Službeni glasnik BiH, broj 45/15

Na osnovu člana 61. Zakona o upravi ("Službeni glasnik BiH", br. 32/02 i 102/09) i člana 28. Naredbe o sigurnosti liftova ("Službeni glasnik BiH", broj 99/12), direktor Instituta za akreditiranje Bosne i Hercegovine donosi


PRAVILNIK


ZA PROVJERU STRUČNE OSPOSOBLJENOSTI ODRŽAVATELJA LIFTOVA


Član 1.
(Predmet)

Pravilnik za provjeru stručne osposobljenosti održavatelja liftova (u daljem tekstu: Pravilnik), izrađen je zbog potrebe za ujednačavanjem postupaka provjere stručne osposobljenosti održavatelja liftova prema članu 28. Naredbe o sigurnosti liftova ("Službeni glasnik BiH", broj 99/12), (u daljem tekstu: Naredba), od strane Imenovanih tijela za tehnički pregled liftova.

Član 2.
(Područje primjene)

(1) Pravila primjenjuju imenovana tijela za tehnički pregled liftova ovlaštena prema članu 34. Naredbe kada provode provjere stručne osposobljenosti održavatelja u svrhu izdavanja odobrenja održavatelju prema članu 28. Naredbe.

(2) Pravila primjenjuju održavatelji kod prijavljivanja imenovanom tijelu za tehnički pregled liftova za provjeru stručne osposobljenosti u svrhu izdavanja odobrenja i kada provode poslove održavanja liftova i spašavanja prema zahtjevima Naredbe.

Član 3.
(Nazivi)

Nazivi korišteni u ovom Pravilniku određeni su u Naredbi o sigurnosti liftova ("Službeni glasnik BiH", broj 99/12).

Član 4.
(Pravni status)

Održavatelj liftova mora biti pravno lice registrovano za tu djelatnost sa sjedištem u Bosni i Hercegovini. Na izvodu iz sudskog registra mora biti vidljivo da je održavatelj registrovan za obavljanje poslova održavatelja liftova.

Član 5.
(Osoblje)

(1) Osoblje održavatelja mora poznavati Naredbu, posebno dobro DIO ČETIRI Naredbe: Vanredni pregled, redovni pregled, održavanje liftova i spašavanje osoba iz liftova, koji se odnosi na obaveze održavatelja i dosljedno ga provoditi. Imenovano tijelo u postupku izdavanja odobrenja održavatelju i kroz postupke nadzora to provjerava razgovorom s osobljem, pregledom njihove dokumentacije kojom se služi kod održavanja i nadzorom praktičnog rada održavatelja kod provedenih redovnih i vanrednih pregleda liftova.

(2) Osoblje održavatelja liftova mora biti osposobljeno za rad na siguran način prema zahtjevima standarda BAS EN 13015+A1:2012 i prema važećim propisima iz područja zaštite na radu.

(3) Potreban broj osoba održavatelja liftova ne može biti manji od dvije osobe, od kojih jedna mora biti elektro, a druga mašinske struke i imati minimalno srednje stručno obrazovanje mašinskog odnosno elektro usmjerenja sa radnim iskustvom na poslovima održavanja liftova od minimalno dvije godine. Za osobe koje nisu navedenih struka, a dugi niz godina (5 i više) rade na poslovima održavanja liftova, potrebno je izvršiti dokvalifikaciju u roku od 2 godine nakon što im se izda odobrenje.

Član 6.
(Nekretnine)

Održavatelj mora imati vlastiti ili iznajmljeni poslovni prostor i odgovarajuća motorna vozila. Lokacija, veličina i vrsta poslovnog prostora moraju biti primjereni broju uposlenih i djelatnosti (održavanje liftova). Broj i vrsta motornih vozila moraju biti primjerni lokacijama i broju liftova na održavanju.

Član 7.
(Oprema)

(1) Održavatelj mora posjedovati mjerno-ispitnu opremu i alate potrebnu za održavanje liftova u obimu poslova određenim članom 26. Naredbe.

(2) Održavatelj liftova svu opremu za provjeru liftova mora održavati ispravnom. U slučaju da se pojavi potreba za mjerenjima, a održavatelj posjeduje umjerenu opremu, može sam provesti potrebna mjerenja. U slučaju da ne posjeduje umjerenu opremu održavatelj mora angažovati imenovano tijelo za tehnički pregled liftova koje provodi mjerenja s umjerenom mjerno-ispitnom opremom.

Član 8.
(Postupci održavanja)

(1) Održavatelj liftova mora zadovoljiti zahtjeve iz članova 26. i 33. Naredbe.

