Službeni glasnik BiH, broj 68/15

Na osnovu člana 16 stav (1) Zakona o radijacijskoj i nuklearnoj sigurnosti u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", broj 88/07) i člana 61 stav 2. Zakona o upravi ("Službeni glasnik BiH", br. 32/02 i 102/09), direktor Državne regulatorne agencije za radijacijsku i nuklearnu sigurnost donosi


PRAVILNIK


O OBUCI IZ ZAŠTITE OD JONIZIRAJUĆEG ZRAČENJA


DIO PRVI - OPĆE ODREDBE


Član 1.
(Predmet)

Ovim pravilnikom se propisuju zahtjevi za uspostavljanje i održavanje sistema obuke o zaštiti od jonizirajućeg zračenja (u daljem tekstu: zaštita od zračenja) u Bosni i Hercegovini.

Član 2.
(Cilj Pravilnika)

Cilj ovog pravilnika je da se jedinstvenim programom teoretske i praktične obuke iz zaštite od zračenja osiguraju ujednačen način i sadržaj obuke, provjera i unapređenja znanja o zaštiti od zračenja.

Član 3.
(Primjena)

Ovaj pravilnik se primjenjuje na lica čiji zadaci zahtijevaju specifične kompetentnosti iz zaštite od zračenja.

Član 4.
(Definicije)

Termini koji se koriste u ovom pravilniku imaju sljedeće značenje:

a) "Autorizirani tehnički servis za obuku iz zaštite od jonizirajućeg zračenja" (u daljem tekstu: servis): Pravno lice koje provodi obuku iz zaštite od zračenja na osnovu registracije koju izdaje Državna regulatorna agencija za radijacijsku i nuklearnu sigurnost (u daljem tekstu: Agencija).

b) "Demonstracija": Uključuje korištenje izvora zračenja i/ili opreme da se ilustrira koncept ili procedura. Demonstracije izvodi predavač. Demonstracije uključuju ispravan i siguran rad opreme, rukovanje izvorima i korištenje softvera prije laboratorijske vježbe.

c) "Laboratorijska vježba": Vježba u laboratorijskom okruženju tokom koje sami polaznici pod nadzorom predavača koriste izvore zračenja i/ili mjernu i zaštitnu opremu.

d) "Obuka": Obrazovni proces kojim se obučavaju i stručno osposobljavaju lica u cilju ovladavanja radom sa izvorima zračenja, sigurnosti upotrebe izvora zračenja i provođenja mjera zaštite od zračenja u svrhu povećanja znanja, vještina ili ponašanja kroz usvajanje i obnavljanje znanja o dostignućima i novim tehnologijama.

e) "Program": Osnovna jedinica klasifikacije obuke koja je definirana sadržajem i nizom aktivnosti s ciljem da ispuni određene planirane zadatke.

f) "Scenario": Vježba koja se provodi u učionici i tokom koje polaznici dobijaju specifičan zadatak da analiziraju situaciju i izvuku zaključke. Scenario se prezentira polaznicima prije početka vježbe, a tokom vježbe predavači postavljaju odgovarajuća pitanja i primjenjuje se znanje stečeno tokom kursa. Na kraju vježbe se obavlja diskusija tokom koje se prezentiraju i procjenjuju zaključci svake grupe ili polaznika.

Član 5.
(Uvjerenja)

(1) Sva uvjerenja o završenom kursu ili pohađanom kursu izdaje Agencija.

(2) Agencija dostavlja uvjerenja iz stava (1) ovog člana polaznicima kurseva.

(3) Servis mora Agenciji, u cilju izdavanja uvjerenja, dostaviti originalni zapisnik o rezultatima testa iz člana 13 stav (2) tačka g) u roku od tri dana nakon završetka obuke.

(4) Lista polaznika kojim se može izdati uvjerenje mora biti potpisana od strane direktora organizatora kursa-servisa, voditelja kursa i ovjerena pečatom organizatora kursa-servisa.

(5) Agencija dostavlja servisu kopije izdatih uvjerenja u roku od tri dana nakon njihovog izdavanja.

