Službeni glasnik BiH, broj 51/15
Ovaj akt nije unešen na bosanskom jeziku.
Na osnovu člana 7. stav (6) Zakona o graničnoj kontroli ("Službeni glasnik BiH", broj 53/09, 54/10, 47/14), člana 61. stav (2) Zakona o upravi ("Službeni glasnik BiH" broj 32/02 i 102/09) i člana 15. Zakona o Graničnoj policiji BiH ("Službeni glasnik BiH", br.50/04, 27/07, 59/09) direktor Granične policije Bosne i Hercegovine donosi:
PRAVILNIK
O POGRANIČNIM PROPUSNICAMA
POGLAVLJE I – OPĆE ODREDBE
Član 1.
(Predmet pravilnika)
Ovim Pravilnikom utvrđuju se bliža pravila i reguliše način postupanja policijskih službenika Granične policije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: GP BiH) u postupku izdavanja, prijave nestanka, oštećenja, uništenja ili oduzimanja pograničnih propusnica stanovnicima pograničnog područja u skladu sa sporazumom o pograničnom prometu, koje je Bosna i Hercegovina (u daljem tekstu: BiH) zaključila sa susjednim državama (u daljem tekstu: sporazum).
Član 2.
(Cilj pravilnika)
Cilj Pravilnika je utvrđivanje pravila kojima se reguliše način postupanja policijskih službenika GP BiH u postupku izdavanja, prijave nestanka, oštećenja, uništenja ili oduzimanja pograničnih propusnica stanovnicima pograničnog područja u skladu sa sporazumom, radi osiguranja efikasnog i funkcionalnog izvršavanja preuzetih obaveza.
Član 3.
(Definicije)
Pojedini izrazi korišteni u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:
a) Pogranična propusnica predstavlja ispravu koja se stanovnicima pograničnog područja izdaje od strane mjesno nadležne Jedinice GP BiH i koja služi za prelaz granice između BiH i susjednih država na graničnim prelazima za pogranični i međunarodni saobraćaj, odnosno na prelaznim mjestima koji su upisani u pograničnu propusnicu, a radi ulaska i boravka u pograničnom području u vremenskom periodu koji je utvrđen sporazumom;
b) Pogranično područje obuhvata područje koje se proteže na prostoru uz državnu granicu u dubini teritorija BiH i susjedne države u skladu sa sporazumom;
c) Podnosilac zahtjeva je svaki stanovnik pograničnog područja, koji u skladu sa odredbama sporazuma ima pravo na podnošenje zahtjeva za izdavanje pogranične propusnice BiH;
d) Poveznica predstavlja ispravu izdatu od strane nadležnog organa ili drugi dokument na osnovu kojeg se može nedvojbeno zaključiti postojanje opravdane potrebe za ulazak i boravak unutar pograničnog područja BiH, ukoliko drugačije nije određeno sporazumom;
POGLAVLJE II – IZRADA I IZDAVANJE POGRANIČNE PROPUSNICE
Član 4.
(Mjesto zaprimanja)
(1) Zahtjev za izdavanje pogranične propusnice BiH (u daljem tekstu: zahtjev), zaprima policijski službenik Jedinice GP BiH u okviru čije mjesne nadležnosti se nalaze granični prelazi za pogranični i međunarodni saobraćaj, odnosno prelazna mjesta i pogranično područje za koje podnosilac zahtjeva izrazi želju i priloži dokaze o postojanju ekonomske, socijalne, porodične ili druge poveznice.
(2) U slučaju nenadležnosti iz stava (1) ovog člana, policijski službenik će podnosioca uputiti na nadležnu Jedinicu GP BiH.
(3) Nadležna jedinica iz stava (1) ovog člana je dužna osigurati posebne prostorije u kojima će se vršiti zaprimanje zahtjeva.
(4) Zahtjev se može zaprimiti u Diplomatsko –konzularnom predstavništvu BiH (u daljem tekstu: DKP BiH), na način predviđen sporazumom.
Član 5.
(Vrijeme zaprimanja)
Zahtjev se zaprima u posebno određenoj prostoriji nadležne Jedinice GP BiH svakim radnim danom u vremenu od 09.00 do 17.00 sati.
Član 6.
(Policijski službenici u postupku izdavanja i zamjene pogranične propusnice)
U postupku izdavanja i zamjene pograničnih propusnica (zaprimanje zahtjeva, obrada i odobrenje zahtjeva, odbijanje zahtjeva i izdavanje pogranične propusnice) određuju se inspektori za graničnu kontrolu, odnosno policijski službenik kojeg odredi rukovodilac mjesno nadležne Jedinice GP BiH (u daljem tekstu: policijski službenik).