(2) Održavatelj liftova mora dobro poznavati i pridržavati se uputstava za upotrebu i održavanje kod redovnog održavanja liftova.

(3) Uputstvo za upotrebu i održavanje kod redovnog održavanja liftova i kod spašavanja osoba iz liftova mora osigurati vlasnik lifta.

(4) U slučaju nedostatka upustava za upotrebu i održavanje, održavatelj treba zahtijevati od vlasnika lifta da ih osigura u što je moguće kraćem roku.

(5) Provjeru izolacije svih strujnih krugova i njihovih veza s uzemljenjem, te provjeru priključaka na gromobransku instalaciju prema zahtjevima iz člana 26. Naredbe održavatelj treba provoditi:

a) vizualnim pregledom izolacije i veza s uzemljenjem kod svakog redovnog održavanja

b) po uočenim nedostacima kod vizualnog pregleda potrebno je odmah angažovati imenovano tijelo za tehnički pregled liftova koje će obaviti predmetna mjerenja.

Član 9.
(Postupci spašavanja)

(1) Održavatelj liftova mora imati dokaz da je zadovoljen zahtjev iz člana 30. stav (4) Naredbe u vezi dovoljnog broja spasilačkog osoblja i da je u stanju intervenisati i spasiti osobe iz lifta u roku od 60 minuta od trenutka dojave. Dokaz o tome može biti Ugovor ili Sporazum s nekim drugim održavateljem liftova ili sa službom održavanja u objektu lokacije lifta (ako ista postoji), da u njegovo ime interveniše i spasi osobe iz lifta. U slučaju da se radi o navedenoj službi održavanja, za istu je potrebno izraditi detaljno uputstvo za spašavanje osoba iz liftova i to za svaki tip lifta u objektu posebno.

(2) Održavatelj liftova mora dobro poznavati i pridržavati se uputstava za spašavanje kod spašavanja osoba iz lifta.

(3) Uz zahtjev za izdavanje odobrenja održavatelj liftova mora priložiti plan održavanja i razrađene postupke spašavanja osoba iz lifta. Plan održavanja podrazumijeva popis liftova, za koje je održavatelj zadužen, s potrebnim podacima za identifikaciju liftova s datumima obavljanja redovnog održavanja, rasporedom ljudi koji će to obavljati itd. Obim radova je određen članom 26. Naredbe.

Član 10.
(Obavještavanje i zapisi)

(1) Shodno članu 29. Naredbe održavatelj mora o nedostacima koji se ne mogu odmah ukloniti obavijestiti vlasnika lifta i upisati u knjigu održavanja lifta. Ako uočeni nedostaci ugrožavaju sigurnu upotrebu lifta, održavatelj mora lift isključiti i spriječiti njegovu upotrebu i o tome obavijestiti vlasnika i imenovano tijelo za tehnički pregled liftova.

(2) Održavatelj mora u knjigu održavanja liftova zapisivati podatke o spašavanju.

Član 11.
(Saradnja i obaveze održavatelja i Imenovanog tijela za tehnički pregled liftova)

(1) Održavatelj liftova mora omogućiti imenovanom tijelu za tehnički pregled liftova provjeru osposobljenosti prema Naredbi i ovom Pravilniku u svrhu izdavanja odobrenja.

(2) Imenovano tijelo za tehnički pregled liftova obavezno je provesti godišnji nadzor (svakih 12 mjeseci) nad održavateljima liftova kojima je izdalo odobrenje. U slučaju nezadovoljavanja zahtjeva, Imenovano tijelo mora povući (oduzeti) odobrenje održavatelju liftova i o tome obavijestiti Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

(3) Imenovano tijelo za tehnički pregled liftova će nakon izdavanja odobrenja održavatelju ili povlačenja istog, poslati obavijest Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH u svrhu ažuriranja spiska odobrenih održavatelja. Spisak svih odobrenih održavatelja liftova će jedanput godišnje biti objavljen u "Službenom glasniku BiH" od strane Ministrastva.

(4) Odobrenje o stručnoj osobljenosti održavatelja važi jednu (1) godinu. Dva mjeseca prije isteka ovog perioda, održavatelj je dužan podnijeti zahtjev za produženje odobrenja.

(5) Održavatelj mora s imenovanim tijelom za tehnički pregled liftova sudjelovati u postupcima redovnog i vanrednog pregleda liftova.

Član 12.
(Završne odredbe)

Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom donošenja.

Broj 06-02-3-195-2/15
23. aprila 2015. godine
Sarajevo


Direktor
V. prof. dr. sc. Žarko Petrović

Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!