(6) Agencija čuva kopije izdatih uvjerenja u periodu koji je određen u skladu s važećim zakonom.

DIO DRUGI: PROVOĐENJE OBUKE I PROGRAMI OBUKE


Član 6.
(Lica koja moraju pohađati obuku)

(1) Lica koja moraju pohađati obuku iz zaštite od zračenja:

a) Medicinske/nemedicinske djelatnosti:

1) lica odgovorna za zaštitu od zračenja;

2) profesionalno izložena lica koja rukuju zatvorenim izvorima visoke aktivnosti;

3) osoblje tehničkih servisa za zaštitu od jonizirajućeg zračenja;

4) osoblje koje učestvuje u transportu radioaktivnih materijala;

5) osoblje koje učestvuje u uvozu, izvozu, nabavci i distribuciji izvora jonizirajućeg zračenja;

6) rukovodilac nosioca autorizacije za obavljanje djelatnosti sa izvorima zračenja;

7) profesionalno izložena lica u visokom obrazovanju i naučno-istraživačkom radu;

8) vanjski radnici, uključujući i lica na praksi i studente, koji obavljaju poslove u nadgledanim i kontroliranim zonama definiranim u važećim propisima.

b) Medicinske djelatnosti:

1) profesionalno izložena lica u humanoj medicini;

2) doktori medicine koji upućuju na radiološke preglede i lica zaposlena u humanoj medicini koja su u svom radu izložena jonizirajućem zračenju, a nisu kategorizirana kao profesionalno izložena lica;

3) profesionalno izložena lica u veterinarskoj medicini.

c) Nemedicinske djelatnosti:

1) profesionalno izložena lica u nemedicinskim djelatnostima sa izvorima jonizirajućeg zračenja.

d) Ostale djelatnosti:

1) radnici koji mogu biti izloženi izvorima nepoznatog vlasnika;

2) radnici koji učestvuju u odgovoru (saniranju) na vanredne situacije;

3) lica koja rade sa izvorima jonizirajućeg zračenja a nisu kategorizirana kao profesionalno izložena lica.

(2) Ukoliko lice završi obuku za lice odgovorno za zaštitu od zračenja, tada ne treba pohađati obuku u okviru svoje djelatnosti.

(3) Sadržaj obuke za vanjske radnike, uključujući i lica na praksi i studente, određuje se prema vrsti djelatnosti koju radnik obavlja ili namjerava obavljati.

Član 7.
(Obuka za ostala lica)

Lica koja nisu navedena u članu 6 ovog pravilnika dužna su pohađati kurseve iz zaštite od zračenja ukoliko to zahtijevaju zakoni i propisi iz oblasti vezanih za osnovnu djelatnost tih lica.

Član 8.
(Fizička lica)

Fizička lica koja to žele mogu pohađati obuku za ostale djelatnosti, definiranu za fizička lica.

Član 9.
(Okvirni teoretski i praktični sadržaj programa za obuku)

(1) Servis organizira i provodi kurseve u skladu s planom i programom teoretskog i praktičnog dijela iz Aneksa 4 ovog pravilnika.

(2) Obuka se sastoji iz teoretskog i praktičnog dijela, i izvodi se prema planiranom programu za određenu djelatnost sa izvorima zračenja.

(3) Teoretski dio obuke mora sadržavati 60-70% ukupnog broja sati, a praktični dio 30-40% ukupnog broja sati obuke.

(4) U ukupnom broju sati obuke sadržane su opće teme, posebne teme i vježbe.

Član 10.
(Zahtjev za odobravanje kursa)

(1) Servis mora dobiti odobrenje od Agencije za svaki pojedini kurs iz zaštite od zračenja.

(2) Servis je dužan dostaviti Agenciji zahtjev za odobravanje kursa.

(3) Zahtjev mora biti urađen u skladu s protokolom za odobravanje kurseva iz člana 21 ovog pravilnika, koji predstavlja dokumentirani dokaz o dostupnosti kvalificiranog osoblja i tehničkih sredstava.

(4) Servis mora odrediti voditelja kursa koji je dužan održati minimalno 10% nastave.