Član 7.
(Zahtjev za izdavanje pogranične propusnice)
(1) Popunjen zahtjev za izdavanje pogranične propusnice podnosi se nadležnoj Jedinici GP BiH.
(2) Nakon unosa podataka sa obrasca iz prethodnog stava u WEB aplikaciju, policijski službenik vrši štampanje obrasca Zahtjeva sa jedinstvenim serijskim brojem na sva tri dijela obrasca u istom karakteru i 1D bar kodu koji se onda predaje podnosiocu radi potpisivanja i ulaže u spis predmeta.
(3) Uz zahtjev za izdavanje pogranične propusnice podnosilac zahtjeva obavezno prilaže sljedeće dokumente:
a) daje na uvid valjanu putnu ispravu u skladu sa sporazumom,
b) dokument kojim se može dokazati opravdana potreba za redovni prelazak državne granice pod uslovima pograničnog režima, odnosno poveznice navedene u članu 3. stav (1) tačka d) ovog Pravilnika, i koji nije stariji od šest (6) mjeseci, računajući od datuma podnošenja zahtjeva,
c) dokument kojim se može dokazati boravište u pograničnom području i u trajanju određenom sporazumom,
d) dokaz o izvršenoj uplati troškova na ime izdavanja pogranične propusnice.
(4) Obaveze prilaganja ovog dokumenta mogu se osloboditi određene osobe u skladu sa sporazumom.
(5) Izuzetno od odredbi iz tačke d) prethodnog stava podnosilac zahtjeva može biti oslobođen od troškova izdavanja pogranične propusnice u slučajevima koji su predviđeni sporazumom.
(6) Izgled i sadržaj zahtjeva iz ovog člana dat je u prilogu broj 1. ovog Pravilnika i čini njegov sastavni dio.
Član 8.
(Pravo na podnošenje zahtjeva)
(1) Pravo na podnošenje zahtjeva imaju stanovnici pograničnog područja u skladu sa sporazumom.
(2) U postupku podnošenja zahtjeva maloljetnike do šesnaest (16) godina zastupaće njihovi roditelji, a maloljetnike bez zakonskog zastupnika, kao i lica lišena poslovne sposobnosti po pravosnažnoj sudskoj odluci, zastupaće staralac određen sudskom odlukom.
(3) Izuzеtnо оd оdrеdbi iz prеthоdnоg stаvа zahtjev se može podnijeti i uz prisustvo samo jednog od roditelja ako se dokaže postojanje jednog od sljedećih slučајеva:
a) аkо sе јеdаn оd rоditеljа vоdi kао nеstаlа оsоbа ili je umro,
b) аkо је јеdаn оd rоditеljа nеpоznаtоg prеbivаlištа ili bоrаvištа,
c) аkо је јеdаn оd rоditеljа nеdоstupаn оrgаnu nаdlеžnоm zа izdаvаnjе pogranične propusnice (nalazi se na privremenom radu u inostranstvu i sl.),
d) ako je jednom od roditelja, odlukom suda, dodijeljeno starateljstvo nad djetetom, osim u slučaju da istom odlukom suda izdavanje pogranične propusnice nije uslovljeno saglasnošću oba roditelja.
Član 9.
(Valjana putna isprava)
(1) Kao valjane putne isprave, u smislu ovog Pravilnika, smatraju se obični pasoš ili lična karta.
(2) U smislu ovog Pravilnika smatra se da lice nema valjanu putnu ispravu iz prethodnog stava ako:
a) u putnoj ispravi nisu upisani svi predviđeni podaci,
b) je rok važenja putne isprave istekao,
c) pokuša upotrijebiti tuđu ili krivotvorenu putnu ispravu,
d) je putna isprava oštećena tako da se iz nje ne može utvrditi identitet,
e) je putna isprava izdata od nenadležnog organa ili neovlaštene organizacije.
(3) Pogranična propusnica izdaje se sa rokom važenja utvrđenim sporazumom.
Član 10.
(Zaprimanje zahtjeva u Jedinici GP BiH)
(1) Policijski službenik prilikom zaprimanja zahtjeva provjerava da li je isti potpun i podnesen od strane osobe na čije ime glasi, odnosno druge osobe kao ovlaštenog podnosioca.
(2) Zaprimanje zahtjeva se vrši elektronski, putem WEB aplikacije, koja pored unosa podataka obuhvata i elektronsku akviziciju:
a) fotografije podnosioca zahtjeva,
b) njegovog potpisa i
c) otiska prstiju.
