Službeni glasnik BiH, broj 67/16

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika, na osnovi člana V stav 4 Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i člana 39. stav 1 Poslovnika o radu Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, na sjednici održanoj od 1. do 3. aprila 2014. godine, donijela je


ODLUKU





I


Historijsko područje – Nekropola sa stećcima na lokalitetu Lipa, Stupni Do, općina Vareš, proglašava se nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: nacionalni spomenik).

Nacionalni spomenik čini nekropola sa 68 stećaka.

Nacionalni spomenik se nalazi na prostoru koji obuhvata k.č. 435, k.o. Mir (novi premjer), posjedovni list broj 163, što odgovara k.č. 164, k.o. Striježevo (stari premjer), zk uložak broj 784 i k.č. 436, k.o. Mir (novi premjer), posjedovni list broj 151, što odgovara k.č. 166/2, k.o. Striježevo (stari premjer), zk uložak broj 853, općina Vareš, Federacija Bosne i Hercegovine, Bosna i Hercegovina.

Na nacionalni spomenik se primjenjuju mjere zaštite utvrđene Zakonom o provođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika, uspostavljene prema Aneksu 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini ("Službene novine Federacije BiH", br. 2/02, 27/02, 6/04 i 51/07).

II


Vlada Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Vlada Federacije) dužna je osigurati pravne, naučne, tehničke, administrativne i finansijske mjere za zaštitu, konzervaciju i prezentaciju nacionalnog spomenika.

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika (u daljnjem tekstu: Komisija) utvrdit će tehničke uvjete i osigurati finansijska sredstva za izradu i postavljanje informacijske table s osnovnim podacima o spomeniku i odluci o proglašenju dobra nacionalnim spomenikom.

III


S ciljem trajne zaštite nacionalnog spomenika, na prostoru definiranom u tački I stav 3 ove odluke, utvrđuje se zona zaštite (površine 1.260 m2),sa sljedećim mjerama zaštite:

­ - dozvoljeni su isključivo istraživački i konzervatorsko-restauratorski radovi, radovi na tekućem održavanju, uključujući i one radove koji imaju za cilj prezentaciju spomenika, uz odobrenje federalnog ministarstva nadležnog za prostorno uređenje (u daljnjem tekstu: nadležno ministarstvo) i stručni nadzor nadležne službe zaštite naslijeđa na nivou Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: nadležna služba zaštite);

­ - dozvoljeno je obavljanje radova na infrastrukturi, uz odobrenje nadležnog ministarstva i stručno mišljenje nadležne službe zaštite;

­ - radovi na uređenju lokaliteta i radovi na saniranju oštećenja dozvoljeni su isključivo uz prethodno izrađen plan sanacije, restauracije i konzervacije;

­ - dozvoljeno je poduzimanje mjera koje imaju za cilj sprečavanje daljnjeg propadanja stećaka, uz prethodno pribavljeno mišljenje stručnjaka za konzervaciju kamena;

­ - nije dozvoljeno pomjeranje nadgrobnika s grobova na bilo koju drugu lokaciju;

­ - nije dozvoljeno čišćenje stećaka od lišaja i mahovine, kao ni uklanjanje patine;

­ - izuzetno od prethodne alineje, dozvoljeno je čišćenje stećaka u slučaju da je ono neophodno za istraživanje epigrafskih ili dekorativnih elemenata spomenika, uz prethodno izrađen elaborat i odobrenje nadležnog ministarstva. Elaborat treba biti zasnovan na biološkim, hemijskim, fizičkim i drugim analizama za koje konzervator utvrdi da su neophodne, te sadržavati odgovarajuće konzervatorske mjere kojima će biti spriječeno uklanjanje patine, kao i procjenu utjecaja načina čišćenja na kamen i na okoliš;

­ - nije dozvoljena nikakva izgradnja, niti izvođenje radova koji bi mogli utjecati na izmjenu područja, kao ni postavljanje privremenih objekata ili stalnih struktura čija svrha nije isključivo zaštita i prezentacija nacionalnog spomenika;

­ - područje predstavlja arheološki lokalitet, pa je prilikom obavljanja arheoloških istraživačkih radova obavezno osigurati prisustvo arheologa;

­ - prostor spomenika bit će otvoren i dostupan javnosti, a može se koristiti u edukativne i kulturne svrhe;

­ - zabranjeno je vršiti sahranjivanje na udaljenosti manjoj od 5 metara od stećaka;
- zabranjeno je odlaganje otpada.