Član 11.
(Voditelj kursa)

(1) Voditelj kursa mora biti kvalificirani ekspert za zaštitu od zračenja u oblasti iz koje se vrši obuka, i to:

a) Ekspert za zaštitu od zračenja u medicinskim djelatnostima - za medicinske djelatnosti;

b) Ekspert za zaštitu od zračenja u nemedicinskim djelatnostima - za nemedicinske djelatnosti;

c) Ekspert za zaštitu od zračenja u visokom obrazovanju i naučno-istraživačkom radu - za djelatnost visokog obrazovanja i naučno-istraživačkog rada.

(2) Voditelj kursa za ostale djelatnosti i fizička lica može biti ekspert za zaštitu od zračenja iz bilo koje oblasti iz stava (1) ovog člana.

Član 12.
(Odobravanje kursa)

(1) Agencija izdaje rješenje kojim se odobrava održavanje kursa u roku od 15 dana od dana podnošenja potpunog zahtjeva.

(2) Rješenje o odobravanju kursa se posebno izdaje za svaki pojedinačni kurs.

Član 13.
(Održavanje kursa)

(1) Servis je dužan organizirati održavanje kursa najmanje jednom u šest mjeseci, a po potrebi i češće.

(2) Održavanje kursa se sastoji od sljedećih aktivnosti:

a) Obavještavanje:

1) Agencija mora biti obaviještena o datumu početka svakog od kurseva, kao i o svim predviđenim promjenama, uzimajući u obzir podatke uključene u odobreni kurs. Servis mora dostaviti plan i program kursa najmanje 45 dana unaprijed, uz dostavljene dokumente koji služe kao dokaz da su kriteriji iz ovog pravilnika ispoštovani.

2) Održavanje odobrenog kursa se mora objaviti na zvaničnoj internet stranici Agencije najmanje 30 dana prije početka kursa.

3) Kada se održavanje kursa objavi, treba uzeti u obzir moguća dešavanja prije ili poslije održavanja kursa koja mogu dovesti do promjene podataka sadržanih u protokolu ili u planu i programu. Agencija mora odmah biti obaviještena kako bi se opravdali razlozi spomenute promjene.

4) U slučaju da kurs bude otkazan, Agencija mora biti obaviještena najmanje pet dana prije dana predviđenog početka kursa, uz detaljno obrazloženje razloga otkazivanja.

b) Sadržaj:

1) Sadržaj programa kursa u svakom momentu mora biti ažuriran u skladu s važećim propisima i urađen u skladu s planom i programom iz aneksa ovog pravilnika.

c) Planiranje:

1) Minimalan broj sati mora biti određen s obzirom na planirane sate predviđene programom za teoretski i praktični dio obuke.

2) Po programu je moguće dnevno održati najviše šest sati teoretske obuke. Ukupna dnevna obuka može trajati najduže osam sati, uključujući praktični dio, seminare i simpozije.

3) Teoretski dio je predviđen planom i programom obuke i nadopunjen praktičnim vježbama iz izučavanih oblasti, uz nadzor predavača.

4) Broj polaznika kursa mora biti u skladu s uslovima prostorije u kojoj će se kursevi održavati. Broj polaznika po grupi za praktične vježbe ne može biti veći od 15, te mora biti prilagođen sadržaju i vrsti praktičnih vježbi, i mora se uzeti u obzir mogućnost da polaznici rukuju opremom i instrumentima.

5) Voditelj kursa u svakom momentu mora imati dokumentaciju koja dokazuje da se prati plan i program obuke. Predavač i polaznici kursa svojim potpisima potvrđuju prisustvo i oblasti/teme koje se obrađuju na obrascu datom u Aneksu 3 ovog pravilnika.

d) Dostupnost sredstava:

1) Prostorije i učionice moraju biti prikladne za izvođenje predavanja i praktičnih vježbi.

2) Prije početka kursa, materijali sa teoretskim predavanjima i kratkim konceptom vježbi koji odgovaraju odobrenom programu moraju biti dostupni polaznicima u elektronskoj i/ili pisanoj formi.