(3) Izuzetno od odredbi prethodnog stava potpis i otisak prsta se ne uzimaju za osobe mlađe od dvanaest godina.
Član 11.
(Fotografija)
(1) Fotografisanje se vrši digitalnom kamerom.
(2) Fotografija mora ispunjavati slijedeće uslove:
a) širina 35-40 mm,
b) veoma blizu glave i vrha ramena tako da lice zauzima 70-80% fotografije,
c) izoštrena i jasna,
d) prikazivati da lice direktno gleda u kameru,
e) prikazuje prirodne tonove kože,
f) ima odgovarajuću jačinu svjetlosti i kontrast,
g) biti neutralna na boje,
h) prikazuje otvorene i jasno vidljive oči bez kose preko njih,
i) prikazuje lice koje direktno gleda u kameru, a ne da gleda preko ramena (portret stil) ili u stranu, i jasno prikazuje obje ivice lica,
j) biti snimljena sa ravno, svijetlo obojenom pozadinom,
k) biti snimljena pri univerzalnom osvjetljenju bez sjenki ili odbljeska blica na licu i bez crvenih očiju
l) snimak mora prikazati oči jasno, bez odsjaja blica na naočalama, i bez obojenih sočiva (ako je moguće izbjegavati teške okvire -naočare sa lakšim okvirom),
m) provjeriti da okviri naočala ne pokrivaju niti jedan dio očiju.
Član 12.
(Uzimanje otisaka prstiju)
(1) Uzimanje otiska prstiju vrši se skenerom za otiske i podrazumijeva uzimanje otiska lijevog i desnog kažiprsta i lijevog i desnog palca, na dodir.
(2) Ako podnosilac zahtjeva nema kažiprst ili palac, odnosno oba prsta, uzima se otisak narednog prsta i to ovim redoslijedom: palac, kažiprst, srednji prst, domali, mali.
(3) U slučaju iz stava (2) ili ukoliko lice koje podnosi zahtjev nema jedne, odnosno obje ruke, na zahtjevu za izdavanje pogranične propusnice, na poleđini zahtjeva, policijski službenik upisuje podatak sa kojih prstiju su uzeti otisci, odnosno da uzimanje otiska nije moguće, što svojim potpisom potvrđuje.
Član 13.
(Potpis)
(1) Uzimanje potpisa se vrši pomoću table za digitalizaciju potpisa. Potpis mora biti čitak i jasan, sa punim imenom i prezimenom.
(2) Ako je podnosilac zahtjeva nepismen ili uzimanje potpisa nije moguće iz drugih objektivnih razloga, na obrascu pogranične propusnice mjesto za potpis ostaje prazno, a policijski službenik na poleđini zahtjeva navodi razloge nemogućenosti uzimanja potpisa, što potvrđuje svojim potpisom.
Član 14.
(Potvrda o podnošenju zahtjeva)
(1) Nakon uredno zaprimljenog zahtjeva, podnosiocu se uz potpis policijskog službenika izdaje potvrda o podnošenju zahtjeva uz napomenu da je podnosilac zahtjeva dužan istu čuvati do preuzimanja pogranične propusnice.
(2) U slučaju kada je zahtjev za izdavanje pogranične propusnice odbijen potvrda se predaje policijskom službeniku prilikom preuzimanja rješenja.
Član 15.
(Provjera ispunjavanja uslova)
(1) U postupku obrade zahtjeva policijski službenik je dužan potpuno i pravilno utvrditi sve činjenice u vezi sa ispunjavanjem uslova za donošenje zakonite i pravilne odluke o odobrenju ili odbijanju zahtjeva za izdavanje pogranične propusnice sukladno sporazumu.
(2) Policijski službenik prilikom zaprimanja zahtjeva obavezan je izvršiti provjeru u Registru određenih stranaca (u daljem tekstu: ROS) za svakog stranca koji podnosi zahtjev.
(3) Izuzetno od prethodnog stava u ROS-u se neće provjeravati osobe mlađe od dvanaest godina.
(4) Policijski službenik može izvršiti provjere za svaku osobu za koju je podnešen zahtjev kroz baze podataka u informacionom sistemu GP BiH.
(5) Rezultati o izvršenoj provjeri se printaju i ulažu u spis predmeta.
Član 16.
