Službeni glasnik BiH, broj 57/17

Na osnovu člana 82. stav (1) Zakona o veterinarstvu u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", br. 34/02), Ured za veterinarstvo Bosne i Hercegovine donosi


UPUTSTVO


O PROVOĐENЈU POSTUPKA CERTIFIKACIJE POŠILJKI MESA GOVEDA U SVRHU IZVOZA U REPUBLIKU TURSKU


Član 1.
(Predmet)

(1) Ovo Uputstvo namijenjeno je ovlaštenim veterinarskim inspektorima za certificiranje mesa goveda (u dalјem tekstu: inspektor) u svrhu provođenja postupka certifikacije mesa goveda koje se izvozi u Republiku Tursku iz objekata odobrenih za izvoz, u svrhu jednakoobrazne certifikacije.

(2) Ovo Uputstvo može poslužiti inspektoru kao alat za pravilno sastavlјanje i izdavanje veterinarsko-zdravstvenog certrifikata (u dalјem tekstu: certifikat) za pošilјke navedene u stavu (1) ovog Uputstva.

Član 2.
(Opšti dio)

(1) Sva dokumentacija koja se odnosi na postupak certifikacije, uklјučujući certifikat koji je izdao inspektor, organizuje se i čuva na način da se odnosi na pojedinačnu pošilјku, odnosno pojedinačni certifikat koji je izdao inspektor.

(2) Dokumentacija se čuva u objektu koji je u certifikatu naznačen u rubrici 1.10. kao mjesto porijekla.

(3) Ukoliko se klanje obavlјa u dva objekta odobrena za klanje potrebno je da se dokumentacija čuva na jednom mjestu i to u onom odobrenom objektu u kojem je formirana predmetna pošilјka i gdje se izdaje certifikat KZV-TR-14 i u tom slučaju u certifikatu u rubrici 1.10. navode se obje klaonice, kao i u rubrici I.24.

(4) Ukoliko se klanje obavlјa u jednom objektu, a rasijecanje u drugom potrebno je da u objektu za rasijecanje bude osigurana sva dokumentacija iz objekata gdje je provedeno klanje i u tom slučaju u certifikatu u rubrici 1.10. navodi se objekat za rasijecanje, a u rubrici I.24 pored objekta za rasijecanje navode se i podaci objekta za klanje.

(5) Dokumentacija iz stavovaa (3) i (4) ovog člana mora biti na raspolaganju i na zahtjev predočena inspektoru u odobrenom objektu.

(6) Sva dokumentacija se čuva u periodu od tri godine od dana izdavanja certifikata.

Član 3.
(Sadržaj dokumentacije koja se odnosi na postupak certifikacije)

(1) Dokumentacija i obaveze koja se odnosi na postupak certifikacije uklјučuje:

a) Dokumentaciju koja prati životinje prilikom dopreme u klaonicu i obavezu prijave dolaska;

b) Dokumentaciju koja se odnosi na pregled životinja prije klanja i obaveza prijave klanja;

c) Dokumentacija koja se odnosi na preglede poslije klanja.

Član 4.
(Doprema životinja u klaonicu)

(1) Sve životinje dopremlјene u klaonicu moraju biti praćene:

a) svjedodžbom/uvjerenjem o zdravstvenom stanju životinje ne starijom od 10 dana.

b) pasošem/putovnicom za životinje

c) dokumentom o prijavi kretanja životinja - obrasci C polazak životinja na klaonicu.

(2) Prijavu dolaska životinja na klaonicu vrši inspektor u roku od 7 dana od dana dolaska životinja u klaonicu i to popunjavanjem C obrasca i slanjem u KUP ili prijavom direktno u informacionom sistemu Agencije za označavanje životinja BiH.

(3) Inspektor vrši štampanje obrasca C iz informacionog sistema, ukoliko se direktno koristi informacioni sistem, te potpisuje, ovjerava i čuva sa ostalom evidencijom iz dopremlјene pošilјke.

Član 5.
(Postupak prije klanja)

(1) Subjekat u poslovanju sa hranom, odnosno objekat odobren za izvoz mesa goveda u Republiku Tursku, dužan je najmanje 24 sata prije klanja najaviti dolazak životinja na klaonicu i klanje istih nadležnom veterinarskom inspektoru i Uredu za veterinarstvo BiH.

(2) Dokumentaciju koja se odnosi na pregled životinja prije klanja obuhvata evidencija inspektora o pregledu životinja prije klanja koja mora biti ovjerena od strane veterinarskog inspektora koji je obavio pregled životinja.