3) Prostor u kojem će se obavljati praktične vježbe mora biti tako opremljen da u svakom momentu može opravdati usklađenost s važećim propisima za radijacijsku sigurnost. U slučaju da prostor nije u vlasništvu servisa koji organizira kurs, mora postojati sporazum, kao dokumentirani dokaz, između servisa i vlasnika prostora u kojem se izvode praktične vježbe.

4) Mora postojati dovoljna količina opreme za detekciju zračenja, kao i svih ostalih uređaja i pribora potrebnih da bi se postigli ciljevi vježbi.

e) Kontrola prisustva:

1) Voditelj kursa mora vršiti kontrolu prisustva polaznika na teoretskoj i praktičnoj nastavi, te mora imati dokumentirani dokaz njihovog prisustva na najmanje 90% nastave.

2) Ukoliko nije ispunjen uslov iz alineje 1), polaznik ne može pristupiti završnom testu niti dobiti uvjerenje o pohađanom kursu.

f) Sistem procjene stečenog znanja:

1) Procjena teoretskog i praktičnog znanja polaznika vrši se na osnovu ocjene dobijene na pismenom testu. Pismeni test se sastoji od 30 pitanja, za koja polaznici imaju jedan sat vremena za rješavanje. Pitanja i ponuđeni odgovori moraju biti u skladu s vrstom i modulom kursa koji se pohađa, sa četiri moguća odgovora od kojih je samo jedan tačan.

2) Kako bi zadovoljio na testu, neophodno je da polaznik tačno odgovori na najmanje 70% pitanja.

3) Polaznici koji nisu zadovoljili na testu u prvom krugu mogu pristupiti popravnom testu u roku od 30 dana od dana prvog polaganja testa.

4) Ukoliko polaznik ne zadovolji ni na popravnom testu, upućuje se na ponovno pohađanje kursa.

g) Zapisnik o rezultatima testa, potpisan od strane voditelja kursa, mora sadržavati sljedeće informacije:

1) Informacije o kursu:

- Vrsta kursa;

- Modul;

- Datumi održavanja;

- Datumi testiranja;

- Nazive institucija u kojima su se održavali teoretski i praktični časovi.

2) Informacije o polaznicima:

- Lista polaznika koji su pohađali kurs i polaznika iz prethodnih kurseva koji pristupaju ovom testu. Za polaznike koji su pohađali prethodni kurs moraju biti navedeni datumi kada su ga polaznici pohađali.

- Na listi trebaju biti njihovo ime i prezime, ime jednog od roditelja i broj lične karte.

- Voditelj kursa mora imati, od prvog dana održavanja kursa, ovjerene kopije diploma polaznika o stečenim zvanjima, kao i dosje svakog od polaznika sa njihovim ličnim podacima i adresom, vrstom i modulom kursa koji je polaznik pohađao i datume održavanja kursa.

3) Informacije o testu:

- Test;

- Rezultati svakog od polaznika (procenat tačnih odgovora);

- Datum održavanja testa i ocjene testa upisuju se u dosje polaznika.

Član 14.
(Čuvanje podataka)

(1) Servis mora voditi bazu podataka o testovima i čuvati dokumentaciju iz člana 13 ovog pravilnika najmanje pet godina.

(2) Kopije uvjerenja o završenom kursu se čuvaju 30 godina, a u slučaju prestanka rada servisa prenose se u Agenciju.

(3) Agencija uspostavlja i održava bazu podataka o kursevima i izdatim uvjerenjima.

Član 15.
(Provođenje kursa)

(1) Na kursu koji traje osam sati moraju učestvovati najmanje dva predavača, od kojih jedan mora biti voditelj kursa.

(2) Na kursu koji traje duže od osam sati moraju učestvovati najmanje tri predavača, od kojih jedan mora biti voditelj kursa.

Član 16.
(Provođenje testa)

(1) Servis organizira test samo za kurs koji traje duže od osam sati.

(2) Servis donosi rješenje kojim formira Komisiju za ocjenu testa od tri člana. Predsjednik Komisije mora biti voditelj kursa, a preostala dva člana su predavači na kursu.

(3) Servis donosi rješenje kojim se polazniku odobrava polaganje testa.