(Odobrenje zahtjeva za izradu pogranične propusnice)
(1) Podnosicu zahtjeva za kojeg se utvrdi da nije registrovan u ROS-u sa važećom mjerom zabrane ulaska i boravka na teritoriji BiH, kao i da ispunjava i druge uslove predviđene sporazumom odobrit će se zahtjev za izradu pogranične propusnice.
(2) Odobrenje iz stava (1) ovog člana se vrši elektronski, putem WEB aplikacije čime se podaci automatski proslijeđuju Agenciji za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) koja je ovlaštena da vrši personalizaciju i izradu pograničnih propusnica BiH.
(3) Odobrenje zahtjeva koji se podnosi putem nadležnog DKP-a BiH vrši mjesno nadležna Jedinica GP BiH iz člana 4. ovog Pravilnika.
(4) Izuzetno iz odredbi prethodnog stava ako se radi o slučaju kada se granični prelazi za pogranični i međunarodni saobraćaj, odnosno prelazna mjesta i pogranično područje za koje podnosilac zahtjeva izrazi želju ili priloži dokaze o postojanju ekonomske, socijalne, porodične ili druge poveznice nalaze u okviru mjesne nadležnosti dvije Jedinice GP BiH nadležnom se smatra ona Jedinica GP BiH u čijoj nadležnosti je granični prelaz ili prelazno mjesto koje podnosilac kao prvo naveo svom u zahtjevu.
Član 17.
(Odbijanje zahtjeva za izdavanje pogranične propusnice)
(1) Zahtjev za izdavanje pogranične propusnice neće biti odobren u slučaju kada se prilikom obrade zahtjeva utvrdi da isti sadrži formalne ili materijalne nedostatke, odnosno ako:
- su u zahtjevu i prilozima navedeni netačni i nepotpuni podaci,
- podnosilac zahtjeva ne dostavi svu potrebnu dokumentaciju predviđenu sporazumom,
- podnosilac zahtjeva nema poveznicu sa pograničnim područjem u smislu ekonomske, socijalne, porodične i druge veze,
- se utvrdi da podnosilac zahtjeva predstavlja prijetnju za javni poredak, unutrašnju bezbjednost, javno zdravstvo ili međunarodne odnose BiH,
- osoba za koju se zahtjev podnosi ima važeću mjeru zabrane ulaska u BiH.
(2) Nadležna Jedinica GP BiH će u slučajevima iz prethodnog stava odbiti zahtjev za izdavanje pogranične propusnice rješenjem iz WEB aplikacije, koje će uz potpis uručiti podnosiocu.
Član 18.
(Pravo žalbe)
(1) Protiv rješenja kojim se odbija zahtjev podnosilac zahtjeva ima pravo žalbe u skladu sa Zakonom o upravnom postupku. Žalba se može izjaviti Ministarstvu sigurnosti BiH u roku od petnaest (15) dana od dana prijema rješenja.
(2) Podnosilac zahtjeva ima pravo žalbe i kad prvostepeni organ nije u određenom roku donio rješenje o njenom zahtjevu, odnosno ne donese rješenje u postupku po službenoj dužnosti, a u interesu stranke.
(3) Uz žalbu se obavezno prilaže dokaz o uplaćenoj administrativnoj taksi u skladu sa Zakonom o administrativnim taksama.
(4) Protiv rješenja donesenog u drugom stepenu, žalba nije dopuštena.
Član 19.
(Dostavljanje pograničnih propusnica)
(1) Na osnovu podnesenog zahtjeva i nakon provedene obrade i personalizacije, nadležna Jedinica GP BiH je dužna izdati pograničnu propusnicu ili rješenje o odbijanju zahtjeva za izdavanje iste, u najkraćem mogućem roku, ali ne kasnije u roku od 60 dana od datuma kada je zahtjev zaprimljen.
(2) Personalizovane pogranične propusnice se od strane IDDEEA-e dopremaju u Glavni ured GP BiH gdje se uz pomoć čitača Bar koda vrši elektronsko zaprimanje personalizovanih pograničnih propusnica.
(3) Nakon urednog zaprimanja personalizovane pogranične propusnice se distribuiraju u Terenske urede, a potom i nadležne Jedinice GP BiH.
(4) Svako zaprimanje pošiljke personalizovanih pograničnih propusnica WEB administrator iz Uprave za operacije je dužan objaviti na službenoj WEB stranici GP BiH.
Član 20.
(Uručivanje pograničnih propusnica)
(1) Personalizovana pogranična propusnica se uručuje podnosiocu zahtjeva svakim radnim danom u vremenu od 09.00 do 17.00 sati, u Jedinici GP BiH u kojoj je zahtjev podnesen.