­ - Vlada Federacije dužna je posebno osigurati izradu Projekta sanacije, restauracije i konzervacije nekropole, koji treba sadržavati:

­ - arheološko istraživanje;

­ - uređenje nekropola sa uklanjanjem samonikle vegetacije;

­ - izradu i provođenje programa prezentacije nacionalnog spomenika.

U cilju trajne zaštite nacionalnog spomenika, utvrđuje se zaštitni pojas, kojeg čine dijelovi k.č. 430, 434, 437/1 i 920/1, k.o. Mir (novi premjer).

Obuhvat zaštitnog pojasa počinje od tromeđe k.č. 434, 431 i 430 i ide istočno granicom k.č. 430 i 434, te nastavlja sjevernom granicom puta kroz k.č. 430 preko točaka čije su koordinate Y=6526549 X=4886401; Y=6526577 X=4886395 i Y=6526604 X=4886387. Granična linija zatim nastavlja granicom k.č. 430 i 434 do tromeđe k.č. 430, 434 i 920/1 i ide pravolinijski do sjeverozapadnog ugla k.č. 504/2. Sa ovog ugla linija ide dalje granicom k.č. 920/1 s k.č. 504/2, 504/1 i 463 do tačke čije su koordinate Y=6526598 X=4886344, nastavlja pravolinijski do tromeđe k.č. 437/1, 437/2 i 920/1 i ide granicom k.č. 437/1 i 437/2 do sjeverozapadnog ugla k.č. 437/2. Granična linija dalje ide pravolinijski do tačke na granici k.č. 437/1 i 438 čije su koordinate Y=6526509 X=4886390 i ide istom granicom do četveromeđe k.č. 434, 436, 437/1, te se pravolinijski vraća na polaznu tačku na tromeđi k.č. 434, 431 i 430, k.o. Mir, i time je zatvoren zaštitni pojas. Površina zaštitnog pojasa je 1.704 m2. Na tom se prostoru utvrđuju sljedeće mjere zaštite:

­ - nije dozvoljena eksploatacija kamena, lociranje potencijalnih zagađivača okoline utvrđenih propisima, izgradnja industrijskih objekata i magistralne infrastrukture i svih objekata koji tokom izgradnje ili tokom eksploatacije mogu ugroziti nacionalni spomenik;

­ - nije dozvoljeno izvođenje radova koji bi mogli utjecati na izmjenu područja i promjenu krajolika;

­ - nije dozvoljeno obavljanje radova na infrastrukturi osim uz odobrenje nadležnog ministarstva i stručno mišljenje nadležne službe zaštite;

­ - nije dozvoljeno odlaganje otpada.

IV


Stavljaju se van snage svi provedbeni i razvojni prostorno-planski akti u dijelu u kojem su suprotni odredbama ove odluke.

V


Svako, a posebno nadležni organi Federacije Bosne i Hercegovine, kantona, gradske i općinske službe suzdržat će se od poduzimanja bilo kakvih radnji koje mogu oštetiti nacionalni spomenik ili dovesti u pitanje njegovu zaštitu.

VI


Ova odluka dostavit će se Vladi Federacije, nadležnom ministarstvu, nadležnoj službi zaštite i općinskom tijelu uprave nadležnom za poslove urbanizma i katastra, radi provođenja mjera utvrđenih u tač. II–V ove odluke, te nadležnom općinskom sudu radi upisa u zemljišne knjige.

VII


Sastavni dio ove odluke je obrazloženje s pratećom dokumentacijom, koje je dostupno na uvid zainteresiranim licima u prostorijama i na web-stranici Komisije (www.kons.gov.ba).

VIII


Shodno članu V stav 4 Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, odluke Komisije su konačne.

IX


Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

Ovu odluku Komisija je donijela u sljedećem sastavu: Zeynep Ahunbay, Martin Cherry, Amra Hadžimuhamedović, Dubravko Lovrenović i Ljiljana Ševo.

Broj 05.1-2.3-59/14-14
1. aprila 2014. godine
Sarajevo


Predsjedavajuća Komisije
Ljiljana Ševo, s. r.

Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!