(4) Servis imenuje tehničkog sekretara koji će voditi zapisnik o rezultatima testa.

(5) Izgled i sadržaj zapisnika o polaganju testa dat je u Aneksu 2 ovog pravilnika.

(6) Radu Komisije mora prisustvovati ovlašteni predstavnik Agencije koji ne učestvuje u ocjeni testa.

Član 17.
(Vrste i izgled uvjerenja)

(1) Agencija izdaje uvjerenje o završenom kursu za kurs koji traje duže od osam sati.

(2) Agencija izdaje uvjerenje o pohađanom kursu za kurs koji traje osam sati.

(3) Uvjerenje mora sadržavati pečat Agencije, potpis rukovodioca Agencije, ime i prezime voditelja kursa, ime i prezime polaznika i ime jednog roditelja, broj lične karte polaznika, datum rođenja polaznika, puni naziv vrste i modula kursa, datum početka i završetka kursa, datum i broj rješenja o odobravanju kursa te datum i broj izdatog uvjerenja.

(4) U uvjerenju se mora navesti da se uvjerenja izdaju isključivo za potrebe zaštite od zračenja.

(5) Izgled uvjerenja dat je u Aneksu 2 ovog pravilnika.

Član 18.
(Regulatorna kontrola)

(1) Tokom održavanja kursa Agencija je dužna obavljati provjere za koje smatra da su potrebne u cilju utvrđivanja usklađenosti provođenja kursa sa izdatim rješenjem o odobravanju kursa.

(2) Agencija donosi rješenje o suspenziji ili poništavanju kursa ukoliko se utvrdi da kurs nije proveden u skladu s izdatim rješenjem o odobravanju kursa.

Član 19.
(Vrste i moduli kursa)

Ovim pravilnikom se definiraju sljedeće vrste i moduli kursa iz zaštite od zračenja:

I. Zaštita od zračenja u medicinskim/nemedicinskim djelatnostima


Vrsta:

1. Zaštita od zračenja u medicinskim/nemedicinskim djelatnostima

Moduli:




a) Zaštita od zračenja za lica odgovorna za zaštitu od zračenja;

b) Zaštita od zračenja za profesionalno izložena lica koja rukuju zatvorenim izvorima visoke aktivnosti;

c) Zaštita od zračenja za osoblje tehničkih servisa za zaštitu od jonizirajućeg zračenja;

d) Zaštita od zračenja za osoblje u transportu radioaktivnih materijala;

e) Zaštita od zračenja za osoblje koje učestvuje u uvozu, izvozu, nabavci i distribuciji izvora jonizirajućeg zračenja;

f) Zaštita od zračenja za rukovodioce nosilaca autorizacije za obavljanje djelatnosti sa izvorima zračenja;

g) Zaštita od zračenja za lica u visokom obrazovanju i naučno-istraživačkom radu.

II. Zaštita od zračenja u medicinskim djelatnostima


Vrsta:

2. Zaštita od zračenja u medicinskim djelatnostima

Moduli:

a) Zaštita od zračenja za profesionalno izložena lica u humanoj medicini;

b) Doktori medicine koji upućuju na radiološke preglede i lica zaposlena u humanoj medicini koja su u svom radu izložena jonizirajućem zračenju, a nisu kategorizirana kao profesionalno izložena lica;

c) Zaštita od zračenja za profesionalno izložena lica u veterinarskoj medicini.

III. Zaštita od zračenja u nemedicinskim djelatnostima


Vrsta:

3. Zaštita od zračenja u nemedicinskim djelatnostima

Moduli:

a) Zaštita od zračenja za radiografe specijaliste koji koriste prijenosne zatvorene izvore zračenja u industrijskoj radiografiji;

b) Zaštita od zračenja za lica koja koriste prijenosne nuklearne mjerače;

c) Zaštita od zračenja za pomoćno osoblje u industriji;

d) Zaštita od zračenja za lica koja koriste fiksne nuklearne mjerače i rendgenske uređaje u industrijskoj radiografiji;

e) Zaštita od zračenja za lica koja koriste zatvorene izvore jonizirajućeg zračenja i rendgenske uređaje u industriji i ostalim djelatnostima.