(2) Personalizovana pogranična propusnica se uručuje uz potpis primaoca koji je tom prilikom dužan predati potvrdu o podnešenom zahtjevu.
Član 21.
(Spis predmeta)
(1) Po svakom podnešenom zahtjevu policijski službenik formira i vodi spis predmeta.
(2) Spis predmeta sadrži sljedeće dokumente:
a) Zahtjev za izdavanje pogranične propusnice;
b) Potvrde koje se štampaju iz aplikacije;
c) Poveznicu kojom se dokazuje opravdana potreba za boravkom u pograničnom području;
d) Primjerak uplatnice kojom se dokazuje da je uplaćena taksa za izdavanje pogranične propusnice;
e) Rješenje kojim se odbija zahtjev za izdavanje pogranične propusnice;
f) Dokaz o izvršenoj provjeri u ROS-u;
g) Dokaz o izvršenoj provjeri dokumenta ako se zahtjev podnosi u smislu člana 16. stav 3. ovog Pravilnika;
h) Potvrda o oduzetoj, izgubljenoj, ukradenoj, uništenoj ili oštećenoj pograničnoj propusnici.
i) Poništena propusnica, odnosno službena zabilješka u kojoj se navodi da je poništena propusnica po zahtjevu podnosioca predata istom;
(3) Spis predmeta se čuva 5 godina od prestanka važenja pogranične propusnice.
POGLAVLJE III – PRIJAVA NESTANKA, OŠTEĆENJA I UNIŠTENJA POGRANIČNE PROPUSNICE
Član 22.
(Obaveza prijavljivanja)
(1) Nosilac pogranične propusnice koji je istu izgubio, ili mu je ista nestala, uništena ili je na bilo koji drugi način ostao bez nje, dužan je da tu činjenicu bez odlaganja lično prijavi nadležnoj Jedinici GP BiH.
(2) U postupku prijavljivanja iz stava (1) ovoga člana, maloljetnike do 16 godina zastupaće njihovi roditelji, a maloljetnike bez zakonskih zastupnika, kao i osobe lišene poslovne sposobnosti po pravosnažnoj sudskoj odluci zastupaće staratelj određen sudskom odlukom.
POGLAVLJE IV – POSTUPAK ZAMJENE POGRANIČNE PROPUSNICE
Član 23.
(Zamjena pogranične propusnice)
(1) Pogranična propusnica podliježe obaveznoj zamjeni u sljedećim slučajevima:
a) ako je u pograničnoj propusnici došlo do promjene podataka o nosiocu,
b) ako je podatak u pograničnoj propusnici netačan ili pogrešno upisan,
c) kada je izgled nosioca pogranične propusnice toliko izmijenjen da više ne odgovara fotografiji na istoj,
d) ako je pogranična propusnica oštećena, uništena ili iz drugih razloga podaci nisu čitljivi u tolikoj mjeri da ista ne može služiti svojoj namjeni.
(2) Pogranična propusnica može se zamjeniti ako je istekao rok njenog važenja.
Član 24.
(Pokretanje postupka zamjene)
Postupak zamjene pogranične propusnice pokreće se na zahtjev imaoca u slučajevima predviđenim članom 23. ovog Pravilnika.
Član 25.
(Rokovi podnošenja zahtjeva)
(1) U okolnostima predviđenim u članu 23. stav (1) tačka a) ovog Pravilnika imalac pogranične propusnice podnosi zahtjev za zamjenu iste u roku od šezdeset (60) dana od nastanka razloga za njenu zamjenu.
(2) U okolnostima predviđenim u članu 23. stav (1) tačka b) ovog Pravilnika, imalac pogranične propusnice podnosi zahtjev za zamjenu iste u roku od šezdeset (60) dana od saznanja da je podatak u pograničnoj propusnici netačan ili pogrešno upisan.
(3) Ako nadležna Jedinica GP BiH utvrdi da je potrebno zamijeniti pograničnu propusnicu iz razloga predviđenih u članu 23. stav (1) tačka b) i d), odrediće rok u kojem bi imalac pogranične propusnice trebao da podnese zahtjev za zamjenu iste. Ovaj rok ne može biti kraći od trideset (30) dana od dana kada su utvrđeni razlozi za zamjenu.
Član 26.
(Prestanak važenja)
(1) Ako imalac pogranične propusnice ne podnese zahtjev za zamjenu iste u rokovima predviđenim članom 25. stav (1) ovog Pravilnika, pogranična propusnica prestaje da važi.
(2) Izuzetno od stava (1) ovog člana pogranična propusnica u svim drugim slučajevima prestaje da važi sa istekom roka važenja.
