Službeni glasnik BiH, broj 61/23

Na osnovu člana IV. 4. a), a u vezi s članom II. 1. Ustava Bosne i Hercegovine, Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine, na 10. sjednici Predstavničkog doma, održanoj 22. augusta 2023. godine, i na 8. sjednici Doma naroda, održanoj 30. augusta 2023. godine, usvojila je


ZAKON


O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O OMBUDSMENU ZA LJUDSKA PRAVA BOSNE I HERCEGOVINE


Član 1.


U Zakonu o ombudsmenu za ljudska prava Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 32/00, 19/02, 35/04, 32/06 i 38/06) član 1. mijenja se i glasi:

"Član 1.

1. Ovim zakonom uređuju se ovlaštenja i nadležnosti Institucije ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine i ombudsmena, sastav i imenovanje i ostavke, imunitet i nespojivost, postupak istrage, obaveza saradnje s ombudsmenom, povjerljivi i tajni dokumenti, obaveza diskrecije, odgovornost organa vlasti i zvaničnika, preporuke, obavještavanje i komunikacija, izvještaji, pravila i procedure, osoblje i oprema, finansiranje Institucije.

2. Ombudsmen za ljudska prava Bosne i Hercegovine je nezavisna institucija uspostavljena s ciljem promoviranja dobre uprave i vladavine prava, zaštite i promocije prava i sloboda fizičkih i pravnih lica, kako je garantirano posebno Ustavom Bosne i Hercegovine i međunarodnim sporazumima koji se nalaze u dodatku tog ustava, a koja će u vezi s tim nadgledati aktivnosti institucija Bosne i Hercegovine, njenih entiteta i Brčko Distrikta BiH, u skladu s odredbama ovog zakona.

3. U ovom zakonu, termin:

a) "Institucija" označava Instituciju ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine;

b) "ombudsmen" označava jednog od tri ombudsmena koji čine ovu instituciju;

c) "ombudsmeni" označavaju tri osobe koje čine instituciju;

d) "organi vlasti u Bosni i Hercegovini" su sve institucije, organi, ustanove i sve druge institucije vlasti u Bosni i Hercegovini (državne, entitetske, Brčko Distrikta BiH, kantonalne i općinske, kao i privatne ustanove koje obavljaju javne funkcije).

4. Sjedište Ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine je u Banjoj Luci. Institucija ombudsmena ima urede u Mostaru, Sarajevu i Brčko Distriktu BiH, a može ih, prema potrebi, osnovati i u drugim mjestima u Bosni i Hercegovini.

5. Institucija ombudsmena organizirat će posebne organizacione jedinice za praćenje ostvarivanja prava djece, osoba s invaliditetom i prava nacionalnih, vjerskih i drugih manjina."

Član 2.


Iza člana 1. dodaje se novi član 1a. koji glasi:

"Član 1a.

Svi izrazi u ovom zakonu dati u jednom gramatičkom rodu odnose se bez diskriminacije i na muškarce i na žene."

Član 3.


Iza člana 4. dodaje se novi član 4a. koji glasi:

"Član 4a.

1. U skladu s članom 17. Fakultativnog protokola uz Konvenciju protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja ("Službeni glasnik BiH" - Međunarodni ugovori", broj 08/08), ombudsmeni obavljaju poslove preventivnog mehanizma za sprečavanje torture i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka i kazni u Bosni i Hercegovini (u daljem tekstu: preventivni mehanizam).

2. Poslovi preventivnog mehanizma su:

a) posjete i obilasci mjestima u kojima se nalaze ili bi se mogle nalaziti osobe lišene slobode ili osobe kojima je ograničeno kretanje u Bosni i Hercegovini radi povećanja stepena njihove zaštite od torture i drugih oblika surovih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka ili kazni;

b) davanje preporuka nadležnim organima vlasti u Bosni i Hercegovini radi poboljšanja postupanja prema osobama lišenim slobode i uslova u kojima se nalaze, odnosno sprečavanja torture i drugih oblika surovih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka ili kazni;

c) davanje prijedloga i primjedbi na zakone i druge propise radi zaštite i unapređenja ljudskih prava i sloboda osoba lišenih slobode;

d) saradnja s Potkomitetom Ujedinjenih naroda za prevenciju torture i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka i kazni, slanje informacija i održavanje sastanaka.

3. Osoba lišena slobode u smislu ovog zakona je osoba kojoj je prema odluci sudskog, upravnog ili drugog nadležnog organa određeno bilo kakvo zadržavanje, zatvaranje ili smještaj u javno ili privatno mjesto čuvanja pod nadzorom, a koje ta osoba ne može napustiti svojevoljno.