IV. Zaštita od zračenja u ostalim djelatnostima


Vrsta:

3. Zaštita od zračenja u ostalim djelatnostima

Moduli:

a) Zaštita od zračenja za lica koja mogu biti izložena izvorima nepoznatog vlasnika;

b) Zaštita od zračenja za lica koja učestvuju u odgovoru i saniranju posljedica vanrednih situacija;

c) Zaštita od zračenja za lica koja rade sa izvorima jonizirajućeg zračenja a nisu kategorizirana kao profesionalno izložena lica;

d) Zaštita od zračenja za fizička lica.

Član 20.
(Sadržaj kurseva)

Sadržaj kurseva obuke iz člana 19 ovog pravilnika dat je u aneksima od 4 do 8 i tabelama od 1 do 6 u aneksima ovog pravilnika.

Član 21.
(Protokol za odobravanje kurseva)

(1) Servis mora dostaviti Agenciji zahtjev koji sadrži protokol za odobravanje kursa.

(2) Protokol za odobravanje kursa se sastoji iz sljedećeg:

a) Organizacija:

1) Naziv pravnog lica u čijem sastavu je servis. Poreski identifikacijski broj.

2) Adresa, telefonski broj i broj faksa.

b) Podaci o voditelju kursa:

1) Ime i prezime i broj lične karte eksperta za zaštitu od zračenja-voditelja kursa;

2) Ovjerena kopija certifikata o priznavanju statusa eksperta za zaštitu od zračenja;

3) Biografija;

4) Poštanska adresa;

5) Broj telefona, broj faksa i e-mail.

c) Vrsta i moduli kursa

d) Očekivani broj polaznika kursa i identifikacija grupa za praktičnu nastavu

e) Predavači:

1) Ime i prezime predavača, broj lične karte i broj univerzitetske diplome;

2) Dokumentacija koja dokazuje profesionalno iskustvo predavača iz oblasti u kojoj će držati predavanja.

f) Detaljan plan i program u kojem je dat opis za svaki sat teoretske i praktične nastave sa imenom predavača

g) Karakteristike učionica u kojima će se održavati teoretska nastava (kapacitet, lokacija, audio-vizuelna sredstva itd.)

h) Institucija u kojoj će se održavati praktična nastava:

1) Naziv institucije;

2) Adresa;

3) Vlasnik objekta;

4) Broj autorizacije za obavljanje djelatnosti sa izvorima jonizirajućeg zračenja;

5) Dokumentacija o ugovoru između pravnog lica u čijem sastavu je servis i institucije u kojoj se održavaju praktične vježbe ukoliko servis ne raspolaže prostorom za izvođenje praktičnih vježbi.

i) Sredstva za praktične vježbe koja su potrebna kako bi se razradili odgovarajući programi za različite načine rada:

1) Oprema za detekciju zračenja i mjerenje;

2) Dostupna pomoćna oprema i pomoćna sredstva za zaštitu od zračenja (olovne kecelje i rukavice, zaštitni materijali, dozimetri itd.).

j) Obrazovni materijali koji će biti predati polaznicima u pisanoj i/ili digitalnoj formi (kompletna kopija teoretskih lekcija i koncepti vježbi)

k) Sastav Komisije za ocjenu testa.

Član 22.
(Obnova znanja)

(1) Periodična obnova znanja se mora provesti za sve djelatnosti svakih pet godina nakon dobijanja uvjerenja o završenoj obuci.

(2) Kursevi obnove znanja iz stava (1) ovog člana moraju trajati najmanje 50% vremena u odnosu na trajanje prvog kursa iz navedene oblasti.

Član 23.
(Zahtjev za obuku)

Pravno lice podnosi servisu prijavu za pohađanje obuke polaznika na obrascu iz Aneksa 1 ovog pravilnika.

Član 24.
(Troškovi obuke)

(1) Troškove obuke snosi pravno lice koji podnosi zahtjev za obuku kandidata.