Član 27.
(Dokaz o identitetu)
U postupku zamjene pogranične propusnice podnosilac zahtjeva identitet dokazuje važećim identifikacionim dokumentom (pasoš ili lična karta).
Član 28.
(Potvrda o prijemu zahtjeva)
(1) Policijski službenik koji zaprima zahtjev za zamjenu pogranične propusnice, dužan je provjeriti tačnost podataka navedenih u zahtjevu sa identifikacionim dokumentom podnosioca.
(2) Nadležna Jedinica GP BiH će podnosiocu zahtjeva odmah po prijemu zahtjeva izdati potvrdu o prijemu zahtjeva za zamjenu pogranične propusnice.
(3) Potvrda o prijemu zahtjeva služi kao dokaz da je osoba podnijela zahtjev za zamjenu pogranične propusnice i ista služi kao zamjena za pograničnu propusnicu do izdavanja nove.
(4) Potvrda o prijemu zahtjeva za zamjenu pogranične propusnice izdaje se na standardizovanom obrascu koji je dat u prilogu broj 2. ovog Pravilnika i čini njegov sastavni dio.
Član 29.
(Ispunjavanje općih uslova i troškovi izdavanja)
(1) Ako se zahtjev za zamjenu pogranične propusnice podnosi u skladu sa članom 23. ovog Pravilnika policijski službenik koji vrši obradu zahtjeva prije odobrenja zahtjeva dužan je utvrditi da li podnosilac zahtjeva ispunjava opće uslove predviđene sporazumom.
(2) Ako se zahtjev za zamjenu pogranične propusnice podnosi u skladu sa članom 23. stav (1) ovog Pravilnika, podnosilac zahtjeva se oslobađa obaveze plaćanja troškova izdavanja pogranične propusnice ukoliko je to predviđeno sporazumom.
(3) Ako se zahtjev za zamjenu pogranične propusnice podnosi u skladu sa članom 23. stav (1) tačka b) ovog Pravilnika, podnosilac zahtjeva se oslobađa obaveze plaćanja troškova izdavanja pogranične propusnice ukoliko je podatak u pograničnoj propusnici upisan pogrešno usljed greške nastale prilikom obrade podataka.
Član 30.
(Poništavanje)
Zamijenjena pogranična propusnica se poništava "bušenjem" pogranične propisnice u predjelu slike i broja pogranične propusnice, nakon čega se ista predaje podnosiocu, što se konstatuje službenom zabilješkom.
POGLAVLJE V – POSTUPAK IZDAVANJA NOVE POGRANIČNE PROPUSNICE U SLUČAJEVIMA, NESTANKA, GUBITKA ILI KRAĐE
Član 31.
(Pokretanje postupka)
Postupak izdavanja nove pogranične propusnice pokreće se na zahtjev podnosioca ukoliko je pogranična propusnica nestala, izgubljena ili ukradena.
Član 32.
(Potvrda o prijavi nestanka, gubitka ili krađe pogranične propusnice)
(1) Policijski službenik koji zaprima zahtjev za izdavanje pogranične propusnice, dužan je utvrditi tačnost podataka navedenih u zahtjevu sa identifikacionim dokumentom podnosioca.
(2) Nadležna Jedinica GP BiH će osobi koja prijavi oštećenje, nestanak, gubitak ili krađu pogranične propusnice odmah izdati potvrdu.
(3) Potvrda služi kao dokaz da je osoba prijavila nestanak, gubitak ili krađu pogranične propusnice kod nadležne Jedinice GP BiH.
(4) Osoba iz stava (2) ovoga člana uz predočenje potvrde iz stava (2) ovog člana, može nesmetano preći državnu granicu više puta uz ličnu kartu ili putnu ispravu, do izdavanja nove pogranične propusnice.
(5) Postupak prijave oštećenja, nestanka, gubitka ili krađe pogranične propusnice za maloljetnike do šesnaest (16) godina provodi se na način predviđen u članu 8. stav (2) i (3) ovog Pravilnika.
(6) Potvrda iz stava (2) ovog člana izdaje se na standardizovanom obrascu koji je dat u prilogu broj 3. ovog Pravilnika i čini njegov sastavni dio.
Član 33.
(Rokovi podnošenja zahtjeva)
(1) Zahtjev za izdavanje nove pogranične propusnice podnosi se najkasnije u roku od 30 dana od datuma prijave nestanka, gubitka ili krađe pogranične propusnice.