Član 6.
(Postupak poslije klanja)

(1) Prijava klanja životinja vrši se najkasnije 7 dana od dana klanja životinja u klaonici. Prijava klanja se vrši direktno u informacionom sistemu Agencije za označavanje životinja BiH, nakon čega se pasoš odjavlјene životinje dostavlјa u istu, ili slanjem originala pasoša/putovnice u regionalnu Kancelariju za unos podataka (KUP) na odjavu.

(2) Inspektor u originalu pasoša/putovnice za životinje unosi potrebne podatke o:

a) datumu klanja,

b) identifikacionom broju klaonice,

c) podatke o ovlaštenoj osobi koja je prijavila klanje i ovjerava isti na odgovarajući način.

(3) Svi pasoši/putovnice za životinje sa popunjenim podacima u skladu sa stavom (2) ovog člana se fotokopiraju i čuvaju sa ostalom evidencijom iz pošilјke.

(4) Od dokumentacije vezane za postupak klanja i nakon klanja, a koja se čuva i vodi uz predmetni certifikat potrebne su:

a) Evidencije inspektora za klanje životinja sa naznačenim brojem ušnih markica zaklanih životinja;

b) Evidencija inspektora o uzorkovanju na GTE (BSE) sa naznačenim brojem ušnih markica zaklanih životinja;

c) Izvještaj o rezultatima laboratorijskog ispitivanja izdat od ovlaštene laboratorije koja ima akreditiranu metodu za obavlјanje pretraga na GTE (BSE) sa naznačenim brojem ušnih markica zaklanih životinja;

d) Fotokopije pasoša životinja kako je navedeno u stavu (3) ovog člana;

e) Izvod o životinjama iz baze podataka Agencije za označavanje životinja prije klanja;

f) Evidencija inspektora o uništenju ušnih markica;

g) Evidencija inspektora o pregledu životinja poslije klanja.

(5) U cilјu sačinjavanja izvoda iz tačke e) stava (4) ovog člana prije odobravanja klanja, odnosno u trenutku pregleda životinja prije klanja iz informacionog sistema Agencije za označavanje životinja BiH se štampa izvod o životinjama namijenjenim klanju, te se i ovaj dokument čuva u dokumentaciji zajedno sa ostalom evidencijom iz pošilјke.

(6) U cilјu sačinjavanja evidencije iz tačke f) stav (4) ovog člana nakon klanja potrebno je ušne markice uništiti longitudinalnim presijecanjem na način da se iste više ne mogu iskoristiti i o istom sastaviti evidenciju u kojoj će biti navedeno kad je izvršeno uništenje i koje ušne markice su uništene.

Član 7.
(Dokumentacija koju osigurava odobreni objekat)

(1) Osoblјe u odobrenom objektu osigurava inspektoru za potrebe sastavlјanja, izdavanja te osiguravanja slјedivosti pošilјke evidencije koje vodi:

a) specifikacija ID brojeva goveda u elektronskoj formi (Excel/Word);

b) ulaznoj težini životinja namijenjenih za klanje;

c) težine trupova nakon klanja;

d) težini trupova nakon hlađenja;

e) podatke o pošilјatelјu, primatelјu, mjestu porijekla, mjestu odredišta, količinama i carinskim tarifama.

(2) Inspektor je obavezan, prema vlastitoj procjeni, povremeno provjeravati vjerodostojnost takvih evidencija i o tome sačiniti službenu evidenciju.

(3) Prilikom izvoza pošilјki mesa goveda subjekat u poslovanju sa hranom, odnosno odobreni objekat u kojem je formirana predmetna pošilјka je obavezan najmanje 24 sata prije planiranog izvoza o tome obavijestiti Ured za veterinarstvo BiH.

Član 8.
(Provjera i utvrđivanje identiteta)

Način i opseg provjera u cilјu utvrđivanja identiteta životinja opisan je u Prilogu ovog Uputstva.

Član 9.
(Uvid u implementaciju Uputstva)

Ured za veterinarstvo BiH, u saradnji sa nadležnim organima entiteta, u cilјu praćenja realizacije odredbi ovog Uputstva, će vršiti uvid u njegovu implementaciju na terenu.

