiti nadležne institucije sa svih nivoa vlasti u ispunjavanju obaveza Bosne i Hercegovine u procesu evropskih integracija.

Član 10.
(Organizacija i način rada radnih grupa)

(1) Listu kandidata predsjedavajućih radnih grupa, na nivou pomoćnika ministra ili rukovodioca, odnosno zamjenika rukovodioca institucije, kao i njegova dva zamjenika, sačinjava Komisija za evropske integracije vodeći računa o ustavnim nadležnostima pojedinih institucija sa svih nivoa vlasti u oblastima i pitanjima kojima se pojedine radne grupe bave, te vidljivosti i odgovornosti svih nivoa vlasti u procesu evropskih integracija. Direkcija za evropske integracije listu koju potvrdi Komisija za evropske integracije dostavlja Vijeću ministara Bosne i Hercegovine, u formi prijedloga, na usvajanje. Rok za imenovanje predsjedavajućih i zamjenika predsjedavajućih radnih grupa je 40 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.

(2) Sastanke radnih grupa, na vlastitu ili inicijativu bilo koja njena tri člana, saziva predsjedavajući. U slučaju spriječenosti predsjedavajućeg, sastanak radne grupe sazivaju i njime predsjedavaju njegovi zamjenici. Poziv za sastanak obavezno se dostavlja svim članovima radne grupe najkasnije pet radnih dana prije dana njegovog održavanja.

(3) Funkciju sekretara radnih grupa obavlja imenovano lice iz institucije predsjedavajućeg, u saradnji s Direkcijom za evropske integracije.

(4) U slučaju da radna grupa ne može postići konsenzus o određenom pitanju, predsjedavajući radne grupe ili njegovi zamjenici upućuju Komisiji zahtjev da usaglasi rješenje spornog pitanja. Upućeni zahtjev sadržava obrazloženje spora i prijedloge mogućih modela za njegovo rješavanje koji su razmatrani na sastanku radne grupe.

(5) Komisija usvaja jedinstveni poslovnik o radu kojim se reguliraju sva tehnička pitanja vezana za rad radnih grupa. Direkcija za evropske integracije dostavlja Komisiji nacrt jedinstvenog poslovnika o radu najkasnije 40 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.

POGLAVLJE VI. STALNE DELEGACIJE BOSNE I HERCEGOVINE U OKVIRU ZAJEDNIČKIH TIJELA BOSNE I HERCEGOVINE I EVROPSKE UNIJE ZA NADGLEDANJE PRIMJENE SPORAZUMA O STABILIZACIJI I PRIDRUŽIVANJU

Član 11.
(Stalne delegacije Bosne i Hercegovine)

(1) U skladu s rješenjima iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, u okviru zajedničkih tijela između Bosne i Hercegovine i Evropske unije djeluju:

a) Stalna delegacija Bosne i Hercegovine u okviru Vijeća za stabilizaciju i pridruživanje;

b) Stalna delegacija Bosne i Hercegovine u okviru Odbora za stabilizaciju i pridruživanje;

c) stalne delegacije Bosne i Hercegovine u okviru pododbora za stabilizaciju i pridruživanje;

d) stalne delegacije Bosne i Hercegovine u okviru drugih zajedničkih tijela između Bosne i Hercegovine i Evropske unije koja se uspostavljaju u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju;

(2) Članove stalnih delegacija Bosne i Hercegovine u zajedničkim tijelima Bosne i Hercegovine i Evropske unije iz stava (1) ovog člana utvrđuje Vijeće ministara Bosne i Hercegovine posebnom odlukom najkasnije u roku od 40 dana od dana stupanja na snagu ove odluke, u skladu s odredbama Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, te vodeći računa o ustavnim nadležnostima pojedinih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini u oblastima koje su predmet razmatranja zajedničkih tijela, kao i o potrebi osiguranja odgovarajuće funkcionalne povezanosti između tijela unutrašnjeg sistema koordinacije procesa evropskih integracija u Bosni i Hercegovini, s jedne, te djelovanja i zastupanja usaglašenog, "jednog glasa"u ime Bosne i Hercegovine u okviru zajedničkih tijela Bosne i Hercegovine i Evropske unije, s druge strane.