(2) Ukoliko osoba u roku iz prethodnog stava ovog člana ne podnese zahtjev za izdavanje nove pogranične propusnice gubi pravo iz člana 32. stav (4) ovog Pravilnika.
Član 34.
(Odustajanje od zahtjeva)
Osoba koja je nadležnoj Jedinici GP BiH prijavila oštećenje, nestanak, gubitak ili krađu pogranične propusnice, može odustati od zahtjeva za izdavanje, ukoliko istu u međuvremenu pronađe, sve do okončanja postupka objavljivanja pogranične propusnice nevažećom u službenim novinama entiteta, kantona ili Brčko Distrikta BiH, na pograničnom području unutar kojeg je važila pogranična propusnica.
Član 35.
(Oglašavanje nevažećom)
(1) Postupak izdavanja pogranične propusnice pokreće se, nakon što se pogranična propusnica oglasi nevažećom u službenim novinama entiteta, kantona ili Brčko Distrikta BiH na pograničnom području unutar kojeg je važila pogranična propusnica.
(2) Postupak oglašavanja nevažećom, pokreće osoba na čije ime je pogranična propusnica bila izdata.
(3) Nadležna Jedinica GP BiH nakon predočavanja dokaza o oglašavanju nevažećom pogranične propusnice u nekom od službenih glasila iz stava (1) ovog člana, donosi rješenje o proglašavanju iste nevažećom.
Član 36.
(Podnošenje zahtjeva)
Zahtjev za zamjenu i izdavanje pogranične propusnice podnosi se nadležnoj Jedinici GP BiH u skladu sa članovima 23., 24. i 25. Ovog Pravilnika.
POGLAVLJE VI –ODUZIMANJE POGRANIČNE PROPUSNICE
Član 37.
(Zloupotreba pogranične propusnice)
(1) U slučaju povrede pravila pograničnog režima uspostavljenog sporazumom i zloupotrebe pogranične propusnice, nadležna Jedinica GP BiH će istu privremeno oduzeti i pokrenuti postupak utvrđivanja prekršajne, odnosno krivične odgovornosti.
(2) U slučaju da je povreda pravila pograničnog režima uspostavljenog sporazumom, povezana sa izvršenjem krivičnog djela i prekršaja vezanih za povredu državne granice, osoba koja je počinila ovakvu povredu, gubi pravo na izdavanje nove pogranične propusnice, u trajanju od jedne godine, počev od dana kada je povreda počinjena, ukoliko drugačije nije propisano sporazumom.
(3) Ukoliko je povredu iz stava (1) i (2) ovog člana počinilo lice koje posjeduje pograničnu propusnicu druge države, ista se službenim putem dostavlja organu države izdavaoca, ukoliko nije drugačije određeno sporazumom ili zakonom.
POGLAVLJE VII – DOZVOLE ZA JEDNOKRATNI PRELAZAK DRŽAVNE GRANICE
Član 38.
(Način i uslovi izdavanja)
(1) Dozvola za jednokratni prelazak državne granice se izdaje u iznimnim slučajevima na graničnom prelazu za pogranični saobraćaj i služi za prelazak državne granice u skladu sa sporazumom.
(2) Prije odlučivanja o izdavanju dozvole iz stava (1) ovog člana policijski službenik će izvršiti provjeru podnosioca zahtjeva kao i provjeru putne isprave.
(3) Provjera podnosioca zahtjeva podrazumijeva provjeru u aplikaciji KPDG sa ciljem da se utvrdi da li je prema podnosiocu zahtjeva izrečena važeća mjera zabrane ulaska i boravka na teritoriji BiH ili neka druga sigurnosna mjera, odnosno da li je podnosilac zahtjeva evidentiran u nekoj od evidencija kao izvršilac krivičnog djela u vezi sa prekograničnim kriminalom ili se isti potražuje od strane nadležnih organa.
(4) Provjera putne isprave podrazumijeva provjeru valjanosti putne isprave u skladu sa Zakonom o kretanju i boravku stranaca i azilu.
(5) Podnosilac zahtjeva mora opravdati izniman razlog prelaska državne granice preko graničnog prelaza za pogranični saobraćaj.
(6) Opravdanost razloga iz stava (5) ovog člana cijeni policijski službenik na graničnom prelazu za pogranični saobraćaj pri čemu naročito uzima u obzir razloge humanitarne prirode, sigurnosti, ozbiljne profesionalne razloge kao i druge razloge lične prirode.