(2) Ukoliko fizičko lice koje nije zaposleno kod pravnog lica podnosioca zahtjeva želi pohađati obuku, troškove obuke snosi fizičko lice.

(3) Troškove obuke snosi polaznik u slučaju da ne položi popravni ispit i mora ponovo pohađati kurs.

Član 25.
(Prigovor i žalba)

(1) Polaznik koji se smatra oštećenim prilikom provjere znanja može izjaviti prigovor u roku od sedam dana, koji rješava servis u prvom stepenu u roku od 15 dana.

(2) Ukoliko polaznik nije zadovoljan prvostepenim odgovorom na prigovor, ima pravo drugostepene žalbe Agenciji u roku od sedam dana nakon prijema odgovora.

Član 26.
(Ekspert i služba za zaštitu od zračenja)

(1) Ekspert za zaštitu od zračenja mora izvoditi obuku iz zaštite od zračenja za zaposlenike nosioca autorizacije za obavljanje djelatnosti sa izvorima jonizirajućeg zračenja za koje je potrebna obuka definirana ovim pravilnikom.

(2) Služba za zaštitu od zračenja mora izvoditi iz zaštite od zračenja za zaposlenike nosioca autorizacije za obavljanje djelatnosti sa izvorima jonizirajućeg zračenja za koje je potrebna obuka definirana ovim pravilnikom.

(3) Ekspert i služba za zaštitu od zračenja moraju izvoditi obuku iz stava (1) ovog člana u skladu sa odredbama ovog pravilnika.

Član 27.
(Zaposlenici Agencije)

(1) Zaposlenici Agencije su se dužni permanentno obučavati iz zaštite od jonizirajućeg zračenja.

(2) Agencija donosi godišnji plan obuke za svoje zaposlenike do 30.09. tekuće godine za narednu godinu.

(3) Obuka lica iz stava (1) ovog člana se vrši u skladu s planom obuke Agencije prema preporukama Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA).

Član 28.
(Vodič)

Agencija donosi vodič za sadržaj obuke iz zaštite od jonizirajućeg zračenja za lica odgovorna za zaštitu od zračenja po kojem je servis dužan postupati.

DIO TREĆI - PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE


Član 29.
(Rokovi pribavljanja uvjerenja)

(1) Nosilac autorizacije za obavljanje djelatnosti sa izvorima jonizirajućeg zračenja ili nosilac autorizacije za obavljanje poslova tehničkih servisa za zaštitu od jonizirajućeg zračenja čiji su zaposleni obavezni pohađati obuku dužan je pribaviti uvjerenje o završenoj obuci iz zaštite od zračenja navedeno u Aneksu 2 ovog pravilnika.

(2) Uvjerenje iz stava (1) ovog člana pribavlja se u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ovog pravilnika za:

a) lica koja počinju raditi sa izvorima zračenja ili u tehničkim servisima;

b) lica odgovorna za zaštitu od zračenja;

c) lica koja rade u tehničkim servisima za zaštitu od zračenja.

(3) Uvjerenje iz stava (1) ovog člana pribavlja se u roku od jedne godine nakon isteka prve godine od dana stupanja na snagu ovog pravilnika:

a) za lica profesionalno izložena jonizirajućem zračenju koja već obavljaju djelatnosti sa izvorima zračenja;

b) rukovodioci pravnih lica-nosilaca autorizacije za obavljanje djelatnosti sa izvorima zračenja i rukovodioci pravnih lica-tehničkih servisa za zaštitu od jonizirajućeg zračenja.

(4) Uvjerenje iz stava (1) ovog člana za ostala lica pribavlja se u roku od dvije godine nakon isteka prve godine od dana stupanja na snagu ovog pravilnika.

(5) Ukoliko lica navedena u st. (2) i (3) tačka a) ovog člana ne pribave uvjerenja u datim rokovima, ona ne mogu dalje obavljati rad u djelatnostima sa izvorima zračenja ili djelatnosti tehničkih servisa nakon isteka tih rokova.

Član 30.
(Stupanje na snagu)

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

Broj 04-02-2-881/15
03. augusta 2015. godine
Sarajevo


Direktor
Emir Dizdarević, s. r.















































































Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!