(3) U skladu s rješenjima stava (2) ovog člana:

a) Članovi Stalne delegacije Bosne i Hercegovine u okviru Vijeća za stabilizaciju i pridruživanje su imenovani članovi Vijeća ministara Bosne i Hercegovine;

b) Članovi Stalne delegacije Bosne i Hercegovine u okviru Odbora za stabilizaciju i pridruživanje su stalni članovi Komisije navedeni u članu 7. stav (1) ove odluke, predsjedavajući i zamjenici predsjedavajućeg u stalnim delegacijama u ime Bosne i Hercegovine u tijelima navedenim u stavu (1) tač. c) i d) ovog člana, te druga imenovana lica koja utvrđuje Vijeće ministara Bosne i Hercegovine posebnom odlukom. Predsjedavajući delegacije u ime Bosne i Hercegovine u Odboru za stabilizaciju i pridruživanje bit će utvrđen u skladu sa stavom (2) ovog člana, a na osnovu usaglašenog prijedloga članova Odbora.

c) Članovi stalnih delegacija Bosne i Hercegovine u okviru pododbora za stabilizaciju i pridruživanje i drugih tijela koja se uspostavljaju u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju su predsjedavajući i zamjenici predsjedavajućih radnih grupa koje se bave pitanjima obuhvaćenim radom sektorski koncipiranih pododbora, odnosno drugih tijela uspostavljenih na osnovu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

(4) Sva tehnička pitanja vezana za način rada predstavnika Bosne i Hercegovine u zajedničkim tijelima Bosne i Hercegovine i Evropske unije iz člana 11. stav (1) ove odluke regulirana su zajedničkim poslovnicima o radu zajedničkih tijela između Bosne i Hercegovine i Evropske unije.

(5) Članovi stalnih delegacija Bosne i Hercegovine u zajedničkim tijelima Bosne i Hercegovine i Evropske unije iz člana 11. stav (1) ove odluke dužni su na sastancima zajedničkih tijela zastupati i prezentirati isključivo stavove i pozicije definirane u okviru tijela sistema koordinacije procesa evropskih integracija u Bosni i Hercegovini.

POGLAVLJE VII. OSTVARIVANJE KOMUNIKACIJE U OBLASTI EVROPSKIH INTEGRACIJA

Član 12.
(Komunikacija sa institucijama Evropske unije)

(1) Direkcija za evropske integracije djeluje kao stručno i tehničko - operativno tijelo koje ostvaruje komunikaciju s Evropskom komisijom i Delegacijom Evropske unije u Bosni i Hercegovini za potrebe procesa evropskih integracija. U realizaciji ove komunikacije Direkcija za evropske integracije blisko sarađuje i blagovremeno informira koordinirajuće institucije na nivou entiteta, kantona i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine.

(2) U komunikaciji s Evropskom komisijom i drugim institucijama Evropske unije, te Delegacijom Evropske unije u Bosni i Hercegovini, isključivo sadržaj koji je prethodno usaglašen u okviru sistema koordinacije procesa evropskih integracija u Bosni i Hercegovini može biti predstavljen kao jedinstven stav u ime Bosne i Hercegovine.

Član 13.
(Komunikacija između institucija Bosne i Hercegovine, entiteta, kantona i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine u procesu evropskih integracija)

(1) Komunikacija između institucija Bosne i Hercegovine, entiteta, kantona i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine u oblasti evropskih integracija ostvarivat će se isključivo na način definiran ovom odlukom, uz potpuno uvažavanje principa i rješenja koja su u njoj sadržana.

(2) Predstavnici institucija Bosne i Hercegovine, entiteta, kantona i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine u tijelima sistema koordinacije u oblasti evropskih integracija u Bosni i Hercegovini, te, posebno, koordinirajuće institucije u oblasti evropskih integracija na nivou Bosne i Hercegovine, entiteta, kantona i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, obavezni su da ostvaruju intenzivnu i transparentom komunikaciju i saradnju s ciljem olakšavanja blagovremenog i efikasnog ispunjavanja obaveza Bosne i Hercegovine u procesu pridruživanja, odnosno pristupanja Evropskoj uniji.

(3) Komunikacija između institucija Bosne i Hercegovine, entiteta, kantona i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine provodit će se u skladu s rješenjima iz ove odluke, te uvažavajući modalitete i principe horizontalne koordinacije u okviru svakog nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini, a koji, u skladu s članom 2. stav (3) ove odluke, nisu predmet njenog reguliranja.

POGLAVLJE VIII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 14.
(Stavljanje propisa van snage)

Stupanjem na snagu ove odluke stavlja se van snage Odluka o sistemu koordinacije procesa evropskih integracija u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", broj 8/16)

Član 15.
(Stupanje na snagu)

Ova odluka stupa na snagu danom donošenja i objavljuje se u "Službenom glasniku BiH".

VM broj 197/16
23. augusta 2016. godine
Sarajevo


Predsjedavajući
Vijeća ministara BiH
Dr. Denis Zvizdić, s. r.

Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!