(7) Nakon što utvrdi opravdanost razloga za izdavanje dozvole za jednokratni prelazak državne granice policijski službenik će izdati dozvolu na propisanom obrascu. Dozvola se izdaje u dva istovjetna primjerka od kojih se jedan uručuje podnosiocu zahtjeva i ovjerava ulaznim štambiljom.
(8) Dozvola iz stava (7) ovog člana izdaje se na standardizovanom obrascu koji je dat u prilogu broj 4. ovog Pravilnika i čini njegov sastavni dio.
(9) Policijski službenik neće izdati dozvolu za jednokratni prelazak državne granice u slučaju kada podnosilac zahtjeva ne ispunjava neki od uvjeta navedenih u ovom članu.
POGLAVLJE VIII – EVIDENCIJE
Član 39.
(Vrste evidencija)
(1) Za potrebe efikasnog obavljanja provjere uslova za izdavanje pogranične propusnice nadležna Jedinica GP BiH vodi Evidenciju o primljenim zahtjevima i izdatim pograničnim propusnicama.
(2) Evidencija se vodi u formi elektronske obrade podataka i sastavni je dio aplikacije za izdavanje pograničnih propusnica.
(3) O primljenim zahtjevima za zamjenu pogranične propusnice nadležna Jedinica GP BiH vodi posebnu evidenciju primljenih zahtjeva koja se naziva Evidencija primljenih zahtjeva za zamjenu i izdavanje pograničnih propusnica, koja se vodi u pisanoj formi.
(4) O izdatim dozvolama za jednokratni prelazak državne granice vodi se evidencija.
Član 40.
(Način vođenja evidencija)
(1) Podnosilac zahtjeva daje saglasnost o tome da se njegovi lični podaci pohranjuju i obrađuju u Evidenciji i ima pravo da mu se ti podaci saopšte u jasnoj formi.
(2) Evidencija iz člana 39. stav (1) se vodi u formi tabele koja sadrži sljedeće:
a) redni broj,
b) datum prijema zahtjeva,
c) ime i prezime podnosioca zahtjeva i ime jednog od roditelja,
d) dan, mjesec i godina rođenja,
e) serijski broj pogranične propusnice,
f) ime i prezime policijskog službenika koji vrši obradu podataka,
g) rubrika "Napomena" u koju se upisuju bitne pojedinosti koje nisu obuhvaćene prethodno navedenim podacima.
(3) Evidencija iz člana 39. stav (3) se vodi u formi tabele koja sadrži sljedeće:
a) redni broj,
b) datum prijema zahtjeva za zamjenu,
c) ime i prezime podnosioca zahtjeva i ime jednog od roditelja,
d) dan, mjesec i godina rođenja,
e) serijski broj pogranične propusnice,
f) ime i prezime policijskog službenika koji vrši obradu podataka,
g) rubrika "Napomena" u koju se upisuju bitne pojedinosti koje nisu obuhvaćene prethodno navedenim podacima.
(4) Evidencija iz člana 39. stav (4) se vodi u formi tabele koja sadrži sljedeće:
a) redni broj,
b) datum prijema zahtjeva,
c) ime i prezime podnosioca zahtjeva i ime jednog od roditelja,
d) dan, mjesec i godina rođenja,
e) serijski broj dozvole za jednokratni prelazak,
f) ime i prezime policijskog službenika koji je izdao dozvolu za jednokratni prelazak,
g) rubrika "Napomena" u koju se upisuju bitne pojedinosti koje nisu obuhvaćene prethodno navedenim podacima.
Član 41.
(Formiranje predmeta i rokovi čuvanja)
(1) Evidencija iz člana 39. stav (3) ovog Pravilnika zaključuje se i ovjerava na kraju kalendarske godine, te uvezuje i čuva deset (10) godina.
(2) Zahtjevi sa oznakom i dodijeljenim serijskim brojem sa prilozima se odlažu po datumu zaprimanja i čuvaju se pet (5) godina, nakon čega se komisijski uništavaju.
POGLAVLJE IX – PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Član 42.
(Prestanak važenja ranijih propisa)
Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaju da važe: Instrukcija o izdavanju pograničnih propusnica stanovnicima pograničnog područja RH broj: 17-04-2-14-1010-193/13 od 04.08.2013. godine i Instrukcija o načinu postupanja policijskih službenika GP BiH kod prijave nestanka, oštećenja, uništenja ili oduzimanja pogranične propusnice broj: 17-05—2-02-3-1010-374/13 od 15.04.2014. godine.
Član 43.
(Stupanje na snagu)
Pravilnik stupa na snagu danom donošenja, a naknadno će se objaviti u Službenom glasniku BiH.