Član 10.
(Stavljanje van snage)

Stupanjem na snagu ovog Uputstva prestaje važiti Uputstvo o provođenju postupka certifikacije pošiljki mesa goveda u svrhu izvoza u Republiku Tursku, broj 03-7-27-15-228-3/16 od 22.02.2016. godine

Član 11.
(Stupanje na snagu)

Ovo Uputstvo stupa na snagu danom donošenja i objavljuje se u "Službenom glasniku BiH".

Broj 03-4-27-15-616-3/17
04. jula 2017. godine


Direktor
Ljubomir Kalaba




Prilog



Provjera i utvrđivanje identiteta životinja:


A) Sve životinje namijenjene klanju:
1. moraju poticati iz zemalјa sa spiska koji je osiguran od strane nadležnih organa Turske i moraju provesti najmanje tri mjeseca u tovu u Bosni i Hercegovini.
2. moraju biti označene ušnim markicama jedinstvenog identifikacionog broja postavlјenog na oba uha životinje.
B) Za svaku životinju potrebno je utvrditi njen identitet i utvrditi ispravnost prateće dokumentacije na način da se izvrši poređenje identifikacionog broja životinje koji mora da se podudara na slјedećim dokumentima:
1. na ušnoj markici životinje;
2. na pasošu/putovnici za životinje;
3. na svjedodžbi/uvjerenju o zdravstvenom stanju životinje i
4. na obrascu za prijavu kretanja životinja-obrazac C.
Ukoliko se svi podaci o životinjama slažu moguće je pristupiti dalјim provjerama u cilјu klanja životinja, u protivnom životinje se ne kolјu dok se neusklađenosti ne otklone.
C) Inspektor sa pristupnom šifrom ulazi u bazu podataka Agencije za označavanje životinja BiH te u za to predviđeni dio unosi iz specifikacije ID brojeva ušnih markica goveda (koju prema članu 7.obezbjeđuje objekat) i vrši provjere na osnovu izvoda iz baze podataka Agencije za označavanje životinja BiH na slјedeći način:
1. uspoređuje se ispravnosti navoda i vjerodostojnosti na original pasošu/putovnici za životinje sa podacima pasoša/putovnice za životinje navedenim u bazi. Ukoliko se svi podaci o životinjama na pasošu/putovnici slažu sa podacima u bazi vrše se dalјe provjere u cilјu klanja životinja, u protivnom životinje se ne kolјu dok se ne utvrdi vjerodostojnost navoda na njihovom pasošu.
2. putem izvoda u bazi utvrđivanje starosti životinja bez obzira na njihovo porijeklo, odnosno bez obzira da li su goveda porijeklom iz BiH ili su iz uvoza i to na način da vrši provjeru u izvodu u koloni "Starost", gdje se može utvrditi njihova starost u godinama, mjesecima i danima.
Ova provjera se koristi u slučajevima kada je zahtjev za izvoz mesa uslovlјen starosnom dobi goveda (posebni zahtjev kupca koji inspektoru osigurava objekat prema članu 7)
U slučaju da starosna dob životinja ne odgovara dobi navedenoj u koloni "Starost" životinja se izdvaja i obavještava se Agencija za obilјežavanje životinja BiH. Ovom provjerom se također udovolјava zahtjevu kupca u vezi dobi životinja koje se ne kolјu za ovu pošilјku ukoliko ne udovolјavaju dobi koju kupac zahtjeva, ali može da se kolјe u slijedećoj pošilјci ukoliko ne postoji starosno ograničenje.
3. Putem izvoda u bazi vrši se utvrđivanje vremena provedenog u tovu za strane životinje, odnosno vremena provedenog u Bosni i Hercegovini, koristi se izvod iz baze podataka Agencije za označavanje životinja u koloni "Period u BiH (za strane ž.)". Ovim se može utvrditi vrijeme provedeno u BiH za strane životinje u godinama, mjesecima i danima, koje se mjeri od dana prelaska granice BiH. U slučaju da vrijeme provedeno u BiH za uvozne životinje ne odgovara zahtjevu da su iste provele u tovu tri mjeseca, klanje se ne odobrava dok se ne ispuni ovaj zahtjev.
Također je ovo bitno za udovolјavanje zahtjeva sa certifikata da su životinje kod zadnjeg vlasnika provele najmanje 40 dana;
D) Inspektor obavezno čuva u evidenciji izvod o životinjama iz baze podataka Agencije za označavanje životinja BiH koje je grupno provjeravao prije klanja. U slučaju postojanja neusklađenosti po bilo kojem osnovu inspektor pravi službenu zabilјešku o istoj.


Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!