4. U vršenju poslova preventivnog mehanizma, ombudsmeni imaju sljedeća ovlaštenja:

a) da bez prethodne najave obilaze mjesta definirana u članu 4a. stav 2. tačka a) ovog zakona, pregledaju prostorije u kojima se nalaze ili bi se mogle nalaziti osobe lišene slobode;

b) da slobodno pristupaju podacima o mjestima definiranim u članu 4a. stav 2. tačka a) ovog zakona u kojima se nalaze osobe lišene slobode, podacima o broju osoba lišenih slobode u organu ili ustanovi koju obilaze i podacima o postupanju sa osobama lišenim slobode;

c) da bez prisustva službene osobe razgovaraju sa osobama lišenim slobode i drugim osobama koje mogu dati odgovarajuće informacije u vezi sa sumnjom da se krše ljudska prava u organu ili ustanovi koju obilaze.

5. U vršenju poslova preventivnog mehanizma za koje su neophodna stručna i posebna specijalistička znanja, ombudsmeni mogu uključiti i druge nezavisne stručne osobe iz akademske zajednice i odgovarajućih oblasti, kao i predstavnike organizacija civilnog društva registriranih za obavljanje djelatnosti iz oblasti zaštite ljudskih prava, u skladu s članom 18. stav 2. Opcionog protokola, a koji se biraju na osnovu javnog poziva.

6. Godišnji izvještaj o radu Institucije iz člana 34. ovog zakona obavezno sadrži posebno poglavlje o funkcioniranju preventivnog mehanizma s preporukama.

7. Institucija u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona donosi pravilnik o vršenju poslova preventivnog mehanizma kojim se uređuju kriteriji i uslovi izbora, te način rada nezavisnih stručnih osoba i organizacija civilnog društva iz oblasti ljudskih prava.

8. Pravilnik iz stava 7. ovog člana objavljuje se u "Službenom glasniku BiH" kao i na internetskoj stranici Institucije."

Član 4.


Iza člana 36. dodaje se novi član 36a. koji glasi:

"Član 36a.

S ciljem zaštite i promocije ljudskih prava i sloboda, Institucija će održavati redovne i tematske konsultacije s organizacijama civilnog društva, međunarodnim organizacijama, te nezavisnim stručnim osobama kao i tijelima akademske zajednice."

Član 5.


Član 39. mijenja se i glasi:


"Član 39.

1. Shodno odredbama Zakona o finansiranju institucija Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 61/04, 49/09, 42/12, 87/12 i 32/13) kojima se reguliraju postupci pripreme srednjoročnog planiranja, pripreme i izrade dokumenta okvirnog budžeta i nacrta godišnjeg budžeta, Institucija izrađuje budžetski zahtjev koji u obliku nacrta dostavlja Ministarstvu finansija i trezora BiH do 1. augusta tekuće godine za narednu godinu.

2. Ministarstvo finansija i trezora BiH dužno je do 20. augusta tekuće godine pripremiti mišljenje na dostavljeni zahtjev Institucije, koja svoj budžetski zahtjev s mišljenjem Ministarstva finansija i trezora BiH dostavlja Komisiji za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i Zajedničkoj komisiji za ljudska prava Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

3. Komisije iz stava 2. ovog člana dostavljaju svoja izjašnjenja prema dostavljenom budžetskom zahtjevu Instituciji i Ministarstvu finansija i trezora BiH najkasnije do 15. septembra tekuće godine, a Ministarstvo finansija i trezora BiH dužno je uvrstiti budžet Institucije u nacrt zakona o budžetu institucija BiH za narednu godinu, u skladu s preporukama iz izjašnjenja navedenih komisija. U slučaju da preporuke iz izjašnjenja komisija nisu identične, relevantno je mišljenje Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

4. Vijeće ministara Bosne i Hercegovine i Predsjedništvo Bosne i Hercegovine neće vršiti smanjenje nacrta budžeta Institucije koji je sačinilo Ministarstvo finansija i trezora BiH nakon izjašnjenja navedenih komisija, osim u slučajevima kada je smanjenje budžeta uzrokovano izmjenama propisa kojima se reguliraju prava i obaveze u vezi s pojedinim stavkama rashoda za sve budžetske korisnike.

5. Odobreni budžet mora osigurati funkcionalnu nazavisnost Institucije i njeno funkcioniranje bez dodatnih uslovljavanja."

Član 6.


Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

Broj 01,02-02-1-1832/22
30. augusta 2023. godine
Sarajevo
Predsjedavajući
Predstavničkog doma
Parlamentarne skupštine BiH
Marinko Čavara, s. r.


Predsjedavajući
Doma naroda
Parlamentarne skupštine BiH
Dr. Nikola Špirić, s. r.

Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!